Баран Тарас Михайлович


Цимбаліст-віртуоз, бандурист, заслужений діяч мистецтв УРСР (1990), кандидат мистецтвознавства, народний артист України (2009)

        Тарас Михайлович Баран народився 5 серпня 1959 році у м. Львові в сім’ї відомого українського бандуриста, художника, громадського діяча Михайла Барана.
        Свою творчу кар’єру Тарас Баран розпочав у 5-річному віці виступом по «Інтербаченню» на країни соціалістичної співдружності. Першу музичну освіту отримав навчаючись паралельно у музичних студії та школі по класу бандури та цимбалів. Ще учнем музичної школи приймав участь в музикуванні з оркестром народних інструментів львівського музичного училища як виконавець на різновидах сопілок.
        У 1974 році став студентом Львівського державного музичного училища, під час навчання в якому отримав звання лауреата Республіканського конкурсу як виконавець на цимбалах системи Шунда (1977, Київ). У 1977 році Тарас Баран поступив до Львівської державної консерваторії ім. М.Лисенка (нині Львівська національна музична академія імені М.В.Лисенка), яку закінчив з відзнакою по класу цимбалів. Під час навчання у вузі здобув звання лауреата Всесоюзного конкурсу (1978, Черкаси) та лауреата Всесоюзного конкурсу-відбору до Міжнародного фестивалю молоді та студентів в Гавані (1978, Куба).
        Ще за два роки до закінчення консерваторії Тарас Баран розпочав трудову діяльність солістом-цимбалістом в оркестрі Заслуженого ансамблю танцю України «Юність», а з 1982 року і до 2006 року працював музичним керівником та головним диригентом цього колективу. Підсумком плідної праці соліста, диригента та музичного керівника ансамблю «Юність» було присвоєння музиканту почесного звання «Заслужений діяч мистецтв України».
        У той же час Тарас Баран представляв Україну на XII Всесвітньому фестивалі молоді та студентів як виконавець на народних інструментах таких, як цимбали, бандура, сопілка, жоломига, кувиця, свиріль (1985, Москва).
        З 2001 року (за сумісництвом), а з 2006 року по теперішній день Тарас Михайлович працює на кафедрі народних інструментів, а пізніше ще кафедрі музичної фольклористики Львівської національної музичної академії імені М.В.Лисенка.
        Тарас Баран інтенсивно концертує в Україні та за її межами, виступав у понад 30 країнах світу. Він є неодноразовим учасником репрезентативних виступів на найвищому міждержавному рівні. Часто виступав як соліст-бандурист і в складі родинного тріо «Жайвір» (разом з батьком Михайлом Миколайовичем та братом Орестом).
        Музикант є єдиним представником від України Світової асоціації цимбалістів (Cimbalom Word Association), під час проведення конгресів якої був учасником гала-концертів у Празі (1997 р., Чехія), Кишиневі (1999 р., Молдова), Будапешті (2000 р., Угорщина). Також Тарас Баран був організатором і натхненником VI Світового науково-практичного конгресу цимбалістів, який відбувся на найвищому міжнародному рівні в жовтні 2001 року (Львів).
        Тарас Баран є автором багатьох книг та статей про цимбали. У 1999 році чотирма мовами видано монографію «Світ цимбалів», що є першим широкомасштабним дослідженням такого типу у світовій практиці. Підсумком і квінтесенцією виконавського доробку та методично-дослідницьких пошуків митця та його співпраці з українськими композиторами стала збірка творів з репертуару музиканта «Цимбаліст Тарас Баран» (2001 р.) та підручник для навчальних закладів І- IV рівнів акредитації – «Цимбали та музичний професіоналізм», виданий у 2008 році.

Джерело:
1. Юрченко О. Універсалізм творчої особистості Тараса Барана / О. Юрченко // Наукові збірки Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка. – 2014. – Вип. 32. – С. 98-109.
2. Жеплинський Б.М., Ковальчук Д.Б. «Баран Тарас Михайлович» Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2011., стор. – 13.
3. Фото – plus.google.com (Taras Baran).