Арніка, ВІА (Львів, Україна)


VIA Arnika

VIA Arnika_logo

Окремі записи:

01 VIA Arnika_sssrviapesni.narod.ru

02 VIA Arnika

03 VIA Arnika_krashchi pisni

04 VIA Arnika_sssrviapesni.narod.ru

05 VIA Arnika_uaestrada.org

06 VIA Arnika__sssrviapesni.narod.ru

        «Арніка» – один із найпопулярніших вокально-інструментальних ансамблів України 70-х років. В основі репертуару ансамблю поп-рокові, джаз-рокові обробки народних пісень, твори тогочасних композиторів та власні твори.

Учасники ансамблю

Арсеньєв Віктор – тромбон
Буслаєва Валерія* – вокал
Варум Юрій – клавішні, музичний керівник (?)
Васильєв Володимир* – художній керівник, вокал
Ворко Мирослава* – вокал
Врадій Вікторія* – вокал
Галиця Валерій – клавішні
Господарець Іван* – ударні
Гунько Ігор* – бас-гітара
Дутко Орест* – клавішні, саксофон, музичний керівник (1971)
Жукевич Орест – вокал
Закаль Юрій – бас-гітара
Заяць Богдан* – тромбон
Зіммер Л. – звукорижесер
Канаєв Віктор – гітара, вокал
Кіт Володимир* – труба, флейта, музичний керівник (1972 – 1975)
Копоть Володимир* – труба
Левінсон Олександр – гітара, музичний керівник (1976 – 1981)
Левківський Зеновій – клавішні
Летунов Володимир* – вокал
Лозинський Роман – скрипка
Лундін Михайло – ударні
Матійчин Юрій – вокал
Морозов Віктор* – гітара, вокал, музичний керівник (? – 1979)
Назаров Володимир – ударні
Нестеренко Валентин* – гітара
Попович Михайло – труба
Порецький Ігор – клавішні
Соляник Світлана – вокал
Трух Ігор – саксофон
Цюпак Мирослав* – вокал, ритм-гітара
Щербакова Ольга* – вокал
Яремко Оксана – вокал

        * перший склад «Арніки» (початок 70-х)
        ** перелік не є повним та потребує уточнення

        Ансамбль створений восени 1971 року Володимиром Васильєвим (художній керівник, вокал) при Львівському аптекоуправлінні, за підтримки керуючої управління Васильєвої Віри Миколаївни (мати Володимира Васильєва), шляхом об’єднання музикантів з двох колективів: ВІА «Еврика», де музичним керівником був талановитий джазовий музикант Юрій Варум, і джаз-ансамблю Ігоря Хоми «Медікус» (музичний керівник – відомий трубач Володимир Кіт), до яких також приєднався композитор, співак і гітарист Віктор Морозов з «Quo Vadis». Перша назва ансамблю «Аптека»6. Назва групи «Арніка» з’явилася напередодні участі ансамблю у регіональному відборі всесоюзного конкурсу в Чернівцях «Алло, мы ищем таланты!».
        Першим музичним керівником ансамблю був О.Дутко, потім Володимир Кіт. З часом ці обов’язки став виконувати Віктор Морозов, а з 1976 по 1981 рік – О.Левінсон.
        У першому складі ансамблю приймали участь ще три екс-учасники ансамблю «Медікус»: Іван Господарець (барабани), Мирослав Цюпак (вокал, ритм-гітара), Ігор Гунько (бас-гітара), а також Володимир Копоть (труба), Б. Заяць (тромбон), Орест Дутко (клавішні, саксофон), Ольга Щербакова (вокал), Володимир Летунов (вокал).
        Перший успіх прийшов до ансамблю у 1972 році після виконання української народної пісні «Чорна рілля ізорана» (аранжування В.Морозова) на Всесоюзному телеконкурсі «Алло, мы ищем таланты!» у Москві, де «Арніка» стала лауреатом та отримала спеціальний приз союзу композиторів СРСР за кращу обробку української народної пісні. В цьому ж році була видана перша платівка з записами пісень ансамблю – «Лауреат телевізійного конкурсу «Алло, мы ищем таланты!» (1972)».
        У 1973 році «Арніка» записала пісні для своєї другої сольної платівки «Срібні кораблі», куди увійшли обробки народних пісень, поп-шлягери і арт-джаз-рокова сюїта «Весна». Останній твір став свідченням надзвичайного професіоналізму музикантів «Арніки», їх новаторства і почуття часу: навіть у Москві джаз-рок тоді ще не грали. Сюїта стала першим твором в цьому стилі в СРСР.
        Згодом в ансамблі з’явилися нові учасники – юна співачка Вікторія Врадій, клавішник Валерій Галиця, гітарист Валентин Нестеренко, тромбоніст Віктор Арсеньєв.
        З середини 70-х «Арніка» стала одним з найпопулярніших ВІА України. В цей час колектив співпрацював з композитором Олексієм Екімяном, автором супер-хіта «Сонячний дощ», який прославив «Арніку» на весь Союз. Ансамбль виступав в Києві, Москві, Польщі, Угорщині, та приймав участь у різних телешоу, конкурсах, фестивалях де став дипломантом та лауреатом.
        У 1976 році померла меценат ансамблю Віра Васильєва. Не маючи її важливої підтримки, ансамбль в цьому складі припинив свою діяльність. Віктор Морозов, Іван Попович та Володимир Копоть створили ВІА «Ровесник», що через рік став новою «Ватрою», Володимир Кіт створив новий ВІА «Маки», О.Дутко очолив івано-франківський філармонійний ВІА «Беркут».
        Через деякий час Володимир Васильєв та Л.Зіммер поновлюють склад ансамблю, і запрошують до співпраці таких відомих музикантів та вокалістів як: О.Левінсон (музичний керівник, соло-гітара), І.Порецький (клавішні), М.Попович (труба), Ю.Закаль (бас-гітара), І.Трух (саксофон), В.Назаров (ударні), Ю.Матійчин (вокал), О.Яремко (вокал), О.Жукевич (вокал), С.Соляник (вокал), а згодом – Роман Лозинський (скрипка), Зеновій Левковський (клавішні) та Михайло Лундін (ударні). У цьому складі ансамбль продовжував творчу діяльність до 1981 року.
        «Арніка» приймав участь у Всесоюзному фестивалі пісні «Кримські зорі» в м. Ялті, записав на фірмі «Мелодия» ще одну платівку-міньйон з піснями «Зозуля», «Шаленец», «В Самборі» (остання – в стилі «диско»), які були дуже популярні в той час.
        У 1979 році «Арніка» стала лауреатом Республіканського фестивалю пісні (м.Хмельницький) і отримала диплом Державного комітету Ради Міністрів СРСР по телебаченню і радіомовленню.
        Музиканти «Арніки» одними з перших зрозуміли, що жанр ВІА себе уже вичерпав, і вони знову повернулись до джаз-року, тепер вже електронному – ансамбль знайшов своє продовження в новій джаз-роковою формації «Лабіринт». У 1985 році «Лабіринт» вижили з України (в Горьківську філармонію), і незабаром він розпався. Юрій Варум керував групою «Ехо» В.Леонтьєва. Солістка «Арніки» і «Лабіринту» Вікторія Врадій («Сестричка Віка») навчалася в Москві, потім довгий час була рок-співачкою №1 в Україні. Володимир Кіт разом з учасниками першого складу «Арніки» в 1992 році відновив джазовий ансамбль «Медікус».
        У різні періоди своєї творчої діяльності доля подарувала «Арніці» можливість співпрацювати з такими відомими авторами і композиторами, як: Ю.Варум, О.Екімян, Ю.Рибчинський, Б.Янівскій, Б.Стельмах, Р.Хабаль, Я.Віджак. Особливо дружні стосунки, ще з 1972 року, склалися у «Арніки» з ансамблем «Смерічка», Н.Яремчуком, звукорежисером В.Стріховічем, В.Івасюком, який часто приходив до них на репетиції і награвав свої нові твори, а також взяв участь у записі пісні «Вишнева сопілка» (бек-вокал).
        Учасники «Арніки» відзначились вагомими досягненнями в музичному світі. Так Ю.Варум став відомим композитором та продюсером Анжеліки Варум, В.Морозов сьогодні відомий композитор, співак та перекладач, В. Кіт – лауреат багатьох міжнародних джазових конкурсів та фестивалів. В.Врадій стала лауреатом конкурсу «Червона рута» та у 1992 році отримала титул «Міс Рок-Європа», Ольга Щербакова – лауреат багатьох конкурсів артистів естради, заслужена артистка України, Л.Зіммер – засновник фірми «Rank – concert» (ФРН) з виробництва Hi-Fi апаратури.
        Восени 2000-го Віктор Морозов зібрав музикантів «Арніки» і виступив з ними під час святкування 10-ти річчя «Революції на граніті».
        В 2006 році у Львові ансамбль відсвяткував своє 35-річчя, з великим успіхом пройшов ювілейний концерт, на який приїхали учасники «Арніки» з США, Німеччини, Ізраїлю та Росії.
        В 2012 році Володимир Васильєв підготував і видав компакт-диск з кращими піснями у виконанні ВІА «Арніка», присвячений 40-річчю колективу.

Вокально-інструментальний ансамбль «Арніка» | ВІА «Арніка» | Естрадний ансамбль «Арніка» | Ансамбль «Арніка»

Джерело:
1. АРНІКА (cheremshyna.org.ua).
2. Васильєв В. Історія ВІА «Арніка» (інформація з поліграфії до компакт-диску ВІА «Арніка». Кращі пісні).
3. Окаринський В. Нарис історії західноукраїнської (галицької) рок-музики (1960-і – початок 1980-х рр.).
4. Фото: sssrviapesni.narod.ru та з поліграфії до компакт-диску ВІА «Арніка» – Кращі пісні.
5. Інформація з обкладинки до альбому «Лауреат телевізійного конкурсу «Алло, мы ищем таланты!» (1972)».
6. Уточнення Любомира Гаврилишина (facebook.com/lubchyk.havrysh).
7. Записи з альбомів: Лауреат телевізійного конкурсу «Алло, мы ищем таланты!» (1972) (Мелодия – Д 00034591-92), Срібні кораблі (Мелодия – С60 05183-84), Пісні О.Екімяна (Мелодия – С62 07121-22), В Самборі (Мелодия – C62 16875-76).

Дискографія:
Лауреат телевізійного конкурсу «Алло, мы ищем таланты!» (1972) /альбом , 33 rpm/7″/ Мелодия – Д 00034591-92, 1973
ВИА Победители Телеконкурса «Молодые Голоса» / збірка , 33 rpm/7″/ Мелодия – ГД 0003777-78, 1973
В сузiр’ї дружби. Львівська обл. / збірка , 33 rpm/12″/ Мелодия – М30 36341-42, 1974
Срібні кораблі /альбом , 33 rpm/10″/ Мелодия – С60 05183-84, 1974
Арника Поет Песни Алексея Экимяна /альбом , 33 rpm/7″/ Мелодия – Г62 04901-02 , 1975
Пісні О.Екімяна /альбом , 33 rpm/7″/ Мелодия – С62 07121-22, 1977
Кримські зорі. IV всесююзний фестиваль радянської пісні / збірка , 33 rpm/12″/ Мелодия – М60 42195-96, 1979
Эстрадные Ансамбли Украины / збірка , 33 rpm/7″/ Мелодия – С62 12085-86, 1981
В Самборі /альбом , 33 rpm/7″/ Мелодия – C62 16875-76, 1981
ІА «Арніка». Кращі пісні /альбом , CD-Audio/ приватне видання, 2012