Чернігівський академічний народний хор (Чернігів, Україна)


Чернігівський академічний народний хор_01

Окремі записи:

Чернігівський академічний народний хор_02

        Чернігівський академічний народний хор – художній колектив при Чернігівський обласній філармонії. Концертний репертуар хору складають понад вісімдесят творів, серед них: обробки українських народних пісень, духовна музика та вокально-хореографічні композиції.

        Художні керівники:
        • Процько Петро Миколайович (1984–1986)
        • Іванов Анатолій Йосипович (1984–1988)
        • Стадник Олександр (1988)
        • Пашкевич Анатолій Максимович (1989–2000)
        • Вовк Сергій (2002)
        • Коцур Володимир Васильович (з 2003 по цей час)

        Хор створений у 1984 році при Чернігівській обласній філармонії. Колектив очолив заслужений діяч мистецтв України Петро Процько. Перший виступ молодого колективу, який відбувся восени 1985 року у м. Києві, дістав схвальної оцінки провідних фахівців області і України та був високо оцінений глядачами.
        У 1986 – 1988 роках Чернігівський народний хор працював під керівництвом заслуженого артиста України Анатолія Іванова – керівника танцювальної групи колективу, а з 1988 року – під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Олександра Стадника. У цей період колектив здобув звання дипломанта Всеукраїнського фестивалю «Співоче поле», здійснив концертне турне містами України.
        Плинність керівного складу хору не дозволяла виробити стратегію розвитку колективу, що позначалося на його мистецькому рівні. Для подолання художньої кризи хору на посаду його керівника у 1989 році запросили народного артиста України Анатолія Пашкевича. На той час він мав досвід роботи з Черкаським і Волинським народними хорами, які демонстрували високий виконавський рівень. Сутність творчого методу А.Пашкевича полягала насамперед у створенні власного репертуару хору. Окрім обробок народних пісень, А.Пашкевич писав твори для своїх колективів, виходячи з можливостей хористів.
        Серед перших кроків, що здійснив новопризначений керівник Чернігівського народного хору, було оновлення творчого складу. Він запросив до Чернігова деяких артистів Черкаського хору, що утворили ядро колективу.
        Першим твором, який А.Пашкевич підготував з Чернігівським хором, була його власна кантата «Чернігівські дзвони» у п’яти частинах для солістів і народного хору. Вона стала основою нової програми хору, що заклала підвалини формування творчої індивідуальності колективу й ознаменувала початок сходження до висот майстерності.
        У 1990 – 1991 роках Чернігівський народний хор здійснив велике концертне турне Україною, а протягом 1992 – 1998 років шість разів виїздив на гастролі до Бельгії, Нідерландів, ФРН, Австрії, Російської Федерації.
        У 2000 році, у зв’язку з від’їздом з Чернігова А.Пашкевича, на посаду керівника Чернігівського народного хору було запрошено студента V курсу Київського національного університету культури і мистецтв Сергія Вовка. 24 травня 2000 року С.Вовк представив слухачам нову концертну програму колективу. Звучання хору оцінювала комісія на чолі з народним артистом України, професором С.Павлюченком, який високо оцінив роботу свого студента: «Чернігівський хор зазвучав по-новому».
        Значний успіх у глядачів здобули програми «Різдвяний Вертеп» і «На Йвана Купала», створені Чернігівським народним хром під керівництвом С.Вовка у 2002 році.
        З 2003 року Чернігівський народний хор очолює Володимир Коцур. З того часу колектив поступово виходить в авангард хорового руху Чернігівщини і сьогодні є провідним представником професійного народного хорового виконавства регіону.
        Як і більшість народних хорів України, Чернігівський хор має у своєму складі оркестр народних інструментів. У 2009 році у складі колективу було відновлено хореографічну групу, що розширило його функціональні можливості, спектр виконуваних творів, збагатило музичну стилістику.
        Зростання виконавської майстерності Чернігівського народного хору після приходу на посаду його художнього керівника В.Коцура засвідчують численні перемоги колективу у всеукраїнських і міжнародних фестивалях: «Лесині джерела» у Новоград-Волинському (2004), «Дніпровські голоси» у Дубровно (Білорусь, 2008), «Rudenines» у Вісагінасі (Литва, 2010), Третьому всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії ім. П.Вірського (2010) та ін. Не обходиться без участі Чернігівського народного хору жоден з помітних культурно-мистецьких заходів, які відбуваються у регіоні.
        У 2010 році народний хор було відзначено Чернігівською обласною премією ім. М.Коцюбинського. У 2011 році колективу було надано статус «академічного».

Джерело:
1. Чернігівський академічний народний хор: етапи становлення і розвитку / О. П. Бадалов // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : Мистецтвознавство. – 2013. – № 2. – С. 11-15.
2. Академічний народний хор. Чернiгiвський обласний фiлармонiйний центр (nota.net.ua).

Чернігівський академічний народний хор | Чернігівський народний хор

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - номер виданняДата виданняЗображення обкладинок, етикеток
збіркаСині очі (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records – BDS 1022?01_Borys Dniprowy Records_BDS 1022_front 02_Borys Dniprowy Records_BDS 1022_back