Гунька Павло


Всесвітньо відомий оперний та концертно-камерний співак (бас-баритон), ініціатор та керівник проекту «Українська мистецька пісня»

        
Окремі записи:

aus_dem_totenhaus-janacek-teatro_massimo-_palermo.1_Pavlo Hunka_zbruc.eu

Pavlo Hunka_ukrainianartsong.ca

        Павло Гунька (Pavlo Hunka) народився в місті Ковентрі (Англія) у 1959 році. Його батько, родом з України, з села Мужилів Тернопільської області. Мати хоч була англійкою, полюбила українську культуру і навіть керувала церковним хором у місцевій українській церкві. Дякуючи батькові, виховувався в українському середовищі, у сім’ї також шанували і любили українську пісню, ця любов передалась і Павлові.
        Співав змалечку – з дев’яти років в церковному хорі, пізніше вивчав дяківську справу під керуванням священика Володимира Дзьоби, а згодом здібний п’ятнадцятирічний учень керувати молодіжним хором «Верховина». Проте, після закінчення школи Павло не пов’язав своє життя з артистичною кар’єрою – почав вивчати французьку та іспанську мови в університеті Манчестера. Певний час студіював літературу в Іспанії та Франції, а повернувшись у 1982 році до Великої Британії, став опановувати інший фах – юриспруденцію – і навіть певний час мав адвокатську практику.
        Аж у 1988 році Павло Гунька таки вирішив облишити й цю професію і почав вчитись співу у Північному Королівському Музичному Коледжі (Royal Northem College of Music). По закінченню навчання розпочав сольну кар’єру, виступав у базиліці Святого Петра в Римі, потім на ювілейному концерті в лондонському «Альберт-холі», а в 1991-му – вже мав перші контрактні виступи у Швейцарії. Тут він співав у Базельській Опері, де виконував багато ролей бас-баритона. В цей час також закінчив вокальні курси під керівництвом блискучої камерної співачки Марії Сандулеску.
        Широке визнання Павло Гунька здобув у 1995 році, коли співав твір Бетховена «Фіделіо» на фестивалі в Австрії, який транслювали не тільки по всій Європі, а й навіть у Японії. Світові диригенти побачили його виступ по телебаченню, і почали запрошувати на роботу. Відтоді й почалась його успішна міжнародна кар’єра оперного співака.
        Він виступав на оперних сценах Парижа, Відня, Мюнхена, Флоренції, Амстердаму, Зальцбурга, Мадриду, Москви, Торонто та ін. під керівництвом таких видатних диригентів, як Клавдіо Аббадо, Зубін Мета, Джефрі Тейт, Річард Бредшау. В його репертуарі партії в операх різних стилів і епох – Вебера, Бетховена, Верді, Ваґнера, Берґа, Бартока та багатьох інших.
        Коли Павло Гунька співав у Мюнхенській Опері, він познайомився з професором Леонідом Рудницьким, ректором Українського Вільного Університету. У розмовах із ним, у Павла Гуньки поступово викристалізувалось розуміння своєї ролі в українській професійній музиці. Він зрозумів, що може допомогти Україні тим, що на Заході буде популяризувати українську професійну музику не тільки в українському середовищі.
        Спочатку, у 2001 році, він організував в Англії хор «Булава», який отримав високі оцінки і функціонує як самодостатній успішний проект. Перша програма цього творчого аматорського колективу називалася «Козаки» і була реалізована у співпраці з акторами Королівського Шекспірівського театру. Сам Павло заспівав у виставі партію Остапа з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка. Друга програма побудована на поемі Байрона «Мазепа». Це яскраве сучасне театрально-концертне дійство, у якому беруть участь професійні піаністи й світлотехніки. У 2013 році Павло Гунька з хором «Булава» вперше прибув до України й у Квітну неділю в патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві виконав святу літургію Миколи Леонтовича і дав перший концерт класичних піснеспівів, що їх виконали студенти консерваторії з Манчестера.
        А вже в 2004 році Павло Гунька ініціював та став художнім керівником фундаментального мистецького проекту «The Ukrainian Art Song Project» («Ukrainian Art Song» / «Українська мистецька пісня»), метою якого є створення антології українських мистецьких пісень. Термін «мистецька пісня» Павло Гунька переконливо вживає для означення камерно-вокальних творів українських композиторів, тобто art song (англійською), das Lied (німецькою) або mélodie (французькою. В академічній музиці, мистецька пісня – це найбільш розвинута форма для голосу й інструмента. На думку канадського музиколога Василя Сидоренка, вона виникла на початку XIX ст., коли фортепіано, як інструмент, досяг певної досконалості. Мистецька пісня охоплює найкращі ідеали поезії, музичного мистецтва та композиторської майстерності. Вона яскраво передає настрій, драму, переживання широкою палітрою різноманітних музичних звуків. Тут фортепіанна партія – не просто акомпанемент, а невід’ємна частина музичної канви.
        Проект реалізується в Канаді спільно з Українсько-канадським товариством любителів класичного мистецтва, а його учасниками є понад сотня людей, які не є українцями і не знають української мови. Це співаки: Моніка Вічер, Ізабель Байракдарян (сопрано), Крістіна Шабо, Алісон МакГарді (мецо-сопрано), Елізабет Турнбул (контральто), Рассел Браун, Бретт Полегато (баритони), Бенджамін Батерфілд, Майкл Колвін (тенори), Роберт Гледоу (бас). Окрім співаків, у реалізації проекту беруть участь піаністи Альберт Крайволт (головний концертмейстер Опери Торонто), Мія Бах, Серой Краджян, віолончеліст Роман Борис, флейтист Дуглас Стюарт.
        «Ukrainian Art Song» розвивається в двох основних напрямах, перший – це запис українських мистецьких пісень у одній з кращих студії світу Glenn Gould Studio, де вже записав понад 350 творів таких композиторів, як Микола Лисенко, Кирило Стеценко, Яків Степовий, Станіслав Людкевич, Стефанія Туркевич, Василь Барвінський, Денис Січинський, а попереду запис ще понад 600 творів. Другий напрям – створення цифрового онлайн-каталогу українських мистецьких пісень, що включатиме повне зібрання нотних джерел (клавірів, оригінальних текстів з латинською транслітерацією, перекладів, електронного Playback пісень з можливостями вибору тональності). На сьогодні «Ukrainian Art Song» – найбільший проект зі створення студійних записів та цифрового архіву української мистецької пісні.
        В червні 2016 року Павло Гунька вперше з сольними концертами виступав в Україні. 5 червня у київській Національній філармонії України та 9-го у Львівській обласній філармонії він презентував глядачам концертну програму «Шевченко і Шекспір. Мрії, Прагнення, Відчай» в якій представлені камерно-вокальні твори М.Лисенка, Я.Степового, С.Туркевич на поезію Т.Шевченка та цикл «12 сонетів Вільяма Шекспіра» О.Яковчука. Концерти пройшли з великим успіхом та широко висвітлювались в засобах масової інформації.
        Зараз Павло Гунька має ще багато творчих проектів у Канаді, також підтримує творчі контакти з представниками музичного світу в Україні, де заплановано ще ряд музичних проектів з його участю.

Джерело:
1. Презентація CD-альбому «Солоспіви Миколи Лисенка» 18 жовтня, 2012 (salomeamuseum.lviv.ua).
2. Калинець Любомир. Зустрічі, даровані долею / Павло Гунька: «Живу там, куди веде мене мій голос». 06.05.2013, Українці в Іспанії (ucranianosenmadrid.com).
3. Кушнірук Ольга. Українська душа співака Павла Гуньки. 04.10.2013 «Слово Просвіти» (slovoprosvity.org).
4. Павло Гунька: мистецька пісня – безцінне надбання українського народу. 25.11.2014 (razom.media).
5. Гайдамаха Андрій. Українські зірки на світових оперних сценах. 07.01.2015 (tyzhden.ua).
6. Ярема Галина. Павло Гунька: «Мусимо залучити усю «зброю» і показати світові, що Україна – культурна нація». 08.06.2016. Високий замок online (wz.lviv.ua).
7.Мистецька пісня Павла Гуньки: Шевченко і Шекспір. Розмову вела Аделіна Єфіменко. 02.06.2016, ZBRUC (zbruc.eu).
8. Бабій Ірина. Павло Гунька: «Україна – не тільки гопак і шаровари, вишиванка і вінок, а значно більше». 11.07.2016 «Галицький Кореспондент» (gk-press.if.ua).
9. Єфіменко Аделіна. Шевченко, Шекспір та українська мистецька пісня. 04.06.2016, «Дзеркало Тижня. Україна» (gazeta.dt.ua).
10. Грабовський Володимир. «Українська артистична пісня» не має кордонів. 04.09.2009 (day.kyiv.ua).
11. Інформація з офіційного сайту «Ukrainian Art Song Project» (ukrainianartsong.ca).
12. Степанюк Олена. Знаменитий британський українець Павло Гунька вперше дасть сольні концерти в Києві та Львові. 01.06.2016 (day.kyiv.ua).
13. Pavlo Hunka (uaspsponsor.squarespace.com).
14. Фото: opusonereview.com, zbruc.eu, artistsman.com та ukrainianartsong.ca.

        

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - номер виданняДата виданняЗображення обкладинок, етикеток
збіркаMykola Lysenko. The Art Song (CD-Audio)Ukrainian Art Song Project (?) – ARTSONG 12010
збіркаYakiv Stepovyi. The Art Song (CD-Audio)Ukrainian Art Song Project (?) – ARTSONG 2201001_Ukrainian Art Song_Yakiv Stepovyi. The Art Song_front 02_Ukrainian Art Song_Yakiv Stepovyi. The Art Song_back
збіркаGalicians I. The Art Song. Works by Sichynsky | Liudkevych | Turkewich | Barvinsky (CD-Audio)Ukrainian Art Song Project (?) – ARTSONG ??
збіркаTaras Shevchenko. From poetry to Art Song (CD-Audio)Ukrainian Art Song Project (?) – ARTSONG ??
збіркаKyrylo Stetsenko. The Art Song (CD-Audio)Ukrainian Art Song Project (?) – ARTSONG ??