Мокренко Анатолій Юрійович


Mokrenko Anatolii Yuriiovych

Видатний оперний та естрадний співак (баритон), Народний артист України (1973), Народний артист СРСР (1976), лауреат Державної премії УРСР імені Т.Г.Шевченка (1979)

        Мокренко Анатолій Юрійович народився 22 січня 1933 року селі Терни, тепер Недригайлівського pайону Сумської області. На його дитинство припала і війна, і окупація, і розруха, і голод. Утім, попри все, Анатолій дуже любив співати, танцювати, читати вірші. Школу закінчив із золотою медаллю і вступив на гірничий факультет Київського політехнічного інституту, хоча мав рекомендацію на вступ до консерваторії: професію співака в селі вважали «несерйозною». Але з піснею не розлучився – став солістом хорової капели КПІ.
        У 1956 році Анатолій Мокренко з відзнакою закінчив КПІ і сім років працював інженером-геологом. Бував в експедиціях у Криму, Карпатах, на Кавказі, Північному Уралі. Водночас заочно навчався в Київській державній консерваторії імені П.І.Чайковського по класу вокалу у Миколи Зубарєва та Олександра Гродзинського. Поєднувати навчання з роботою було нелегко, Анатолій не раз брав академічні відпустки, і навчання тривало аж сім років.
        У 1963 році Анатолій Мокренко повністю присвятив себе мистецтву – став солістом оперної студії при Київській консерваторії. З 1968 року він соліст Державного академічного театру опери та балету УРСР ім. Т.Г.Шевченка (тепер Національна опера України імені Тараса Шевченка). В його репертуарі понад 40 провідних партій вітчизняної та зарубіжної оперної класики. Серед них – Султан («Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського), Микола («Наталка Полтавка» Миколи Лисенка), Остап («Тарас Бульба» Миколи Лисенка), Онєгін («Євгеній Онєгін» Петра Чайковського), Тугар Вовк («Золотий обруч» Бориса Лятошинського).
        Співак багато записувався на радіо і телебаченні. Успішно виступав на оперних і концертних сценах США, Франції, Німеччини, Англії, Іспанії, Швеції, Куби, Фінляндії, Канади та інших країн. Брав участь у зйомках кількох кінофільмів, серед яких «Тигролови» за Іваном Багряним, «Чорна рада», «Поет і княжна» та інші.
        У 1991–1999 роках Анатолій Мокренко був генеральним директором і художнім керівником Національної опери України. Це були нелегкі часи. Тоді по півроку не отримували зарплату, неодноразово театр був на грані розпуску. І в тому, що театр вдалося зберегти, велика заслуга Анатолія Мокренка.
        З 1985 року Анатолій Мокренко був професором кафедри вокального співу Київської державної консерваторії імені П.І.Чайковського. Для популяризації пісні він організовував конкурси вокалістів у Донецьку, Хмельницькому, Криму. У рідних Тернах уже кілька років він проводить конкурс хорів сільських шкіл «Співаймо разом!»

Джерело:
1. Горенко-Баранівська Л. У серці – рідна Україна (ualogos.kiev.ua).
2. Мокренко Анатолій Юрійович (kpi.ua).

        
Анатолій Мокренко | А.Мокренко | Анатолий Мокренко | Anatoliy Mokrenko | A.Mokrenko

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
ыншеUkrainian Songs (33 rpm/12")Chwyli Dnistra – CD-33?01-Chwyli Dnistra_CD 33_front 02-Chwyli Dnistra_CD 33_back
збіркаДніпряночка. Dniprianochka – girl from Ukraine (33 rpm/12") Borys Dniprowy Records - BDS 1024?
збіркаХіти української естради 60-х років. Золота колекція (CD)Астра Рекордс - AR-006-042004Astra Rekords_AR-006-04_front Astra Rekords_AR-006-04_back
збіркаУкраїнські солоспіви. Золота колекція (CD)Астра Рекордс - AR-025-052005Astra Rekords_AR-025-05_front Astra Rekords_AR-025-05_back
збіркаУкраїнські народні пісні. Випуск 2 (CD)Астра Рекордс - A.R. 034-062006Astra Rekords_AR-034-06_front Astra Rekords_AR-034-06_back