Львів’янки, тріо бандуристок (Львів, Україна)


Lvivyanky ukrainian bandura trio

Окремі записи:

Lvivyanky ukrainian bandura trio_03

Марія Вислоцька, Люба Олендій та Ольга Герасименко (1985)

        «Львів’янки» – популярне тріо бандуристок організоване у 1974 році Василем Герасименком при Львівському музичному училищі.
        Історія тріо почалась у 1973 році коли Василь Герасименко організував при Львівівському музичному училищі тріо бандуристок у складі двох своїх дочок Оксани і Ольги Герасименко та Христuни Маковської (тепер Залуцька). В скорім часі тріо здобуло собі популярність, почало виступати на різних концертах.
        З 1977 року сестри Оксана та Ольга Герасименко навчалися у Львівській консерваторії ім. Миколи Лисенка. На той час до тріо, замість Христuни Маковської, приєдналась Ольга Войтович. Тріо почало активно концертувати по Україні, мали свої програми на Львівському телебаченні. У 1978 році тріо бандуристок здобуло 1-у премію на Всесоюзного огляду-конкурсу творчої естафети, присвяченої ХІ Всесвітньому Фестивалю молоді і студентів на Кубі.
        Після цього успіху почалися численні закордонні поїздки: до Польщі, протягом жовтня-листопада 1979 року – до В’єтнаму, у 1980 році – до Японії. У 1980 році Оксана Герасименко вийшла заміж і чекала на дитину, до тріо їй на заміну прийшла Світлана Оліщук. До Іспанії в 1981 році тріо бандуристок поїхали таким складом: Ольга Гарасименко, Ольга Войтович та Світлана Оліщук. У цьому складі в 1983 році тріо концертувало і в Німеччині. Згодом Світлану Оліщук замінила Люба Олендій.
        Ті роки також були позначені не тільки закордонними, але й постійними поїздками по областях України та Радянському Союзі у складі гастрольних студентських бригад, тому тріо завжди було потрібне і воно існувало в різних складах. В 1985 році у складі Олі Герасименко, Люби Олендій та Марії Вислоцької тріо побувало в Ефіопії, у 1986 – Філіппінах.
        Ще одним яскравим моментом в біографії «Львів’янок» є їх творча співпраця з Володимиром Івасюком. В репертуарі тріо були три пісні, які Володимир Івасюк дав їм, щоб записати для своїх програм. Дві з них прозвучали в телепередачі ще за життя композитора. Це «Стоїть пшениця, як Дунай» і «Далина». А третя – «Калина приморожена» – готувалася до наступної програми, але її не судилося здійснити, бо життя композитора трагічно обірвалося… Пісня прозвучала вже у програмі тріо «Дзвени, бандуро!» на Львівському телебаченні (трансляція відбулася 23 жовтня 1979 року). Дівчата були першими виконавицями цих трьох його пісень. Володимир Івасюк сам зробив аранжування, але не втручався в процес запису. Як згадує одна із бандуристок: «Ми з ним кілька разів бачилися, але нас він не дуже-то поправляв. Йому зразу подобалося наше виконання. Ми були тоді «на рівні». Він був дуже скромний, незважаючи на ту славу…»
        Останній склад тріо – Ольга Войтович, Христина Маковська та Ольга Герасименко – був один рік, але репертуару було достатньо. Таким складом в 1991 році «Львів’янки» організували собі поїздку по США, де й записали матеріал для касети, яку згодом фірма «Євшан» перевидала на компакт-диску. Там якраз і є пісня «Стоїть пшениця, як Дунай» у виконанні Христі та двох Оль. Але найкраще виконання тріо було у складі Олі, Оксани та Ольги Войтович. Якраз у цьому складі записи трьох Івасюкових пісень збереглися на Львівському радіо.
        На початку 90-х шляхи учасниць тріо розійшлися. В Америці у Сакраменто живе і виступає зі своїм чоловіком Юрієм Оля Герасименко (тепер Олійник). Композиторка і музикантка Оксана Герасименко живе і працює у Львові, веде клас бандури у Львівському Вищому Музичному інституті імені Лисенка, тут вона також організувала квартет бандуристок «Львів’янки». Ольга Войтович живе у Неварку (США), часом виступає зі своїм чоловіком Михайлом. Люба Олендій – в Нью-Йорку (США), співала в дуеті «Люба і Микола».

Джерело:
1. Тріо бандуристок «Львів’янки» (ivasyuk.org.ua).
2. Жеплинський Б.М. «ГЕРАСИМЕНКО Василь Явтухович». Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Львів: Галицька видавнича спілка, 2011, стор.– 46.
3. Жеплинський Б.М. «ВОЙТОВИЧ-СТАЩИШИН Ольга Дмитрівна». Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Львів: Галицька видавнича спілка, 2011, стор.– 40.
4. Фото з поліграфії до альбому «Львів’янки» (Yevshan Records – CDYFP 1093) та bandura.ca.
5. Записи з альбому «Львів’янки» (Yevshan Records – CDYFP 1093).

Тріо бандуристок «Львів’янки» | Lvivyanky ukrainian bandura trio

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомЛьвів’янки / Lvivyanky (Cassette)??
альбомТри О. Оля-Оксана-Оля (Cassette) YVO Productions - ??
альбомЛьвів’янки / Lvivyanky (CD-Audio)Yevshan Records - CDYFP 1093199201-Yevshan Records_CDYFP 1093_front 05-Yevshan Records_CDYFP 1093_back