Колесник-Ратушна Ганна Михайлівна


Колесник-Ратушна Ганна Михайлівна

Українська оперна та концертна співачка (мецо-сопрано)

Окремі записи:

        Колесник-Ратушна Ганна Михайлівна народилась 3 червня 1935 року в с. Стилі Старобешівського району Донецької області. Її шлях у велике мистецтво стелився щасливо – спів у шкільному хорі, участь в олімпіадах, навчання в Київському музичному училищі та консерваторії, яку закінчила в 1963 році в класі знаменитої Зої Гайдай, диплом на Республіканському конкурсі ім. М.Лисенка, праця в оперній студії консерваторії і нарешті в 1969 році успішний дебют на сцені столичної опери в партії Любаші в опері «Царева наречена» М.Римського-Корсакова.
        З початку 70-х років в Україні активізувалась русифікація, наступ на культуру, репресії та утиски української інтелігенції. Не оминули ці події Ганну та її чоловіка, видатного музиканта та хореографа Володимира Колесника, через що вони змушені були виїхати з України. Маючи добрі контакти з друзями за кордоном, в серпні 1972 року родина Колесників у складі 7 осіб на 2-х автомобілях виїхала до Болгарії, а звідти через Югославію до Австрії.
        Опинившись у Відні, Володимир і Ганна познайомились з імпресаріо Сіднейської опери і на його запрошення на початку 1973 року вони вилетіли в Австралію. Вже перший концерт Ганни, який відбувся в Сіднеї 14.01.1973 року і в програмі якого переважали оперні арії, романси українських композиторів і народні пісні, вилився в демонстрацію духовного єднання українців, Батьківщини та діаспори.
        Після Київської опери праця в Сіднейській була малоцікавою і в кінці 1973 року Ганна Колесник з чоловіком відлітають до США. Тут нею заопікувався Український конгресовий комітет Америки, який в січні лютому 1974 року організував 16 концертів у найбільших містах США. З 7 березня по 7 квітня під патронатом Комітету українців Канади (КУК) вона здійснила грандіозне турне по 15 найбільших містах Канади від Монреаля на сході до Ванкувера на Заході.
        У 1975 році «Союз українців у Великій Британії» влаштував її концерт в Лондоні, а в жовтні-листопаді велике турне по 17 містах Англії. В грудні вона виступала в Парижі, містах Бельгії, Німеччини, Австрії.
        Після принижень і інтриг на Батьківщині, після морального та творчого терору співачка відчула свободу творчості, радість самореалізації та віру в силу свого таланту. Ганна Колесник бажаний гість в найпрестижніших залах США і Канади, вона виступала з славетною капелою бандуристів ім. Т.Шевченка з Детройту, в ансамблі з видатними співаками, як бас Й.Готуляк, баритон М.Мінький, сопрано М.Кокольська та ін.
        Ганна Колесник активно включилася в громадсько-політичне життя української діаспори. Річниці української державності, тижні поневолених націй, акції допомоги українським дисидентам, Шевченківські концерти в США і Канаді рідко проходять без участі співачки.
        Другий концертний тур містами США Ганна Колесник здійснила в грудні 1978 року. Цього разу вона виступила з концертами в Лос-Анжелесі, Сан-Франциско, Міннеаполісі, Сієтлі, Сан-Дієґо й інших.
        1991 року Ганна Колесник вперше після довгої розлуки відвідала Україну. Товариство «Україна» та Спілка театральних діячів України влаштували концерти співачки в Києві, Полтаві, Львові, Харкові та Івано-Франківську. Тут вона мала намір реалізувати свою давню мрію — здійснити запис виконуваних нею класичних романсів у перекладі Юрія Отрошенка. На жаль, того разу їй це зробити не вдалося, але за наступних відвідин 1995-го справу було зроблено. Музичний супровід здійснив оркестр Київської опери під орудою Івана Гамкала. Сюди увійшли шедеври світової класики — Ave Maria Шуберта, «Елегія» Ж. Массне, «Полюбила я на печаль свою» С. Рахманінова, «Очі чорнії» Є. Гребінки, «Візник, не жени так коней» та інші. Загалом було записано 16 романсів. Запис було зроблено в Україні, а альбом під назвою «Солов’їною мовою до Вас, мої рідні» випущено в Канаді 1997 року.
        Після смерті чоловіка 18 листопада 1997-го й дотепер п. Ганна живе в роздвоєнні між Україною та Канадою. Чоловіка вона поховала на Байковому кладовищі в Києві. І ще донедавна виступала в столиці України з концертами, останній із яких відбувся 15 травня 2013 року в Будинку вчених Національної академії наук України. А в канадському Річмонд-гіллі в неї — люба її серцю родина: син, його дружина й онук.

Джерело:
1. Гамкало І. Велика співачка, чудова людина… / Укр. культура: щомісяч. кул.-освіт. та літ.-мист. ілюстр. журн. — 2005. — №11/12. — с. 18-19.
2. Житкевич А. «Королева українського романсу». 11.06.2015, Тижневик “МІСТ Online” (meest-online.com).
3. Фото з обкладинки до альбому «Солов’їною мовою до Вас, мої рідні», записи з альбому «With the song of Ukraine».

Концерт Ганни Колесник — євшан-зілля у Міннеаполісі
ВЕЛИКА СПІВАЧКА, ЧУДОВА ЛЮДИНА...
Королева українського романсу

Колесник-Ратушна Ганна Михайлівна | Ганна Колесник | Hanna Kolesnik

Дискографія:
With the song of Ukraine /альбом, 33 rpm/12″/ видавця не зазначено – 0475 (LP-001), дата видання не зазначена
Концерт у Голлівуді /альбом, Cassette/ аудіокасета не тиражувалась, запис Антіна Угляра, 1974
Пісня синові /альбом, 33 rpm/12″/ Hanna Records, WRC1-1405, не зазначено (~ 1979)
Солов’їною мовою до Вас,мої рідні! /альбом, CD-Audio/ ZNAK Records – ZNAK 903, 1997