Кабачок Володимир Андрійович


Kabachok Volodymyr Andriiovych

Віртуоз-бандурист, співак, музичний та громадський діяч, педагог, виконавець народних пісень та дум

        Кабачок Володимир Андрійович (15.07.1892, с. Петрівці Миргородського пов. на Полтавщині – 15.06.1957, м. Київ).
        В 1900 році за сприяння священика Івана Варвинського почав співати в полтавському архієрейському хорі. В Полтаві закінчив початкову школу, а згодом і музичне училище Ахшарумова (тепер училище ім. М.Лисенка). В 1916 – одружився, після участі у війні і демобілізації («по здоров’ю»). Через складні матеріальні умови не зміг поновитися на навчання в консерваторії у Москві, звідки його забирали на війну.
        Професійно грав на тромбоні, контрабасі та ударних інструментах. В 1925 – організував і очолив Полтавську капелу бандуристів, консультантом якої був Гнат Хоткевич. Згодом ця капела почала називатись зразковою капелою Української РСР. Три роки капела успішно виступала, гастролюючи по Україні.
        В 1934 – заарештований. Після звільнення влаштувався литавристом у Полтавському міському оркестрі. Згодом – артист в оркестрі Великого Драматичного Театру («ВДТ») в Ленінграді, а також в клубі «Експортлісу» в Автово, де працювало багато українців, з яких утворив український хор. Далі при цьому клубі привізши 12 бандур, створив капелу бандуристів, яка почала виступати в Ленінграді та Ленінградській області. В серпні 1937 – В. Кабачка вдруге заарештовано і рішенням «трійки УНКВС» засуджено на десять років. Був висланий на Колиму. Далі за станом здоров’я переведений в Ташкент і звільнений.
        В 1943-1944 – соліст-бандурист Ташкентської філармонії, керівник оркестру народних інструментів Державного українського народного хору Г.Верьовки. З 1945 – викладач у Київському музичному училищі ім. Р.Глієра та Київської консерваторії. Серед його учнів визначні бандуристи і співаки: В.Кухта, А.Омельченко, С.Баштан, В.Лапшин, Т.Поліщук, Н.Павленко, В.Третякова, А.Грицай та інші.
        Основоположник тріо, квартетів та інших малих ансамблів бандуристів. В 1952 створив жіночий вокальний ансамбль у складі Т.Поліщук, В.Третякової та Н.Павленко.
        В репертуарі народні пісні і думи. Твори «Сирітка», «Ой по горі, по горі» та інші в його виконанні, мали характер викінчених вокально-драматичних сцен.
        Твори: Кабачок В., Юцевич Є. Школа гри на бандурі К., 1958.

Література: Жеплинський Б. КАБАЧОК Володимир Андрійович // ІМФЕ, УМЕ, т.2., К., 2008, – С.276; Ка-бачок М. Спогади про батька. «Родовід», ч.6, 1993,- с.72-77; ЦДА ГОУ Ф.1.оп.263., спр.44936.– с.15; Черемський К. Повернення традицій – с.96.

Джерело: Жеплинський Б.М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Львів: Галицька видавнича спілка, 2011, стор.– 100.