Бажул Григорій Іванович


Видатний бандурист, керівник ансамблів і капел бандуристів

        Бажул Григорій Іванович(22.01.1906, м. Полтава – 17.10.1989, Сідней, Австралія).
        Рразом з батьками, у 1911 році, переїхав до Харкова. Навчався в Харківському інституті зернових культур, по його закінченню працював агрономом.
        В кінці 20-х років засуджений на два роки позбавлення волі, які провів у Бердянській сільськогосподарській трудовій колонії.
        Після повернення до Харкова почав цікавитись кобзарським мистецтвом. Поштовхом до такого зацікавлення була почута гра сліпого кобзаря Павла Келеберди. У 1931 році Григорій Бажул записався до класу бандури Гната Хоткевича при Харківському музично-драматичному інституті, де один з малої групи засвоїв основи харківської школи гри на бандурі.
        У 1933 році знову арештований, відбув заслання на Північному Кавказі, Сибірі та в Тайшеті, повернувся до Харкова у 1936 році. Тут проживав до 1942 року, виступав як соліст-бандурист, організовував ансамблі бандуристів.
        Під час Другої Світової війни виїхав до Західної України, де виступав разом із З.Штокалком, В.Юркевичем, С.Ганушевським, С.Ластовичем, С.Малюцою, Г.Смирним. З 1944 – 1947 у Німеччині – учасник Капели бандуристів ім. Т.Шевченка, організатор Ансамблю ансамблю кобзарів ім. О.Вересая.
        У 1948 році емігрував до Австралії. Тут виступав як соліст-бандурист. У 1958 році організував квартет бандуристів в складі: Г.Бажул, П.Стеценко, В.Онуфрієнко та Л.Денисенко. Ансамбль виступав в Сіднеї, Мельбурні, Ньюкастлі, Канберрі та ін. Були окремі виступи з хором «Боян». У 1964 році ансамбль припинив свою діяльність.
        У 1964 – організував ансамбль бандуристів ім. Г.Хоткевича із молоді, що освоювала кобзарське мистецтво (Юрко Вовк, Тиміш Кулик, згодом Богдан Гузій та ін.). 1971 – через хворобу керівництво ансамблем передав П.Деряжному.
        Серед учнів Г.Бажула слід відзначити Віктора Мішалова, що став видатним сучасним кобзарем-бандуристом, дослідником і популяризатором кобзарського мистецтва.

Джерело:
1. Жеплинський Б.М., Ковальчук Д.Б. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2011., стор. – 10.
2. Дутчак В. «Бажул Григорій Іванович» // Українська музична енциклопедія, Т.1 – Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, Київ, 2006, стор.- 118.
3. Панченко О. «До 110-річчя видатного українського бандуриста Григорія Бажула». «Час i Подiї» 01.21.2016, номер #2016-03 (chasipodii.net).
4. Hryhory Bazhul (en.wikipedia.org).

__________
Бажул Григорій Іванович Григорій Бажул | Г.Бажул | Hryhory Bazhul | H.Bazhul