Лемковина, народний ансамбль пісні і танцю


Khorova kapela Lemkovyna Khorova kapela Lemkovyna_01 Khorova kapela Lemkovyna_02 Khorova kapela Lemkovyna_03

        Хорова капела «Лемковина» організована в 1969 році у Львові лемками пересиленцями з Польщі. Першим художнім керівником і диригентом хору був старійшина львівської диригентської школи Роман Кокотайло (1969-1970 рр.). Після нього з колективом хору працювали диригенти Михайло Мокрецький, Тарас Матвіїв, Ігор Циклінський. Саме у цей час відбулося утвердження колективу, почалися концертні виступи, виступи на радіо й телебаченні, участь у фестивалях, конкурсах тощо.
        Але подією вирішального значення для молодого і ще не зовсім згармонізованого хорового колективу став прихід в капелу художнім керівником Івана Кушніра у 1975 році.
Невтомний працелюб і педагог, він систематичною наполегливою працею з хористами зумів за короткий час вивести колектив на високий мистецький рівень. Якщо ж додати до цього повну відданість співаків улюбленій справі, то дістанемо справжній ключ до зрозуміння швидкого, здавалося б, несподіваного творчого злету капели до вершин хорової майстерності.
        Добиваючись у виконавців розуміння образної структури кожної пісні та її музично-стильової побудови, підключаючи до їх виконання оркестр (Лемківські Гудаки під керівництвом Зиновія Булика), І.Кушнір домагається такої інтерпретації лемківських співанок, яка являється їх високо художньою автентичністю.
        У 1975 році за підсумками І Всесоюзного фестивалю, присвяченого 60-річчю Великого Жовтня, колектив нагороджений дипломом І ступеня.
        1984 року на замовлення товариства культурних зв’язків із закордоном «Україна» самодіяльна хорова капела взяла участь в зйомках фільму «Ой верше мій, верше», який знімала Українська студія документальних фільмів. У жовтні 1987 року знову на замовлення Товариства «Україна» завершено зйомки документального фільму «Співає «Лемковина» — про капелу та її керівника.
        У 1986 – 1987 роках «Мелодия» двома тиражами видає першу велику платівку колективу «Співає «Лемковина», а в 1991 другу «Заграй мі, гудачку!». В 2005 році записи з цих двох платівок були перевидані на аудіодиску.
        Після Івана Кушніра диригентом хору став Роман Стефанко (1998 – 2000 рр.). З 2000 року хором диригував Володимир Льорчак, нажаль передчасно пішов з життя. Відтоді і до 2009 року капелою диригувала Марія Мельник.
        «Лемковина» виступала в багатьох областях України, побувала з концертами в Естонії, Словаччині, Німеччині та Польщі. Загалом, з початку своєї творчої діяльності «Лемковина» дано понад 500 концертів.
        У репертуарі українські народні пісні, твори композиторів, твори вітчизняної і зарубіжної класики, та основу репертуару складають народні пісні з Лемківщини в обробці відомих композиторів А.Кос-Анатольського, Є.Козака, М.Колесси, В.Флиса, І.Майчика та ін.
        Уже багато років лунає над Україною та за її межами, звучить у світовому й вітчизняному теле- і радіоефірі життєстверджуючий спів народної самодіяльної хорової капели «Лемковина». Долаючи всі труднощі, хористи різних поколінь гордо несуть пісенний смолоскип свого барвистого лемківського фольклору, який дзвінким потоком вливається в широчінь ріки, ім’я якій – українська народна музично-пісенна творчість.
        В даний час «Лемковина» – це ансамбль пісні і танцю. Танцями керує молодий талановитий і переспективний хореограф Олег Копильчак (викладач Львівського державного училища культури і мистецтв), а Богдан Кривко є хормейстером та художнім керівником колективу.

Література:
1. Подвижник народної пісні. Петро Когут, журнал «Жовтень», 1989 р., с. 131.
2. Незабутній чарівний край Лемківщина. Андрій Байса,староста хору «Лемковина» з 1998 року (lemky.com).
3. Інформація з обкладинки до платівки «Заграй мі, гудачку!» (Мелодия – С30 31173-74).
4. Сенько І., Фабрика О. Народна хорова капела «Лемковина»: Творча біографія колективу. – Львів: Каменяр, 2004.
5. Фото з сайту колективу (lemhor.cом.ua).

Варіації назви: Народний ансамбль пісні і танцю «Лемковина» | Хорова капела «Лемковина» | Народна хорова самодіяльна капела «Лемковина» |

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомЗаграй мі, гудачку! (33 rpm/12″)Мелодия / С30 31173-741991