Чайка, хор (Мельбурн, Австралія)


        
Окремі записи:

        

Хор «Чайка» (мішаний), Мельбурн. 1996 р.

        Хор «Чайка» організований в 1945 році в місті Крессбронн над Боденським озером у Німеччині, з ініціативи диригента Степана Кореня і братів д-ра Мирослава та проф. Богдана Гнатюків. Тодішній мішаний хор (26 осіб) брав постійну участь у всіх традиційних українських імпрезах та святкуваннях серед довколишніх скупчень українців, як також об’їздили із самостійними концертами більші міста та містечка французької зони окупації Німеччини, як от – Тетнаґ, Фрідріхсгафен, Ліндав, Ванґен, Біберах, Фрайбурґ та ін. Цей мистецький колектив виступав у Західній Німеччині аж до виїзду диригента та деяких хористів до Австралії й інших заокеанських країн.
        В Австралії, у Мельбурні, в 1951 році хор «Чайка» відновив свою діяльність під керівництвом Степана Кореня, який надалі був постійним диригентом хору.
        Спочатку хор співав лише в мішаному складі. В другій половині 1953 року постійний склад хору був чоловічий, а мішаний лише в окремих випадках. При хорі були два квартети: жіночий «Коралі» у складі: Марія Болюх, Галина Корінь, Тося Гуцуляк, Людмила Максимишин та чоловічий «Акорд» у складі: Богдан Баран, Микола Глуховера, Олександер Куціль, Ярослав Ліщинський, які разом виступали октетом. В хорі співали відомі солісти – Валерій Ботте (баритон), Ярослав Ліщинський (бас), Галина Корінь (сопрано).
        В репертуарі хору – народні, історичні та побутові пісні, пісні українських композиторів, зокрема: П.Майбороди, А.Кос-Анатольського, Є.Козака, Б.Лятошинського, В.Кирейка, Г.Верьовки, І.Шамо, С.Сабодаша, А.Коломийця, Ю.Рожавської та ін., великі твори – хор з опери «Катерина» М.Аркаса, «Туман хвилями лягає…» з опери «Утоплена», кантата «Поет живе в серцях свого народу», і «Веснянки» – всі авторства Миколи Лисенка, кантата «Б’ють пороги…» Г.Давидовського та ін. Окремо слід згадати про участь хору під керівництвом Степана Кореня у 1962 році, в опері «Катерина», в постановці театру ім. М.Лисенка, в Мельбурні.
        У 1953 році видано перші платівки з записами пісень у виконанні хору, пізніше видано ще п’ять платівок, також записи хору видані на аудіокасетах. У 1963 році хор було відзнято для фільму «Українці в Австралії» (режисер Петро Кардаш).
        Головами управи хору в різний час були Павло Стеценко, д-р Богдан Умриш, Євген Радивил, Володимир Каспенкович, Осип Павук, Ярослав Логин, М.Глуховера, Андрій Глуханич, Дмитро Пирогів та інші.
        В Австралії «Чайка» має велику популярність. Хор провів сотні виступів у Мельбурні, мав концерти у великих та менших містах Австралії перед українською й багатонаціональною аудиторією, що зробило хор під керівництвом Степана Кореня репрезентативним і популярним носієм української культури на чужині. У 1966-му році хор «Чайка», разом із квартетом «Коралі», виступив на австралійському телебаченні, у програмі «Українська сюїта».
        У 1985 році (вересень-жовтень) хор провів чотиритижневе турне по Канаді й США, де виступав із концертами у Едмонтоні, Вінніпегу, Міннеаполісі, Чикаго, Нью-Йорку, Керґонксоні («Союзівка»), Торонто, Лос-Анджелесі, загалом було проведено 14 концертів. 9 жовтня хор виступив в приміщенні Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Нью-Йорку, США, й мав історичний виступ з нагоди її 40-річчя вперше українською мовою, за що отримав у нагороду блакитний прапор ООН.
        У 1994 році, хор «Чайка» під керівництвом Степан Кореня брав активну участь у відзначенні 45-річчя поселення української громади у штаті Вікторія, 110-ї річниці Українського світового жіночого руху та 45-річчя Союзу Українок Австралії (СУА).
        Напередодні відзначення 50-річчя хору 1995 року до чоловічого хору було долучено й жіночий склад, здебільшого, з колишніх членів «Чайки». Внаслідок чого, відновилися хори – мішаний і жіночий, всього налічувалась 41 особа. Завершальний ювілейний концерт відбувся у Мельбурні, 10 грудня 1995 року. Ось окремі учасники цього знаменитого концерту: чоловіки – Ф.Верде, В.Вітфілд, М.Возняк, А.Глуханич, В.Глуханич, П.Головка, А.Данилюк, О.Дзісь, М.Кандибко, В.Каспенкович, Р.Кемп, М.Кононенко, К.Косенко, В.Костюк, Д.Кутний, Я.Кутний, Т.Лапичак, О.Левкут, В.Лейчак, А.Маланюк, П.Малиновський, Ф.Мініханов, В.Осипів, Д.Пирогів, Й.Сютрик, Й.Точинський, Т.Федорчук, М.Цвікула, В.Юрчишин та ін., жінки – Д.Баб’як, Д.Бойко, Марія Болюх (рідна сестра дружини С.Кореня), Ф.Габелко, З.Герчанівська, М.Данько, Л.Дзісь, С.Залупська, А.Кметь, Галина Корінь (дружина диригента), Х.Лех, О.Магаляс, Г.Майка, К.Мюллер, А.Олійник, Г.Пирогів, З.Яскевич та ін. Із хорових солістів варто згадати таких – пані: Галина Корінь (сопрано, яка з успіхом виступала з власними композиціями пісень та власним укладом слів), Анастасія Грушецька (сопрано), Марія Болюх, Дарія Любарська (сопрано, відома сценічна акторка), Людмила Максимишин, панове: Микола Глуховера (рідний брат дружини диригента), Іларій Клодзінський (баритон, знаний хорист і соліст хорів у краю і на еміграції), Ярослав Ліщинський (бас, колишній член українських хорів у Великій Британії), Олександр Куціль.
        Інформація про подальшу діяльність хору відсутня.

Джерело:
1. Корінь С. Короткий нарис про хор «Чайка» // Альманах українського життя в Австралії. Cідней: «Вільна думка» та Фундація Українознавчих Cтудій Австралії. Сідней, 1994, стор. – 747.
2. Панченко О. «Слово з нагоди 100-річчя маестро Степана Кореня» // «Час і Події» 07.10.2014, номер #2014-28 (chasipodii.net).
3. Нитченко Д. Півстоліття хору «Чайка» та диригента Ст. Кореня // Новий Обрій: Альманах, ч. 10, Література, мистецтво, культурне життя (50 років Українського життя і праці в Австралії 1948-1998) / в-во «Ластівка», Мельбурн, 1997, стор.: 233 – 236.

Український хор «Чайка» | Хор «Чайка» | Ukrainian choir «Tchaika»

        

Дискографія:
Музичний твірТекст / МузикаУчастьАльбом / Реліз (формат, видавець, дата)
На роковини смерті Шевченка / КантатаВ.Самійленко / М.Лисенковиконання Чайка / альбом, 33 rpm/12″/ Yevshan Records – YFP 1040, 1985
І шумить і гудеУкраїнська народна піснявиконання Чайка / альбом, 33 rpm/12″/ Yevshan Records – YFP 1040, 1985
Туга? / А.Гнатишинвиконання Чайка / альбом, 33 rpm/12″/ Yevshan Records – YFP 1040, 1985
Козак? / А.Гнатишинвиконання Чайка / альбом, 33 rpm/12″/ Yevshan Records – YFP 1040, 1985
Б’ють пороги / Кантата Т.Шевченко / Г.Давидовськийвиконання Чайка / альбом, 33 rpm/12″/ Yevshan Records – YFP 1040, 1985