Льонок, Поліський академічний ансамбль пісні і танцю


Lyonok_philharmonia.com.ua_01

Lyonok_philharmonia.com.ua_02

Lyonok_philharmonia.com.ua_03

Lyonok_philharmonia.com.ua_04

        Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» – один із найвідоміших творчих колективів України, краса і гордість національного вокально-хореографічного мистецтва. Ансамбль є істинним носієм найкращих традицій колективного співу і народної хореографії, самобутньої фольклорної манери з її мелодійним різноголоссям, ритмічним багатством, унікальною танцювальною пластикою.
        Ансамбль «Льонок» засновано у 1958 році при Житомирській філармонії. Біля витоків ансамблю, перш за все, стояли музикознавець і славетний поет-перекладач Борис Тен (Микола Хомичевський) та видатний діяч української хорової культури Анатолій Авдієвський.
        Починав колектив працювати в такій мистецькій формі як народний хор. І вже перші виступи «Льонка» на сцені викликали неабиякий інтерес у глядачів. За короткий строк хор завоював популярність не лише в Україні, а й далеко за її межами. Тоді ж з’явилися перші платівки, на яких були записані українські народні пісні у виконанні ансамблю.
        На жаль, нова політика керівників держави по відношенню до філармонійних колективів призвела до того, що на початку 60-х років минулого століття «Льонок» ледве не припинив своє існування. За браком коштів на його утримання, високопрофесійний народний хор перетворився на своєрідну концертну бригаду, в складі якої залишилось дванадцять жінок-вокалісток, баяніст-концертмейстер і артист розмовного жанру, який, за сумісництвом, вів концертну програму.
        Новий етап у багатій творчі біографії ансамблю «Льонок» розпочався в 1970 році, після приїзду в Житомир випускника Одеської консерваторії Івана Сльоти. Молодому талановитому хормейстеру і композитору, по суті, довелося створювати абсолютно новий колектив.
        Іван Сльота вирішив величезну кількість фінансово-організаційних проблем, сформував репертуар, укомплектував склад ансамблю переважно з непрофесійних співаків-«самородків», поставив і усталив голосові строї вокалістів, розробив оптимальний режим репетицій і концертних виступів та гастролей – і вивів «Льонок» у ранг Поліського ансамблю пісні і танцю.
        Як керівник ансамблю Іван Сльота не замкнувся в своїй діяльності на фольклорних та етнографічних традиціях лише Житомирщини. Всю творчу роботу в колективі спрямовано так, щоб охопити музичним і хореографічним пошуком весь регіон українського Полісся, включаючи Рівненську, Чернігівську, значні частини Волинської, Сумської та Київської областей. Таким чином, відповідаючи статусу «Поліського», ансамбль «Льонок» прагне і з великим успіхом представляє Україні й світові кращі зразки народнопісенної та хореографічного спадщини всього Полісся.
        Як відзначає вітчизняна і зарубіжна музична критика, ансамбль має своє неповторне обличчя, оригінальну виконавчу манеру. В театрально-ігрових композиціях колективу вдало поєднується звучання як сучасних, так і прадавніх музичних інструментів: бугая, козобаса, кози, двуденцівки, окарини, сурми, флейти, кобзи, скрипки, шумових та ударних інструментів. Іноді учасники ансамблю, для створення автентичного звучання, використовують побутові предмети: косу, пічну заслінку, пральну дошку та інші.
        Вокальний репертуар «Льонка» складається з українських народних пісень, творів українських композиторів, української пісенної класики, а також творів місцевих авторів. Значне місце в репертуарі ансамблю займають пісні його керівника Івана Сльоти.
        За роки існування в ансамблі створено більше двох десятків оригінальних художніх програм, з яким змогли познайомитись сотні тисяч глядачів. Завдяки записам творів у виконанні ансамблю на платівках, компакт-дисках, аудіо та відеокасетах колектив відомий у Європі та світі.
        У 1972 році звукозаписуюча фірма «Мелодія» випустила першу вінілову платівку ансамблю під назвою «Поліський ансамбль пісні і танцю «Льонок». Платівка, на якій записані кращі композиції колективу, вийшла багатотисячним тиражем і розійшлася в найкоротші строки. Наступна платівка із записами «Льонка» вийшла в 1980 році, а ще одна «Пісні з Полісся. Співає «Льонок» – у 1982 році. На початку 90-років минулого століття в Канаді вийшло 2 аудіо-альбоми ансамблю. Видаються компакт-диски з записами ансамблю і в Україні.
        Впродовж всіх років існування «Льонок» веде активну концертно-гастрольну діяльність. Високому мистецтву українських артистів не раз захоплено і вдячно аплодували жителі далекого і близького зарубіжжя. Важко знайти в Житомирській області село, в я кому в б не виступили учасники прославленого колективу. Немає такого регіону, чи місцевості в Україні, де зі своїми концертами не побували льонківці. Ансамбль виступив в усіх республіках Радянського Союзу, представляв Україну на Днях української культури в Німеччині, Болгарії, Франції.
        Виступи ансамблю завжди висвітлювались у засобах масової інформації, програми за участю артистів ансамблю не раз транслювало Житомирське обласне телебачення і радіо, Перший канал українського телебачення, усі канали Національного радіо та багато fm-станцій. «Льонку» присвячено безліч публікацій в українських і закордонних часописах.
        Хореографічний репертуар колективу складають танцювальні композиції поліського регіону України, а також оригінальні танці, поставлені спеціально для ансамблю українськими балетмейстерами – Володимиром Світельським, народним артистом України Рафаїлом Малиновським, народним артистом України Михайлом Гузуном та іншими.
        Колектив не раз перемагав на престижних музичних конкурсах і фестивалях, не раз демонстрував красу і велич українського мистецтва за кордоном. Лише за часи незалежності України ансамбль «Льонок» став лауреатом Міжнародних фольклорних фестивалів у Литві (Вільнюс, 1993), Румунії (Бухарест, 1994), Польщі (Краків, 1995), Пряшів (Словаччина, 1997) та інших.
        У грудні 2012 року Міністерством культури України за високі професійні досягнення та значні результати творчої діяльності ансамблю йому надано статус академічного.
        28 липня 2014 року на 77 році життя помер художній керівник і головний диригент ансамблю Іван Сльота. Іван Михайлович до останнього подиху був із колективом. І вже зараз ця втрата відчутна. Розуміють це і артисти, і глядач. У вересні цього ж року було прийнято рішення про присвоєння Поліському академічному ансамблю пісні і танцю «Льонок» Житомирської обласної філармонії імені Івана Сльоти.
        За результатами проведеного конкурсу новим керівником обрано Івана Мартитенка. Для нового художнього керівника «Льонок» є рідним колективом. Саме тут він працював на початку 90-х років, а сьогодні, волею долі став його очільником. Івана Мартитенко усвідомлює велику відповідальність, що покладається на нього та планує в найкоротший термін створити нову творчу програму ансамблю.
        Своєю натхненною творчою працею, високою виконавською майстерністю ансамбль робить свій важливий внесок в розбудову українського національного мистецтва, утверджує високий авторитет і позитивний імідж держави. Зберігати відтворювати і примножувати багатовікову культуру Полісся і всієї України, яскраво доносити її до людства в найвищому художньо-естетичному втіленні – основне завдання всіх без винятку учасників ансамблю «Льонок». І це завдання ансамбль успішно виконує, по праву вважаючись одним із провідних мистецьких колективів нашої держави.

Джерело:
1. Веб-сайт Житомирської обласної філармонії (philharmonia.com.ua).
2. Шинкарук В. Ф. Творча характеристика поліського ансамблю пісні і танцю «Льонок». Аз-Буки. Літературно-мистецькі студії. – Житомир : Полісся, 2015., стор. 254-260.
3. Наказ Міністерства культури України від 13 грудня 2012 року №1500 «Про надання статусу академічного творчому колективу Поліського ансамблю пісні і танцю «Льонок» Житомирської обласної філармонії».
4. Ансамблю пісні і танцю «Льонок» Житомирської філармонії присвоїли ім’я Івана Сльоти (zhitomir.info).
5. Т.Іскоростенська. Артисти академічного поліського ансамблю пісні і танцю «Льонок» ім.Івана Сльоти, представили новорічно-різдвяну програму: «Добрий вечір, щедрий вечір, мати Україно». 14.01.2015 (tvradiozt.com.ua).

Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» Житомирської обласної філармонії | Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» Житомирської обласної філармонії імені Івана Сльоти | Поліський ансамбль пісні і танцю «Льонок» | Ансамбль пісні і танцю «Льонок» | Ансамбль «Льонок» | «Льонок» | Polissyan Ensemble of Song and Dance «Lyonok» | «Lyonok» Polissyan Ensemble of Song and Dance | Ukr. choir «Льонок»

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаУкраїнські пісні (33 rpm/10")Мелодия / Д 6405-061960
збіркаГай – розмай. Ukrainian folk ballads (33 rpm/12") RSVP - 701001970
збіркаHalychanochka and other ukrainian songs. Vol. II (33 rpm/12")Volya Records - CCR-9305 (Інші лейбли)1987Volya Records - CCR-9305_front Volya Records - CCR-9305_back
збіркаЧари українського багатоголосся. Українські народні пісні (CD)Астра Рекордс - AR 042-062006Astra Rekords_AR 042-06_front Astra Rekords_AR 042-06_back