Купріна Валентина


Valentyna Kuprina

Українська співачка, контральто

        Валентина Іванівна Купріна народилася 1 жовтня 1934 року в с. Кочеток Чугуївського району Харківської області.
        Батьки Валентини дуже гарно співали, співав також і брат Петро, але голос дівчини був особливо гарним. Вона співала у шкільному хорі, її навіть запросили до Харківської консерваторії без іспитів, та батько наполіг, щоб донька здобула освіту, і Валентина послухалась – стала студенткою лісного технікуму.
        У 1953 році Валентина Купріна закінчила Чугуїво – Бабчанський технікум лісового господарства, працювала помічником лісника у м. Гола Пристань на Херсонщині, де і почалась її музична кар’єра. Валентину запросили в Ансамбль пісні і танцю в Херсоні, де вона працювала майже рік.
        В 1955 році, після прослуховування до Державного українського народного хору її запросили до цього колективу. Працюючи в хорі Валентина Купріна опанувала елементарну теорію музики, сольфеджіо. Згодом довгі роки брала уроки вокалу в Алли Феодосіївни Дзюблик, учениці знаменитої Олени Олександрівни Муравйової, у якої, своєю чергою, навчалися, приміром, Іван Козловський, Зоя Гайдай, Лариса Руденко. Тож Купріна пройшла чудову співочу школу.
        Пропрацювавши п’ять років в Державному українському народному хорі Валентина Купріна за порадою київського естрадного музиканта Юрія Братолюбова, після прослуховування стала солісткою московського естрадного оркестру під керуванням Олега Лундстрема. Працювала в оркестрі майже пів року.
        По поверненню до Києва, з 1962 року Валентина Купріна працювала солісткою в джазовому оркестрі “Дніпро” на чолі з Миколою Гриньком та не менш талановитим Ігорем Петренком. Вона проспівала не один сольний концерт в парі з відомими оперними виконавцями, в тому числі з Костянтином Огнєвим.
        В цей час Валентина Купріна провела багато записів для Українського радіо, Фірми “Мелодія”, брала участь у записі музичних відеофільмів. За час своєї музичної кар’єри Валентина Купріна успішно виконувала твори багатьох жанрів і працювала більше ніж одним десятком музичних колективів. Про творчість співачки знято два відеофільми “Монолог щасливої людини” та “Соло для «невідомої» співачки”.

Література:
1. Естрадна «мати» «Червоної троянди». Яна Іваницька. 29.10.2009 р. (day.kiev.ua).
2. Людину забули… Юрій Токарєв. 18.11.2005 р. «Дзеркало тижня. Україна» (gazeta.dt.ua).
3. Валентина Куприна, народная любимица. Пекл Адюк. Проза.ру (proza.ru).
4. Відеофільми “Монолог щасливої людини” та “ Соло для невідомої співачки”.

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомТи прийди (33 rpm/7")Мелодия - Д 00026935-361969
альбомПісні Бориса Буєвського (33 rpm/7")Мелодия - Д 00029175-761970
збіркаЛісова пісня (33 rpm, 12″)Chwyli Dnistra – CD-35?01-Chwyli Dnistra_CD 35_front 02-Chwyli Dnistra_CD 35_back
збіркаCountry music of Ukraine (33 rpm/12")Apon Record - APON 2639?Apon Record_APON 2639_front Apon Record_APON 2639_back
збіркаЧервона рута. Альбом українських пісень (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records - BDS 1018?
збіркаТи прийди в синю ніч. Альбом українських пісень (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records - BDS 1019?