Кобзар, мішаний хор (Філадельфія, США)


Кобзар, мішаний хор (Філадельфія, США)

Окремі записи:

        Хор «Кобзар» організований у 1951 році у м. Філадельфія (шт. Пенсильванія, США), як чоловічий хор, з співаків колишніх хорів «Сурма» і «Ватра», що існували серед повоєнної української еміграції у Західній Європі, та мішаного хору в Філадельфії Товариства прихильників музичної культури. Від 1953 року – мішаний хор.
        Засновниками та головами хору були: О.Татунчак, Ю.Гаврилів, О.Левицький, В.Жилавий, Є.Филипович, М.Сагатий, З.Чорнобиль. Серед солістів – В.Цегельська, Є.Василенко, М.Мурована, О.Татунчак, М.Бурчак, В.Поліщук, К.Дзюба, М.Мурована, В.Карпинич та ін. Піаністки – Л.Бульба, Т.Збир, Р.Гарасимович, М.Чапельська. Перші диригенти хору – Ю.Оранський, М. Добош (1952–53).
        З 1953 року диригентом хору став видатний композитор та досвідчений диригент Антін Рудницький, який керував хором аж до своєї смерті (1975 р.). Саме під його керівництвом хор досяг значних виконавських висот та завоював широке визнання.
        «Кобзар» відрізнявся від інших хорових колективів репертуаром, який складався насамперед з масштабних творів української класики та тогочасних композиторів. Окрім цього значну частину репертуару хор виконував у супроводі інструментального оркестру, організованого А.Рудницьким при хорі.
        В репертуарі хору класичні твори українських композиторів, зокрема: М.Лисенка, Б.Лятошинського, Л.Ревуцького, С.Людкевича, В.Барвінського та західноєвропейських – Р.Вагнера, Ш.Гуно, Г.Генделя, Д.Верді та ін. Значну частину репертуару становили твори керівника хору А.Рудницького, релігійні та народні пісні.
        Хор виступав з самостійними концертами та приймав участь у різних мистецьких заходах у Філадельфії, Нью-Йорку, Чикаго, Вашингтоні та ін. містах США. Також «Кобзар» приймав участь у постановках українських опер «Катерина» М. Аркаса та «АннаЯрославна» А. Рудницького. Видано кілька платівок з записами пісень у виконанні хору.
        Після смерті А. Рудницького у 1975 році були безуспішні спроби відновити діяльність хору. Формально хор «Кобзар» припинив свою діяльність 1991 року.
        За час своєї діяльності хор «Кобзар» став одинм із кращих українських хорових колективів минулого століття у США, який своєю творчою працею зробив значний внесок у збереження та розвиток українського хорового мистецтва.

Джерело:
1. Маркусь В. «Кобзар» Енциклопедія Сучасної України (esu.com.ua).
2. Карась Г. «Музична культура української діаспори у світовому часопросторі ХХ століття», Івано-Франківськ : Тіповіт, 2012, стор. – 289.
3. Скочилас І. Думки з приводу Загальних Зборів Хору Кобзар у Филаделфії. Свобода. Укр. щоденник. 27.06.1957, №122 – с.3.
4. Музиченко О. Ювілейний концерт хору «Кобзар» у Філядельфії. Свобода. Укр. щоденник. 22.06.1966, №114 – с.3.

        
Хор «Кобзар» | Мішаний хор «Кобзар» | The Kobzar Chorus | Mixed chorus «Kobzar»

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомЩе не вмерла Україна. Патріотичні й стрілецькі пісні (33 rpm/12")Arka Records - ARC 818?Arka Records (USA)_ARC 818_front Arka Records (USA)_ARC 818_back