Базиликут Богдан Омельянович


Bazylykut Bohdan Omelianovych

Український оперний та концертний співак (тенор), Народний артист України (1992), професор, педагог

        Базиликут Богдан Омелянович народився 24 серпня 1938 року в с. Гадинківці, тепер Гусятинського pайону Тернопільської обл. Зростав як усі сільські діти, допомагаючи батькам у щоденній праці. Вперше наважився вийти на сільську сцену, навчаючись у п’ятому чи шостому класі школи. Захоплені слухачі, почувши у його виконанні «Там, де Ятрань круто в’ється», винагородили юного співака палкими оплесками.
        У 1955 році Богдан Базиликут поступив на філологічний факультет Львівського педагогічного інституту (нині Дрогобицький педагогічний університет). Ще у перші студентські роки приймав активну участь у різноманітних концертах і фестивалях, виступав по радіо та телебаченні. По закінчення інституту (1960) працював у цьому ж інституті викладачем.
        На вечірнє відділення Львівської державної консерваторії ім. М.В.Лисенка Богдан Базиликут поступив у 1966 році. Одночасно з навчанням в консерваторії продовжив заняття педагогічною роботою у Дрогобицькому педінституті.
        У листопаді 1969 року Богдан Базиликут став лауреатом І премії республіканського фестивалю молодіжної пісні. Перед ним відкрилися нові творчі перспективи. Наприкінці 60-х – на початку 70-х рр. співак з оркестром «Харків’янка», а також із заслуженим ансамблем танцю України «Юність» вперше гастролював по Україні, згодом – містами СРСР та за кордоном.
        Після закінчення Львівської консерваторії (1971) Богдан Базиликут став солістом Львівської опери. З 1979 по 83 рік виступав у складі Ансамблю пісні і танцю Південної групи військ в Угорщині. А з 1984 до 1990 року знову працював солістом Львівського театру опери та балету.
        Починаючи з 1979 року Б.Базиликут виступав в багатьох концертах у Києві, Австрії, Польщі, Болгарії, Угорщині, Данії, Югославії, Кубі… І в яку б країну не вирушав співак із гастрольною поїздкою, – він обов’язково співав там арії з національних опер або народні пісні мовою оригіналів. З часом нагромадився чималий репертуар, і наприкінці 70-х рр. співак вирішив підготувати до запису 15 народних пісень – по одній від кожної союзної Республіки. Неординарний репертуар зацікавив фірму грамзапису «Мелодія», і 1979 р. вона випустила платівку із записами цієї програми.
        У 1991 році, побачила світ перша українська аудіокасета із записами Б. Базиликута. Вона мала символічну назву «З Різдвом Христовим!». Запис під №001 циклу народних колядок і щедрівок у виконанні співака був здійснений на новоствореній вітчизняній студії звукозапису «Аудіо України». За три роки прийшла до слухачів ще одна аудіокасета – «Стрілецькі пісні Р. Купчинського». Запис здійснювався у супроводі Національного оркестру народних інструментів України.
        Нині у золотому фонді Державної телерадіокомпанії України зберігається 73 фондові записи (5 програм) у виконанні артиста в супроводі оркестру державної телерадіокомпанії та Національного оркестру народних інструментів України.
        Указом Президента України Богданові Базиликуту у 1992 році присвоєно звання «Народний артист України». У 1994 році отримав звання професора.
        У 1999 році Богдана Базиликута запросили до Львівського національного університету імені І.Франка на кафедру театрознавства та акторської майстерності, 2005 р. – на кафедру музичного мистецтва факультету культури та мистецтв, а від 2004 року він працює також у Львівській державній музичній академії ім. М.В.Лисенка.

Джерело:
1. В.Грабовський, І.Дуда. Базиликут Богдан Омелянович. Тернопільський енциклопедичний словник. Т.1. Тернопіль: ВПК «Збруч», 2004.– стор. 66.
2. Лисенко І.М. Базиликут Богдан Омелянович. Співаки України. Енциклопедичне видання.К.: «Знання», 2011.– стор.29.
3. Наталія Юзюк. Маестро Богдан Базиликут. Творчий портрет. Театрознавчий журнал «Просценіум» 1-3 (38–40)/2014.– стор. 107-112.

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомЗ Різдвом Христовим! (cassette)?1991
альбомСтрілецькі пісні Р.Купчинського (cassette)?1994
збіркаУкраїнські солоспіви. Золота колекція (CD)Астра Рекордс - AR-025-052005Astra Rekords_AR-025-05_front Astra Rekords_AR-025-05_back