Добрянський Андрій


Andrij Dobriansky

Український і американський оперний та концертно-камерний співак (бас-баритон)

Окремі записи:

        Андрій Добрянський (Andrij Dobriansky) народився 2 вересня 1930 року у Львові в сім’ї сотник Армії УНР Агатона Добрянського. Його мати, Теодора Добрянська – скрипачка оркестри Львівської опери, Львівської філармонії, і викладач гри на скрипці в Інституті ім. М.Лисенка. Мистецтво співу почав вивчати з дитинства.
        Ще підлітком Андрій Добрянський потрапив до табору переміщених осіб Гайденав (Heidenau) у Німеччині. А у 1949 році приїхав до США як стипендіат Амгерст Коледжу (штат Масачусстс), де він студіював хімію. Та згодом зацікавлення музикою перемогло, і він почав студіювати спів у Ню-Йорк.
        У 1964 році співак дебютував на сцені Ліричної опери у Філадельфії в опері Дж. Пуччіні «Дівчина з Заходу». З 1970 року він став солістом Метрополітен-опери у Нью-Йорку, де працював 27 років і зіграв понад 60 ролей та брав участь у понад тисячі вистав. Також виступав як соліст разом із американськими симфонічними оркестрами.
        У репертуарі Андрія Добрянського такі ролі, як Кривоніс («Богдан Хмельницький» К. Данькевича), Микита («Відьма» П.Печеніги-Углицького), Ярослав («Анна Ярославна» А. Рудницького), Борис («Борис Годунов» М. Мусоргського), Скарпіа, Бонза («Тоска», Андрій Добрянський «Чіо-Чіо-сан» Дж. Пуччіні), Філіпп («Дон Карлос» Дж. Верді), Фігаро («Весілля Фігаро» В. Моцарта), Лепорелло («Дон Жуан» В.Моцарта), Дон Маніфіко («Попелюшка» Дж. Россіні), Ля Ропі («Каприччіо» Р.Штрауса), Мелітон («Сила долі» Дж.Верді), Рокко («Фіделіо» Л.Бетховена), Кіліан («Вільний стрілець» К.Вебера) та ін.
        Андрій Добрянський один з найвидатніших пропагандистів української музики у США. В його репертуарі твори М.Лисенка, Я.Степового, К.Стеценка, Л.Ревуцького, О. і Н.Нижанківських, В.Барвінського, Б.Весоловського, українські народні пісні. Він довголітній соліст хору «Думка» у Ню-Йорку, у виступах з яким створив такі ролі, як Микита («Відьма» П.Печеніги-Углицького), князь Ярослав Мудрий («Анна Ярославна» А.Рудницького). З 1980 року маестро очолював хор української греко-католицької церкви Св. Юрія у Нью-Йорку.
        Був одружений з Стефанією Білинською. Сім’я передала любов до музики та української пісні і своїм дітям, синам Данилу, Ярославу, Юрію та Андрію, дочкам Дзвінці та Роксолані.
        Помер славетний співак 1 лютого 2012 року в Нью-Йорку, США.

Джерело:
1. Добрянськи Андрій. Співаки України. Енциклопедичне видання. — 2-ге вид., перероб. і допов. / Лисенко І.М. — К., 2011.
2. Осташ І. «Бонді або повернення Весоловського». К.: Дуліби, 2013, стор. – 192-193.
3. Andrij Dobriansky Dies at 81; Sang at the Met More Than 900 Times. The New York Times. 07.03.2012 (nytimes.com).
4. Find A Grave. Andrij Dobriansky (findagrave.com).
5. Huk C. Andrij Dobriansky, bass-baritone of Metropolitan Opera, 81. The Ukrainian Weekly / March 4, 2012, №10, стор.- 4.

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомAndrij Dobriansky with songs by J.B.Wesolowsky (33 rpm/12") Echo Records - RAS-757 (Інші лейбли)1968
альбомАндрій Добрянський співає пісні Богдана Весоловського (CD-Audio)A.Dobriansky Production - ADR-101 (Інші лейбли)2000Andrij Dobriansky - ADR-101_front Andrij Dobriansky - ADR-101_back