Хорея Козацька, гурт (Київ, Україна)


Окремі записи:

 

        Хорея Козацька – музичний гурт з Києва, який виконує старовинну музику України різних епох – середньовіччя, ренесансу, бароко, класицизму, романтизму та окремі твори ХХ ст.

        Склад

        Компаніченко Тарас – кобза, бандура, гусла, ліра, лютня, спів
        Перцов Данило – лізард, корнет, джаламай, пандора, флейта, спів
        Охрімчук Сергій – скрипка, фідель, спів
        Данилейко Северин – віолончель, скрипка, спів
        Качалов Михайло – фідель, бубни, барабани, спів
        Шевчук Вадим («Ярема») – колісна ліра, дуда, старосвітська бандура, спів
        Крисько Ярослав – старосвітська бандура, барокова гітара, бубни та барабани спів
        Бережнюк Максим – дуда, флейти, бубни, барабани, спів

        Данилейко Іванна – спів (в складі 2010 – 2013 року)
        Данилейко Ірина – спів (в складі 2010 – 2013 року)
        Данилейко Маруся – спів (в складі 2010 – 2013 року)

        Гурт «Хорея Козацька» організований у 2005 році в Києві. Назва колективу запозичена від назви музичної пам’ятки «Chorea Kozacky», яку знайшли у клавірній табулатурі з 1640-го року, яка зберігається в музичному архіві Братислави (Словаччина). Ідея створення гурту належить Тарасові Компаніченку, лідерові гурту, заслуженому артистові України, кобзарю, лірнику, мистецтвознавцю та музикологу.
        Репертуар гурту охоплює пісні з різних епох – середньовіччя (візантійсько-романську та античну), ренесансу, бароко, класицизму, романтизму та окремі твори XX ст., демонструючи пам’ятки української культури від монодії до неоромансу.
        «Хорея Козацька» виконує пісні, знайдені у архівах, рукописних та друко-ваних збірниках. Крім того, учасники гурту займаються реконструкцією давньої української музичної спадщини. Ця справа вимагає від музикантів ретельного дослідження і знання музичного контексту доби, до якої на-лежить певний твір.
        Різноманітність творів, які виконує гурт теж дуже широка: думи, історичні, героїчні та повстанські пісні, гімни, псальми, канти, духовні концерти. Також в репертуарі колективу є композицій на слова та музику класиків (поетів – Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Феофана Прокоповича, Якова Щоголева, Степана Руданського, Івана Багряного, Василя Стуса тощо; відомих композиторів – Миколи Лисенка, Кирила Стеценка, Михайла Гайворонського, Григорія Китастого). Гурт часто бере участь у тематичних вечорах, присвячених знаковим для української історії постатям та подіям.
        Пріоритетними для гурту є дослідження та виконання епічної традиції – епічних жанрів музичної та літературної спадщини. Тому часто концерт «Хореї Козацької» перетворюється на довготривалу музичну подорож, що занурює слухачів в світ староденних подій, лицарського епосу і розвинених в ньому морально-етичних тем, що давали натхнення і викликали захоплення в українських та європейських письменників, мистців і фольклористів.
        За період творчої діяльності у колективу вийшло кілька альбомів: «Carmina Sarmatica» (2009), «Рицер Смілостю Упоєнний (Концерт у Луцькому замку)» (2009), спільна робота із «Гуляйгородом» «Terra cosaccorum» (2010) та «Бенкет духовний» (2013).
        Колектив знаний як в Україні, так і за кордоном – «Хорея Козацька» активно гастролює в Україні та поза її межами, виступає у Польщі, Швейцарії, неодноразово їх запрошували на фестиваль «Український тиждень» у Баварії.

Джерело:
1. Хемій Мар’яна. Лицарі української музики // Український журнал. Інформаційний культурно-політичниймісячник для українців у Чехії, Польщі та Словаччині. № 5–6 (80), 2013, стор.: 49-50.
2. Хорея Козацька (Київ) // 2008, КРАЇНА МРІЙ (krainamriy.com).
3. Інформація та фото з поліграфії до альбому «Рицер Смілостю Упоєнний (Концерт у Луцькому замку)» (Саме Так, 2009)
4. Концерт гурту давньої музики «Хорея Козацька» (astrolabium.com.ua).
5. Фото з сторінки гурту у Facebook (facebook.com/Хорея-Козацька), ar25.org та grekokatolicy-baniemazurskie.pl.
6. Записи з альбому «Terra cosaccorum» (Арт-Велес – AVE 026, 2010).

Підбірка публікацій
Лицарі української музики
«Хорея Козацька» запросила на шляхетний прийом часів Козацької України
Дискографія
Карміна Сарматіка /альбом, CD-Audio/ Саме так! – ?, 2009
Рицер Смілостю Упоєнний /альбом, CD-Audio/ Саме так! – ?, 2009
Тера Козацька /спліт-альбом, CD-Audio/ Арт-Велес – AVE 026, 2010