Львівської філармонії, академічний симфонічний оркестр


        Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії — один з найстарших та найдосвідченіших симфонічних оркестрів України.
        Історія оркестру у Львові налічує понад два століття. Першим офіційним симфонічним сезоном Львівської філармонії вважається знаменитий концертний сезон 1902-1903 років. Тоді багатолітній директор театру Скарбека (нині Національний академічний драматичний театр ім. Марії Заньковецької) – талановитий і підприємливий керівник, реалізовуючи свою нову ідею створення в місті філармонії вирішив запросити кращих музикантів із центру музичного життя Європи – Праги, що склали основу для майбутнього симфонічного оркестру Львівської філармонії. Фактично весь новостворений оркестр становили молоді вихованці Празької консерваторії, багатьом з яких не було і тридцяти років. Диригентом першого філармонійного оркестру був чех Людвік Челянський.
        Незважаючи на грандіозний успіх концертної діяльності, зокрема на гастролях у Кракові, Лодзі, Варшаві з причин відсутності стабільного фінансування оркестр через два роки припинив своє існування. В період з 1910 до 1930 років було чимало спроб відновити роботу професійного симфонічного оркестру, однак, це були лише окремі концерти. Лише у 1931 році на основі оркестру Великого театру, завдяки зусиллям диригента Адама Должицького симфонічний оркестр відновив свою діяльність в філармонійних стінах, хоча в більшості публікацій знаходимо офіційну дату виникнення Львівської філармонії 20 вересня 1933 року. Це повязано з відновленням періодичних виступів оркестру в статусі філармонійного під керівництвом Адама Солтиса, згодом – Якоба Мунди, Єжи Колачковського, Стефана Слєдзінського. А запрошеними диригентами були: Казімєж Вількомірський, Тадеуш Мазуркевич, Герман Шерхне, Ігнацій Ноймарк, Яша Горенштайн, Гжегож Фітельберг.
        В грудні 1939 року нова радянська влада своєю постановою «утворила» у Львові при Обласному радіокомітеті симфонічний оркестр, а після війни поновила його роботу. Це дало змогу відновити, а швидше започаткувати повноцінну роботу симфонічного оркестру у Львівській філармонії як професійного державного колективу. Диригентами й засновниками оркестру були академік, народний артист України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, професор Микола Колесса та заслужений артист України Ісаак Паїн.
        З 2006 року Симфонічному оркестру Львівської філармонії було присвоєно звання “Академічного”. Головним диригентом та художнім керівником оркестру з 2007 р. по липень 2013 р. був вихованець Романа Кофмана Айдар Торибаєв.
        На початку нового концертного сезону 2013-2014 рр. колектив оркестру обрав нового художнього керівника та головного диригента Маестро Іллю Ступеля (Швеція). Концертмейстером оркестру є заслужена артистка України Лілія Гратило, солістом-концертмейстером оркестру – Олександр Божик.
        Це колектив, який є одним з найбільших у нашій державі та добре відомий далеко за її межами. Сьогодні оркестр з успіхом гастролює країнами Європи.
        Академічний симфонічний оркестр Львівської Філармонії – досвідчений творчий колектив, який береже кращі професійні традиції європейського музикування та успішно представляє столітній бренд Львівської філармонії у всьому світі, демонструючи високий рівень естетичного смаку та професіоналізму.

Джерело: Історія Академічного симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії (philharmonia.lviv.ua)

 

Варіації назви: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії | Симфонічний оркестр Львівської філармонії

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаА.Кос-Анатольський. Українські пісні на слова Т.Шевченка (33 rpm/10")Апрелевский завод - Д 13187-881964Melodiya_d_13187 Melodiya_d_13188
альбомНе забудь юних днів. Симфонічна поема / Мойсей. Симфонічна картина (LP/33/10″) Мелодия / Д 21827-281968
збіркаМ.Вериківський – Веснянки, сюіта. Д.Задор – Карпати, кантата (LP/33/10″)Мелодия / Д 21827-281968
збіркаМирослав Скорик. Кантата “Весна”. Пісні. Гуцульсська симфонієта (LP/33/12″) Мелодия / Д 024685-861969