Крищенко Вадим Дмитрович


Vadym Kryshchenko

Український поет-пісняр, народний артист України, заслужений діяч мистецтв України

        Крищенко Вадим Дмитрович народився 1 квітня 1935 року в м. Житомирі. Дитинство Вадима минуло на берегах мальовничої річки Хомора в хатині його бабусі у селі Глибочок, Баранівського району Житомирської області в оточенні незайманої поліської природи.
Після повернення батька з фронту Крищенки оселилися в Житомирі. Батько працював директором середньої школи №1 на Мальованці, а згодом — у школі №23, яку й закінчив Вадим.
В 13 років залишився без матері. Самотужки поступив до Київського університету ім. Т.Шевченка на факультет журналістики. Після закінчення університету певний час перебував на журналістській роботі. Друкувався в газетах та журналах.
У 1963 році побачила світ перша збірка поезій «Тепла прорість». У наступні роки з’явилося ще понад 40 поетичних збірок Вадима Крищенка, він – автор понад 900 пісень.
Важко назвати українського виконавця, який би не мав у своєму репертуарі пісні на текст Вадима Крищенка. Софія Ротару, Лілія Сандулеса, Іво Бобул, Павло Дворський, Іван Попович, Оксана Білозір, Василь Зінкевич, Валерій Кириченко, Микола Свидюк, Світлана і Віталій Білоножки, Алла Попова, Павло Мрежук, квартет «Гетьман» та багато інших знаних співаків і гуртів із задоволенням співають його пісні.
Вадим Крищенко лауреат багатьох літературно-мистецьких премій, зокрема Івана Нечуя-Левицького, Андрія Малишка, Дмитра Луценка. Кавалер багатьох державних нагород – орденів «Ярослава Мудрого» V ступеню, «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів, «Ордена Трудового Червоного Прапора», найвищої київської відзнаки «Знаку Пошани»; церковних орденів – найвищої нагороди Української православної церкви «Ордена Андрія Первозванного», «Ордена Святого Володимира», багатьох відзнак громадських організацій. Йому неодноразово присуджувалося звання «Кращий поет-пісняр України». Він професор кафедри культурології Національного університету біоресурсів та природокористування України та співробітник Київського національного університету технологій та дизайну.

Література:
1. Веб-сайт В.Крищенка (kryschenko.com.ua).
2. ВАДИМ КРИЩЕНКО. Обличчя України (who-is-who.ua).
3. В.КРИЩЕНКО: «Хороша пісня відроджує в душі українство». Л.ПУЛЯЄВА, 14.01.2011, Високий Замок (wz.lviv.ua).

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
іншеСпіває Оксана Білозір
(33 rpm/7")
Мелодия - С62 23583-841986
іншеБуковинський сувенір (33 rpm/12")Мелодия -
С90 30527-28
С90 30529-30
1990
іншеМоє рідне село (Cassette)Yevshan Records - CYFP 30051990
іншеБерег Любови (CD)Yevshan Records - CDYFP 11071993
іншеБерег любови(Cassette)Yevshan Records - CYFP 11071993
іншеКазковий полон (Cassette)МО Гарба-0441996
іншеМолода мелодія (CD)National Audio Company - NAC CD 0872003