Капела бандуристок Спілки Української Молоді Америки, (Детройт, США)


Окремі записи:

        Капела бандуристок Спілки Української Молоді Америки – популярний жіночий ансамбль бандуристок, що діяв в 50-х – 80-х роках при осередку Спілки Української Молоді Америки ім. П.Орлика в Детройті (США).
        Капела організована в 1957 році диригентом та мистецьким керівником Петром Потапенком при спiвучастi Ананія Никончука та Євгена Репети. На той час це була перша в західній діаспорі група дівчат-бандуристок.
        Спершу це був малий ансамбль, який складали учасниці осередку ім. Пилипа Орлика. Спеціально на замовлення осередку СУМ-у відомим майстром Юхимом Приймаком для них були виготовлені бандури. Пізніше до складу капели почали приймати бандуристок та вокалісток, які не були учасницями осередку.
        Однією з улюблених форм концертів капели були літературно-музичні монтажі, де поряд з музичними творами звучали вірші Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка, С.Петлюри, Є.Плужника, Є.Маланюка, О.Колесси, В.Пачовського, О.Олеся, Л.Полтави, Б.Лепкого, Я.Славутича. У репертуарі ансамблю були українські народні пісні (історичні, ліричні, жартівливі, стрілецькі, повстанські), часто в записах і аранжуванні П.Потапенка, твори на слова Т.Шевченка, Лесі Українки, авторські твори Р.Купчинського, Г.Китастого.
        Частина репертуару капели видана на платівках – «Мій рідний Край», «Нагадай бандуро співами», «Українські колядки», «В 20-ліття Капелі Бандуристок» та «У 25-ті роковини. Дівоча Капеля Бандуристок».
        Основою високого мистецького та професійного рівня капели була праця Петра Потапенка, який майже ввесь свій вільний час приділяв для роботи з капелою та опрацюванню репертуару ансамблю. Успіху капела бандуристок також завдячує адміністраторам Євгену Репеті та Дмитру Трушу, президенту капели – Ліді Казанівській-Врублевській.
        З капелою бандуристок працювали відомі співачки, зокрема – Галина Андреадіс, Христина Липецька, Валентина Биковець, Галина Кравченко, Тамара Дехтяр, Ольга Денисенко, Мирослава Брездень, Галина Бабій та ін.; рецитатори – мати й дочка, Катерина і Віра Потапенки.
        За час своєї діяльності капела охопила своїми концертами усі найбільші українські громади США та Канади: дала 59 самостійних концертів і 82 виступи, брала участь у мистецькій частині з нагоди відкриття пам’ятника Т.Шевченку у Вашингтоні (1964). Ця праця здобула велике визнання не тільки серед української громади. Так, з нагоди 20-ліття заснування капелу привітали президент США Дж. Форд, губернатор штату Мічиган В.Г.Міллікен, Патріарх Йосиф Сліпий з Риму.
        Капела бандуристок припинила свою діяльність у 1982 році.

Джерело:
1. Полтава Леонід. У 20-річчя Капелі Бандуристок у Детройті // Свобода. Український щоденник. 09.11.1977, №246, стор.: 2, 6.
2. Бура Л. Під звуки бандур // Наше життя, Жовтень, 1963, №9, стор. – 9.
3. Карась Г. // Музична культура української діаспори у світовому часопросторі ХХ століття, Івано-Франківськ: Тіповіт, 2012, стор.: 164, 473.
4. Ювілейний Концерт Капелі Бандуристок // Журналу «Екран» (Чікаго, США), 1963, Число 7-8.
5. В.М. «Ukrainian Girls’ Bandura Chorus» // Енциклопедія української діаспори – Том 1 /США/ (eudusa.org).
6. Інформація, фото, записи з поліграфії та платівок «Мій рідний Край», «Нагадай бандуро співами», «В 20-ліття Капелі Бандуристок», «Українські колядки» та «У 25-ті роковини. Дівоча Капеля Бандуристок».

Капела бандуристок Спілки Української Молоді Америки в Детройті |
Дівоча Капела Бандуристок у Детройті | Капеля бандуристок осередку СУМА ім. Пилипа Орлика | Girls Bandura Chorus Of The Ukrainian American Youth Ass’n in Detroit | Ukrainian Girls’ Bandura Chorus

Підбірка публікацій
Ювілейний Концерт Капелі Бандуристок
Під звуки бандур
У 20-річчя Капелі Бандуристок у Детройті. До 20-річчя діяльности капелі
Дискографія
Мій рідний край /альбом, 33 rpm/12/ RCA Victor Custom Record Division – N8OP-4022, ~ 1963
Нагадай бандуро співами /альбом, 33 rpm/12/ RCA Victor Custom Record Division – 865C-6684, ~ 1969
В 20-ліття Капелі Бандуристок /альбом, 33 rpm/12/ Sunflower Records – SR 1015, 1976
Українські колядки /альбом, 33 rpm/12/ ?
У 25-ті роковини. Дівоча Капеля Бандуристок /альбом,33 rpm/12/ QCA Records – 205047X, 1982