Богатиков Юрій


Bohatykov Yurii

Український співак, баритон.
Заслужений артист України (1968), Народний артист України (1973), Народний артист СРСР (1985)

        Богатиков Юрій Йосипович народився 29 лютого 1932 року в місті Риков (нині Єнакієве) Донецької області. В 1933 році сім’я переїхала в Слов’янськ, де і пройшло дитинство Юрія. Коли йому виповнилося дев’ять років, почалась Німецько-радянська війна. Сім’я Богатикова була евакуйована в Узбекистан, в місто Бухару, а після війни переїхала до Харкова.
        З 1946 по 1947 роки Юрій Богатиков навчався в Харківському ремісничому училищі зв’язку. Потім працював механіком по ремонту апаратури на харківському телеграфі, співав у художній самодіяльності і був направлений на навчання до Харківського музичного училища. Навчання перервала служба в армії. Богатиков був призваний на флот і з 1951 по 1955 роки служив на Тихоокеанському флоті. У роки служби співав в ансамблі пісні і танцю Тихоокеанського флоту.
        Після служби в армії Юрій Богатиков повернувся на Батьківщину. У 1959 році успішно закінчив музичне училище, працював у театрі музичної комедії, потім солістом шахтарського ансамблю пісні і танцю «Донбас».
        У 1963 році Юрій Богатиков став солістом Луганської філармонії. Перша серйозна перемога прийшла до нього в 1967 році. Він отримав диплом 1-го ступеня як переможець конкурсу вокалістів, беручи участь у фестивалі молоді України. За високу виконавську майстерність був нагороджений дипломом лауреата премії імені «Молодої гвардії». На фестивалі естрадної пісні в Берліні в 1968 році він став володарем головного призу. Через рік в Болгарії на фестивалі «Золотий Орфей» був удостоєний срібної медалі.
        У 1968 році Юрій Богатиков став заслуженим артистом України, а в лютому 1973 року – народним артистом України. Він постійно брав участь у міжнародних програмах «Мелодії друзів». Протягом шістнадцяти років (з 1970 по 1986 рр.) був членом художньої ради по естраді при Міністерстві культури СРСР.
        Пісні у виконанні Юрія Богатикова звучали в Німеччині, Франції, Польщі, Колумбії, Перу, Венесуелі, Еквадорі, Кубі – більш ніж в 20 країнах світу. Він брав участь майже у всіх урядових та святкових концертах. На його виступах були переповнені стадіони і концертні зали. Жодна телевізійна програма не проходила без його виступу. Брав участь у всіх концертах телефестивалю «Пісня року», починаючи з 1969 року.
        З 1974 року Юрій Богатиков жив і працював у Криму в Ялтинській філармонії. З 1992 рку його призначений художнім керівником цієї філармонії. У 1996 році рішенням сесії Ялтинської міської ради Юрію Богатикову було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Ялти». У 2001 році Указом Верховної Ради Криму присвоєно звання «Почесний кримчанин». Юрій Богатиков є повним кавалером трьох українських орденів «За заслуги» різних ступенів.
        Помер Юрій Богатиков 8 грудня 2002, похований в Сімферополі на кладовищі «Абдал».

Література:
1. Память о Юрие Богатикове живет в сердцах луганчан. Газета «XXI век», №14, 2012 (xxivek.net).
2. Он пел для народа. Геннадий Плотниченко, «Славянская правда» (slavpravda.com).
3. Юрий Богатиков. Музей знаменитых харьковчан имени К.И.Шульженко (valeriybolotov.at.ua).

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаКанни – квіти кохання. An album of ukrainian songs (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records - BDS 1026?