Кушплер Ігор


Ihor Kushpler

Український оперний співак (баритон). Народний артист України (1999)

        Ігор Федорович Кушплер народився 1 січня 1949 року в селі Покрівці Жидачівського району Львівської області.
        Змалку Ігор Кушплер захоплювався музикою та співом. У чотирнадцять років (1963 р.) вступив до Самбірського культосвітнього училища на диригентсько-хорове відділення. Працював солістом Державного заслуженого ансамблю пісні і танцю «Верховина». Тут його першим музичним наставником був художній керівник ансамблю заслужений артист України Ю.Корчинський. Звідти І.Кушплер пішов на строкову службу в армію. Після демобілізації навчався у Дрогобицькому педагогічному інституті у класі педагога М.Копніна, вихованця харківської вокальної школи.
        У Львівській державній консерваторії ім. М.В.Лисенка Ігор Кушплер здобував освіту на двох факультетах – вокальному та диригентському. У 1978 році закінчив вокальний факультет (навчався у класі професора П.Кармалюка, 1973-1975 та професора О.Дарчука, 1975-1978), а за рік – диригентський (клас профессора Ю. Луціва). У 1978-1980 роках I.Кушплер – соліст Львівської філармонії, з 1980 року – соліст Львівської опери, у 1998-1999 роках також художній керівник театру.
        Ігор Кушплер брав участь в оперних фестивалях в Україні (Львів, Київ,Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк), Росії (Нижній Новгород, Москва, Казань), Польщі (Варшава, Познань, Сянок, Битом, Вроцлав), у містах Німеччини, Іспанії, Австрії, Угорщини, Лівії, Лівану,Катару. Як концертний співак гастролював у багатьох країнах Європи й Америки. В 1986 та 1987 роках виступала в складі тріо “Світлиця” на фестивалі «Фольклорама» у Вінніпезі, Канада.
        В репертуарі Ігора Кушплера близько 50 оперних партій. Серед них: Ріголетто, Набукко, Яго, Амонасро, Ді Луна, Фігаро, Роберт,Сільвіо, Шарплес, Жермон,Ескамільйо, Онєгін, Остап, Михайло Гурман, Поет та інші. Залишив численні фондові записи, у тому числі знявся у телеверсіях опер «Маестро капели» Д.Чімарози та «Телефон» Дж. Менотті. Ігор Кушплер – автор солоспівів, творів для вокальних ансамблів і хорів, обробок народних пісень, що надруковані в авторських збірках: «Із глибинних джерел» (1999), «Шукай любов» (2000),«В передчутті весни» (2004), а також у збірках вокальних творів різних авторів.
        Не менш щедрим був ужинок Ігора Кушплера і на педагогічній ниві, де співак передавав свій багатий вокальний та сценічний досвід. На кафедрі сольного співу Львівської національної музичної академії ім. М.В. Лисенка Ігор Кушплер викладав з 1983 року, професор (2000 р.). Чимало його випускників працюють солістами оперних театрів Львова, Києва, Варшави, Гамбурга, Відня,Торонто й інших міст Європи та світу. Більшість вихованців класу Ігора Кушплера (студентів та асистентів стажистів) стали лауреатами (у тому числі перших премій) престижних Міжнародних конкурсів. Серед його випускників: заслужені артисти України – лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка А.Шкурган, I.Дерда, О.Сидір, солістка Віденської штатсопери З.Кушплер, соліст Національної опери України (Київ) М.Губчук, солісти Львівськоїопери – Віктор Дудар, В.Загорбенський, А.Бенюк, Т.Вахновська, за контрактами в оперних театрах США,Канади, Італії працюють О.Ситницька, С.Шуптар, С.Соловей, С.Слив’янчук та інші. У 1999 р. журі конкурсу ім. Iвана Паторжинського відзначило I.Кушплера дипломом «Кращий викладач».
        Ігор Кушплер неодноразово був членом журі різноманітних конкурсів співаків, зокрема, IІІ Міжнародного конкур су ім. Соломії Крушельницької (2003), II і ІІІ Міжнародного конкурсу ім. Адама Дідура (Польща, 2008, 2012), систематично провадив майстер-класи у музичних навчальних закладах Німеччини та Польщі.
З 2011 року Ігор Кушплер успішно здійснював керівництво кафедрою сольного співу. Він – автор та керівник численних творчих проектів, які успішно втілював у життя разом з викладачами кафедри .
        23 квітня 2012 Повертаючись на Україну з міжнародного конкурсу вокалістів ім. Адама Дідура, де Ігор Кушплер був членом жюрі, він трагічно загинув у автомобільній катастрофі під Краковом. Поховали Ігоря Кушплера у Львові на Личаківському цвинтарі.

Література:
1. Ігор Федорович Кушплер (gnizdichiv.at.ua).
2. Половину машини Ігоря Кушплера зім’яло. Денис Мандзюк. 28.04.2012 Gazeta.ua (gazeta.ua).
3. Фото – Ігор Кушплер – Золотий Український Баритон (facebook.com).

Ігор Кушплер | Ihor Kushpler

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
іншеFrom Ukraine with love (Cassette)Yevshan Records - CYFP 2039?