Кралиця, фольклорний ансамбль (Київ, Україна)


Кралиця, фольклорний ансамбль (Київ, Україна)

Фольклорний ансамбль «Кралиця» Київського Національного університету культури і мистецтв створений у 1991 році.
Ансамбль – лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Художній керівник – Заслужений працівник культури України, професор КНУКіМ Іван Синельников

        Фольклорний ансамбль «Кралиця» заснований у 1991 році на кафедрі фольклористики, народного пісенного та інструментального виконавства Київського національного університету культури і мистецтв (м. Київ). Засновник та художній керівник – заслужений працівник культури України, професор Іван Григорович Сінельніков.
        Основним напрямком творчої діяльності колективу є дослідження і популяризація народних звичаїв, обрядів, пісень, хореографії та інструментальної музики України. Основу репертуару колективу складають пісні, записані І.Г.Сінельніковим та студентами-фольклористами в Рівненській, Житомирській і Чернігівській областях, а також пісні Волині, Київщини та Наддніпрянщини. Театралізована форма концертних виступів, яскраві традиційні, автентичні народні костюми, наслідування і сценічне втілення народних пісенних традицій – все це надає молодіжному колективу «Кралиця» неповторного, самобутнього колориту.
        Фольклорний ансамбль «Кралиця» – студентський колектив, тобто є фактично навчальною лабораторією для майбутніх керівників фольклорних колективів. Щоб досягнути творчих вершин, в колективі систематично проводиться збирацько-дослідницька робота – фольклорні експедиції, які надають можливість ознайомитися не тільки з пісенним матеріалом, але з прикладним мистецтвом, архітектурою і побутом населення. Необхідною складовою творчого процесу в ансамблі є обов’язкове прослуховування експедиційного матеріалу, відбір пісень для поповнення репертуару колективу та їх розшифровка. Найважчою й найважливішою роботою є опанування манерою виконання, дикцією, артикуляцією, звуковидобуванням, притаманним тому регіону, звідки походить музичний твір.
        «Кралиця» не є постійно діючим професійним колективом. Тут щороку випускаються і набираються нові учасники, з якими доводиться розпочинати роботу практично з нуля: від фольклорних експедицій, прослуховування записів, оволодіння манерою виконання. Однак, за п’ять років навчання у колективі кожен з його учасників отримує той необхідний багаж знань і вмінь, який дозволяє їм реалізовуватися у подальшому творчому житті: за це свідчить той факт, що більшість випускників «Кралиці» залишилися в професії, працюють у власних групах, ансамблях, з дитячими колективами, – тобто не дають перерватися народній музичній традиції.
        На фольклорному матеріалі «Кралицею» підготовлені концертні програми: «Щедрий вечір», «Весняночка – паняночка», «Уберемо куста», «Сьогодні Купала», «Просили батько, просили мати – на хліб, на сіль, на весілля», а також «Російські карагоди» (музичний матеріал записано від росіян-старообрядців с. Російські Пилипи Житомирської області) та багато ін. За участю фольклорного ансамблю «Кралиця» на українському телебаченні записані програми: «За Віфлеємською зорею (1998)», «Весняні хороводи» (2002), «Проведу я русалочки» (2003), цикл розважально-гумористичних програм «Спотикач» (2006-2007), «Різдвяні фрески» (2009), «Фольк-М’юзік» (2010). До фондів Національного радіо записано близько 100 пісенних та інструментальних зразків народної творчості (загальний час звучання – 3,5 години), які використовуються у програмах радіомовлення. Фольклорний ансамбль «Кралиця» випустив 3 власних компакт-диски: «Літо» (2002), «Ой у Києві» (2003), «Ходила пава» (2004), куди увійшло 70 музичних зразків, та четвертий «Ой у лузі калина стояла» у форматі МР3 (2008), а також взяв участь у запису кількох етномистецьких проектів на CD і DVD.

Джерело:
1. Фольклорний ансамбль «Кралиця». (fmm.knukim.edu.ua).
2. Фольклорний ансамбль «Кралиця». Про участь колективу у Всеросійському семінарі і не тільки. (kobza.com.ua).

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомСвята ніч. Колядки та щедрівки (CD)UKRAЇNIKA - UA CD-01-082008Ukraїnika_UA CD-01-08_front Ukraїnika_UA CD-01-08_back