Морозов Віктор Євгенович


Victor Morozov

Відомий український співак, музикант, композитор, перекладач. Завдяки своєрідному голосу та вправному володінню гітарою здобув значну популярність як на Україні, так і далеко за її межами. Талант і майстерність особливо виявляється в численних піснях, покладених ним на вірші найкращих модерних українських поетів.

Victor Morozov_ukrainianchi.com_03Victor Morozov_ukrainianchi.com_04

        Віктор Морозов народився 15 червня 1950 року в місті Кременці Тернопільської області. Після закінчення школи поступив до Львівського університету ім. І.Франка на факультет англійської філології, але не встиг його закінчити – на останньому курсі був відрахований за публікацію в самвидавному альманасі «Скриня».
        Розпочав свою музичну кар’єру на початку сімдесятих у Львові, створивши одні з перших українських рок-груп – «Quo Vadis» та «Арніку» 1971-ого. Від 1976 року працював солістом ансамблю «Ватра», а з 1979 року став солістом популярної «Смерічки». Завдяки цьому він мав можливість тісно співпрацювати з багатьма відомими співаками й композиторами, такими як Ігор Білозір, Оксана Білозір, Назарій Яремчук, Володимир Івасюк та іншими. З цими ансамблями Віктор також мав змогу подорожувати, представляючи Україну, або й колишній Радянський Союз, на багатьох міжнародних музичних фестивалях.
        1988 року Віктор Морозов став одним із засновників та мистецьким керівником театру-кабаре «Не журись!», в якому авторські пісні поєднувалися з гострою політичною сатирою. У своїх музично-театралізованих виставах артисти театру дошкульно критикували й висміювали тогочасну комуністичну владу, чим значно сприяли піднесенню національної свідомості в Україні напередодні незалежності. Театр представляв глядачам пісні, заборонені Радянським режимом, а 5 жовтня 1989 року вперше виконав публічно, зі сцени Львівської філармонії, заборонений тоді національний гімн «Ще не вмерла Україна» (під час вистави «Повіяв вітер степовий»). В цьому ж році Віктор Морозов став лауреатом фестивалю «Червона Рута» – 1-а премія в категорії авторської пісні.
        Завдяки своїй популярності Віктор мав змогу працювати в різних мистецьких жанрах – на радіо (один із авторів і ведучий «Гіт-параду студії Лева» разом зі Стефком Оробцем), на телебаченні (ведучий популярної програми «Ви нам писали» разом з Оксаною Білозір), на сцені (як актор, а також як ведучий багатьох концертів і фестивалів).
        На початку 90-х років разом із гітаристом-віртуозом та композитором Олегом Яремою Віктор Морозов започаткував новий музично-акустичний проект під назвою «Четвертий кут». Перший їхній однойменний альбом, що поєднував інструментальні композиції й романтичні балади-пісні, увійшов до 10 кращих альбомів України 1994 року.
        Протягом своєї кар’єри Віктор виступав перед глядачами Австралії, Англії, Арґентини, Афганістану, Бельгії, Бразилії, Індії, Канади, Лаосу, Латвії, Литви, Німеччини, Параґваю, Польщі, Росії, США та багатьох інших країн.
        Крім музичної діяльності, Віктор відомий і як перекладач. Його переклади англійською з Т.С.Еліота, В.П.Блетті, тощо друкувалися в 80-х роках у київському часописі «Всесвіт» та інших виданнях. Упродовж останніх чотирнадцяти років вийшло понад 20 книжок з перекладами Віктора Морозова. Найвідоміший його переклад з англійської – це світовий бестселер Дж. К. Ролінґ про Гаррі Поттера. Віктор переклав усі сім книжок цієї серії (4-у книгу «Гаррі Поттер і келих вогню» – разом із Софією Андрухович). За переклад українською книг про Гаррі Поттера Віктор Морозов став переможцем конкурсу «Галицький лицар-2003» в номінації «Літератор / письменник року». Віктор Морозов також переклав з португальської бестселер Пауло Коельо «Алхімік» та деякі інші твори цього автора.
        Загалом дискографія Віктора Морозова налічує понад 20 музичних альбомів, а «бібліографія» – близько 20 перекладених книг.
        Кілька років тому Віктор Морозов з дружиною Мотрею та двома доньками Зіркою і Квіткою оселився у Вашингтоні (США). У нього ще дві старші доньки. Найстарша – українська виконавиця і композиторка Мар’яна Садовська, живе у Кельні. Середня донька – Інна, живе у Львові, займається науковою діяльністю – працює у Львівській бібліотеці ім. В.Стефаника.
        У грудні 2013 – січні 2014, під час революційних подій Євромайдану, Віктор Морозов разом з Андрієм Панчишиним та Юрієм Винничуком записав серію гумористично-сатиричних пісень в яких висміюється тогочасний владний режим, кілька пісень присвячено Євромайдану та майданівцям (он-лайн-проект «Реффолюція»). Зараз працює над серією пісень «Хотят ли русские войны?».

Джерело:
1. Віктор Морозов (victormorozov.com).
2. Пасічник Н. «Віктор Морозов: намагаюся бути збалансованим “шизофреніком”» 27.08.2010 (zaxid.net).
3. Фігель Н., Бондарєва Х. «Віктор Морозов: В Донецьку я б заспівав “Oh, My Dear Ukraine”», 04.04.2015 (ukrainianchi.com).
4. Victor Morozov. «Реффолюція» (facebook.com).

Віктор Морозов | В.Морозов | Victor Morozov | V.Morozov

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
іншеСрібні кораблі (33 rpm/12")Мелодия - С60 05183-841974Melodiya_C60 05183-84_front Melodiya_C60 05183-84_back
іншеПісні О.Екімяна (33 rpm/7")Мелодия - С62 07121-221977Melodiya_Aprelevskyi zavod_С60_62 07121-22_front Melodiya_Aprelevskyi zavod_С60_62 07121-22_back
іншеЗаспіваймо пісню веселеньку! (33 rpm / 12")Мелодия - С60 29099-001990
альбомСкриня. Віктор Морозов співає українську поезію (33 rpm/12")Мелодия - С60 29101-02198901-Melodiya_C60 29101-02_front 02-Melodiya_C60 29101-02_back
альбомОй там у Львові на високім замку (33 rpm/12")Мелодия - С60 29195-961990Melodiya_C60 29195-96_front Melodiya_C60 29195-96_back
альбомТреба встати і вийти (CD)MO Productions - MOCD-32000MO Productions MOCD3_front MO Productions MOCD3_back

Музичні твори (творчий доробок):

Назва творуСлова / музика / обробка*
Знаймуз. – В.Морозов, сл. – Н.Бучко
Ой там у Львові на високім замкуукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Колискова муз. – В.Морозов, , сл. – А.Панчишин
Слала зіронька українська народна пісня, обробка В.Морозова
Ой на горі два дубочки українська народна пісня, обробка В.Морозова
Гиля-гиля, сірі гуси українська народна пісня, обробка В.Морозова
А в тому садуукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Чи дома, домаукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Козаче, козачеукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Ой там на горіукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Чого, козаче, сумнии, ходишукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова
Ідуть волиукраїнська народна пісня, обробка В.Морозова