Менкуш Галина Іванівна


Galyna Menkush

Відома бандуристка, педагог, народна артистка України

Окремі записи:

        Менкуш Галина Іванівна народилась 22 листопада 1944 року у Львові в родині активних борців за волю України, членів УПА, багатолітніх підпільників.
        У 1962 році закінчила Львівську спеціальну музичну школу-інтернат ім. Соломії Кршельницької, у 1967 — Львівську державну консерваторію ім. М.Лисенка по класу бандури В.Герасименка. Гармонію і теорію музики вивчала у композитора А.Кос-Анатольського. Отримала кваліфікацію концертного вико-навця, педагога і диригента. Концертну діяльність розпочала солісткою Укрконцерту в Києві. Невдовзі взяла участь в Українському республіканському конкурсі молодих виконавців і завоювала на ньому 1-у премію та звання лауреата конкурсу (1969).
        У 1969—1974 роках Галина Менкуш успішно працювала солісткою Державного заслуженого академічного Українського народного хору ім. Г.Верьовки, у 1974—1991 — солісткою Київської філармонії, а в 90-х роках почався новий етап у її діяльності. Галина Менкуш звертається до педагогічної праці: стає викладачем Київської державної консерваторії ім. П.Чайковського (1992—1996), доцентом Київського університету культури (з 1994 p.), педагогом по класу бандури Київської дитячої академії мистецтв з 1996 р.
        Артистка здійснила дуже багато концертних подорожей. Географія її гастрольних поїздок надзвичайно широка: від рідних Карпат до Курильських островів і Баку, від Середньої Азії (Ашхабад, Ташкент, Самарканд) до ряду міст ПНР, а також НДР (Цоссен, Магдебург, Потсдам, Веймар, Берлін, всього 27 концертів у 1968 р. в Німеччині). У 70-х роках вона концертувала переважно у межах колишнього Радянського Союзу. І лише пізніше, в кінці 80-х і 90-х роках її гастролі поширились і в інші європейські країни — Австрію, Чехію, Італію, а також Канаду (Монреаль, Торонто, Едмонтон, Вінніпег, Гамільтон) і США (Нью-Йорк, Філадельфія, Чикаго, Голівуд, Маямі).
        В репертуарі Галини Менкуш українські народні пісні та їх обробки, аранжування різних творів для бандури, пісні на вірші українських поетів, інструментальні композиції, твори Баха, Бетховена, Лисенка, Чайковського, Мусоргського, Глінки, Дебюссі, Равеля, Скарлатті та ін. ЇЇ творчий доробок широко представлений в аудіозаписах «Ой крикнула лебідонька» («Мелодія» 1986 p.), «Маруся Чурай» (1989, «Кобза»), «Наша дума, наша пісня» (1990, «Кобза»), «Галина Менкуш» (1990, «Євшан», Канада), «Пісні Галини Менкуш» (фірма Лева, Львів, 1996), «Сад любові» (студія Лева, Львів, 1996). Вона має багато фондових записів на Українському радіо, телебаченні, здійснила озвучення фільмів, серед яких особливо знаменний для неї — «Пропала грамота» І.Миколайчука, де вперше у фільмі звучали виключно її бандура і голос.
        У 1995 році Галина Менкуш удостоєна звання заслуженої артистки України, а в 2002 – Народної артистки України. І це визнання на державному рівні її великого внеску у кобзарську справу, безперечно, давно назріло. Адже її творче життя, сповнене любові до рідної пісні, поезії, музики і передусім народних дум та української культури в цілому, тісно пов’язане з активною пропагандою художніх скарбів національної музичної спадщини і сучасної композиторської творчості, давно користувалось і користується досі незмінною повагою в широких колах патріотично настроєних представників української інтелігенції (особливо літераторів та поетів), а її глибоко емоційний спів завжди знаходив щирий відгук в серцях чисельних слухачів, людей різного віку і різних національностей та української діаспори в зарубіжних державах.

Джерело:
1. Багатогранність творчої діяльності Галини Менкуш. До 60-річчя від дня народження бандуристки / Б. Фільц // Народна творчість та етнографія. — 2006. — №. 3. — С. 112-117.
2. Жеплинський Б.М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Львів: Галицька видавнича спілка, 2011, стор.– 160.

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомОй крикнула лебедонька (33 rpm/12")Мелодия - С30 24837-381987
альбомМаруся Чурай ‎(Cassette)Кобза - КОБ C0011989Кобза ‎– КОБ C001_front
альбомСтруни серця мого (CD)UKRmusic - UM-CD 2072009UKRmusic_UM-CD_207_front UKRmusic_UM-CD_207_back