Білаш Люба


Luba Bilash_01

Відома українська та канадська співачка, композитор, музикант, авторка пісень та педагог співу

Окремі записи:

        

Luba Bilash_02
Luba Bilash_03
Luba Bilash_04

        Люба Білаш народилась в м. Вінніпег (Канада) в сім’ї вчителів Борислава і Доротеї Білашів. Предки по батьківській лінії походять з Тернопільщини та Івано-Франківщини, мама Доротея походить зі старовинного фрізійського роду Укена.
        Любов до музики зародилася ще в дитинстві, коли вдома співали українські пісні з дідусем та з іншими членами сім’ї, які ще й грали на різних інструментах. Люба навчилася грати на скрипці, гітарі, виступала у складі багатьох хорів і вокальних ансамблях – у школі, в Пласті, в церковному хорі та тріо «Тирса» (під проводом Володимири Кисілевської та Вірляни Головки). У 1989-1993 роках Люба вдосконалювалася як вокалістка у шведського педагога А.Бостранд.
        Люба Білаш успішно закінчила Манітобський університет за фахом учительки початкових класів. Одна з перших у Манітобі почала викладати у новоствореній двомовній українській програмі. Протягом багатьох років працювала у двомовних програмах у Вінніпезі та Едмонтоні, застосовуючи власні цікаві методики навчання дітей.
        Разом з сестрою Дарусею часто виступали дуетом і з вокально-інструментальним ансамблем «Мрії» (пізніше «Чар-зілля») на фестивалях у Вінніпезі, Тандер Бей, Саскатуні та інших містах Канади.
        Саме в цей час за допомогою та участю родини Люба записала цикл українських дитячих пісень («Віночок діточих пісень», продюсер д-р Оленка Білаш), які до сьогоднішнього дня із задоволенням використовують в україномовних класах по цілому світі та в радіо- і телепрограмах багатьох країн включно з Україною.
        З 1980 до 1984 року Люба Білаш працювала художнім керівником Вінніпезького дівочого вокального квартету «Троянда», у репертуарі якого були кращі українські народні та авторські пісні.
        Після переїзду до Едмонтона у 1986 році Люба почала співати в українському хорі «Дніпро» під керівництвом Марії Дитиняк. А влітку 1997 року в складі створеного маестро Володимир Колесником хору «Тисячоліття» взяла участь у записі концертів українського композитора Дмитра Бортнянського. У цьому проекті брали участь не лише українці, а й співаки неукраїнського походження з усієї Північної Америки. Запис відбувся у Гвельфі, Онтаріо, а гала-концерт в Рой Массі Голі в Торонто.
        Повернувшись після запису до Едмонтону, Люба взяла участь в аудиції на місце альта в один із трьох професійних хорів Канади «Pro Coro Canada» (керівник – маестро Мішель Жерве). Вражений голосом і майстерним виконанням партії з концертів Бортнянсюкого, маестро запросив її до хору. А через якийсь час «Pro Coro Canada» виконав кілька творів Бортнянського для канадських слухачів. Люба співала з цим хором з 1987 по 1996 рік. Дуже вагомим для неї було успішне виконання у 1989 році сольної альтової партії у «Реквіїмі» Моцарта, який транслювало національне канадське радіо CBC.
        У 1989 році Люба разом з Іваном Стечишиним були запрошені на перший Республіканський фестиваль української сучасної музики «Червона Рута» у Чернівцях, де отримала приз за «неповторний сценічний стиль та виконавську манеру». Там вона познайомилася з багатьма відомими українськими музикантами, такими як Ніна Матвієнко, Дмитро Гнатюк, Тарас Петриненко, Віктор Шпортько, та молодими: Марією Бурмакою, Едуардом Драчем, Андрієм Середою та іншими, які стали відкриттям фестивалю і з якими потім не раз співала під час гастролей по Україні.
        У 1990 році з групою учителів, так само захоплених музикою, створили ансамбль «Токката».
        Влітку 1991 року Люба Білаш знову порадувала публіку України своїми виступами у гастрольному турі Україною, організованому Кирилом Стеценком, онуком видатного українського композитора Кирила Стеценка. Разом з нею у концертах брали участь славний співець Василь Жданкін, актор драми і комедії Богдан Бенюк і рок-гурт «Еней».
        Заслужений успіх приніс Любі виступ і на 2-му фестивалі «Червона Рута» у Запоріжжі в 1991 році. Того ж самого літа у Києві було записано та видано касету українських іммігрантських пісень «Слід по журавлях» (продюсер – Кирило Стеценко, пісні із збірки д-ра Богдана Климаша «Знайомлення з циклом українсько-канадських іммігрантських пісень», 1970 р.).
        У 1992-1993 роках Люба виступила на рок-фестивалі «Тарас Бульба», організованому гуртом «Еней» у місті Дубно Рівенської області. А у 1992 році її нагороджено Великою Берегинею на 2-му фестивалі авторської пісні «Оберіг» у Луцьку за виконання і збереження українських іммігрантських пісень. Уперше нагороду віддано зарубіжному учасникові-лауреатові.
        Люба Білаш була почесною гостею Міжнародного фестивалю «Слов’янський Базар» у Вітебську (Білорусь) у 1993 році, де вона співала українські (авторські) пісні. Наступного року вона уже була членом журі цього фестивалю. Там і познайомилась зі своїм майбутнім чоловіком Сергієм Скрябіним – артистом і художнім керівником театру пантоміми «Жарт».
        Як композитор Люба Білаш пише музику на вірші українських поетів Олександра Олеся, Івана Світличного, Вадима Крищенка, Валентини Смакули, Леоніда Башуна, Віктора Колечка, Олександра Виженка, Степана Філіпчука та інших.
        На сьогоднішній день творчий доробок співачки складається з трьох касет із записами українських дитячих пісень «Вінок діточих пісень», запису пісень канадців українського походження на платівці «Люба Білаш» і касети іммігрантських пісень «Слід по журавлях».

Джерело:
1. Циган М. Люба Білаш — берегиня української пісні. Західньоканадський Збірник. Частина П’ята. НТШ в Канаді.
Том XLIV. Едмонтон – Острог, 2008 р. (текст: facebook.com – Luba Bilash – singer/songwriter).
2. Карась Ганна. «Музична культура української діаспори у світовому часопросторі ХХ століття», Івано-Франківськ: Тіповіт, 2012, стор. – 385-386.
3. Гнатюк Р. Кожен має якийсь дар… «Бульба NEWS» (bulbanews.ru).
4. Фото – facebook.com – Luba Bilash – singer/songwriter.
5. Записи з платівки «Люба Білаш» (оцифрування – Євген Львівський).

        
Люба Білаш | Luba Bilash | Люба Маруся Білаш

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомВінок діточих пісень (33 rpm/12")Homestead Recording - ?1982
альбомВінок діточих пісень (Cassette)Homestead Recording - ?1983
альбомВінок діточих пісень (Cassette)Homestead Recording - ?1983
альбомВінок діточих пісень (Cassette)Homestead Recording - ?1984
альбомЛюба Білаш (33 rpm/12")Luba Ventures - LV-1334 (WRCI-4360) (Інші лейбли)198501_Luba Ventures - LV-1334_front 02_Luba Ventures - LV-1334_back
альбомСлід по журавлях (Cassette)Luba Ventures - LV-78911992
збіркаGolden Harvest / Золотий Врожай (CD-Audio)?2015