Мінський Михайло Григорович


Michael Minsky

Український концертно-камерний і оперний співак (баритон). Бандурист. Один із найвидатніших у західному світі пропагандистів української музики

Михайло Мінський володів сильним голосом широкого діапазону, красивого металевого тембру, технічно добре поставленим, його виконання відзначалося глибоким проникненням у задум автора, почуттям стилю та темпераментністю.

Окремі записи:

        Михайло Мінський (справжнє прізвище: Спірін (Спірідонов) Михайло Григорович, * 12 серпня 1918, Тихий Пльос, нині: Бугаєво Катайського району Курганської області Росії — † 9 жовтня 1988, Зволле, Нідерланди).
        Михайло Мінський рано почав захоплюватися музикою і співом та грати на баяні. З 1935 року навчався на Робітничому факультеті, потім студіював геологію в Казанському університеті — і одночасно вчився співу у вокальному відділенні технікуму.
        Навесні 1941-го Михайла прийняли до професійного академічного хору. Там його голос і почула викладач Консерваторії ім. П.І.Чайковського М.Володимирова та запропонувала вчитися співу в її класі.
        В консерваторії Михайло Мінський навчавсялише лише два місяці, почалася Німецько-радянська війна, Михайла було мобілізовано до війська й одразу ж відправлено на фронт. На фронті він потрапив у полон, і, як військовополонений був відправлений до трудового табору в Німеччині.
        З 1945 по 1948 р.р. Михайло Мінський перебував у таборах Німеччини серед інтернованих українців, що й визначило його подальшу долю як українського митця. Співав у хорі «Трембіта» під керівництвом Кирила Цепенди, а з січня 1946 став членом і солістом Капели бандуристів ім. Тараса Шевченка під керівництвом Григорія Китастого.
        В травні 1949-го переважна більшість учасників Капели бандуристів емігрували до США, де кожному з них було надане право на проживання та працю. Того ж року капелу прийняли в Білому домі. А невдовзі розпочалися її гастролі по США, де виконавці мали змогу виступати на великих сценах Детройта («ТемплАудиторіум»), Чикаґо («Сівік Опера Гауз»), Філадельфії («Тавн-гол»), Нью-Йорка («Карнегі-гол» ) й інших міст.
        Беручи участь у концертних виступах капели, Михайло Мінський шукав свого шляху в мистецтво вокального й оперного співу. Невдовзі після приїзду до США він став переможцем конкурсу вокалістів у Детройті й отримав стипендію на навчання в Університеті Нью-Орлеана (штат Луїзіана), де виконав головні партії в операх «Паяци» та «Кавалерія Рустикана».
        Голосом співака захоплювалися, хвалили його за чудову сценічну поставу й артистичність, а він далі працював над собою, брав уроки у відомих педагогів, удосконалював вокальну техніку й опановував новий репертуар. І як наслідок — великий самостійний концертний тур Канадою з виступами в Саскатуні, Едмонтоні, Ріджайні, Калґарі, Торонто, Монреалі й інших містах. Михайло Мінський деякий час працював у оперних театрах Філадельфії, Чикаґо та Нью-Йорка, де виконував головні партії в операх «Аїда», «Травіата», «Ріголетто», «Богема», «Трубадур», «Фауст», «Запорожець за Дунаєм», «Паяци» та «Борис Годунов». Однак він не брав собі за мету залишитися в опері, надаючи перевагу концертно-камерному співу.
        У репертуарі співака були твори Лисенка, Барвінського, Січинського, Стеценка, Степового, Гнатишина, Данькевича, Ревуцького, Косенка, Соневицького та значна кількість українських народних пісень. Загалом він наспівав 20 платівок, а найвідомішими є «Богиня степова», «Гетьмани», «Маєва нічка», «Чорний ліс», «Струни серця», «Моя стежина» й «І ти воскреснеш, Україно»
        Восени 1959-го Михайло Мінський виїхав у концертне турне до Європи. Концерти співака відбулися й у Лондоні, Римі, Парижі, Відні, Брюсселі, Мюнхені, Манчестері, Гамбурзі та Гановері.
        У 60-х роках М.Мінський все більше часу проводив у Європі. На початку 60-х років він співав у хорі Чорноморських козаків, а також виступав у якості гостя в «Родіні» та «Дачі» в Гамбурзі. В 1964 році у Люцерні Мінський приєднався до Козацького хору Жарова, у якому співав до 1979 р.
        У 1972 році, а потім у 1984 р. Мінський здійснив успішні концертні турне Австралією (організовані Союзом українських організацій), де пройшли 10 його самостійних концертів у великих центрах українського поселення (Сідней, Мельбурн, Аделаїда, Брізбейн, Перт та Джілонґ.).
        В 1978 році Мінський остаточно переїхав до м. Зволле (Нідерланди) де він організував аматорський колектив «Слов’янський хор Зволле». Після успішних виступів хору М.Мінського запросили в якості диригента до Гаазького хору «Уральських Козаків» (1982–1984). Він встиг також попрацювати у хорі «Уральських козаків» в Німеччині(1984–1988) та «Хорі козаків» в м. Рейсвейк. У 1988 році М.Мінський отримав нагороду від мера Зволле за прославлення міста. М.Мінський був одним з організаторів святкового концерту до 100-ліття хрещення Київської Русі, проведеного в Нідерландах 30 вересня 1988-го. А 9 жовтня того ж року його не стало.

Література:
1. Michael Minsky / Мінський Михайло (en.wikipedia.org, uk.wikipedia.org).
2. До 95-річчя співака Михайла Мінського. А.Житкевич, 21.11.2013, Тижневик “МІСТ Online” (meest-online.com).
3. Мінський Михайло. Співаки України. Енциклопедичне видання. — 2-ге вид., перероб. і допов. / Лисенко І.М. — К., 2011.
4. Фото – facebook.com/pages/Михайло-Mінський.

Михайло Мінський | М.Мінський | Michael Minsky | M.Minsky | M.Minskyj

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
синглZasumuj trembito / Oj u poli werba (78 rpm/10")Arka Records - 201 A - 201 B?
синглJa siohodni szczos duze sumuju / Wyruszaje kosar w pole (78 rpm/10")Arka Records - 601 A - 601 B?Arka Records (USA)_601_A Arka Records (USA)_601_B
синглPowiy witre / Ruta miata (78 rpm/10") BMP Records - M-502 (Інші лейбли)?BMP_Records_M-502A BMP_Records_M-502B
збіркаU.P.A. songs by ukrainian bandurists (Ч.2) (33 rpm/12")Arka Records - ARC 836?
альбомМаєва нічка / May evening (33 rpm/12")ARFA Records - ME 1213-11974ARFA-ME 1213-1_front ARFA-ME 1213-1_back
альбомБогиня cтепова / Goddess of the Steppe (33 rpm/12")ARFA Records - ME 1213-2?
альбомСтруни серця / String of the heart (33 rpm/12")ARFA Records - ME 1213-3?
альбомІ ти воскреснеш, Україно! / You shall rise, Ukraine! (33 rpm/12")ARFA Records - ME 1213-7?
альбомМоя лебедина пісня (Cassette)Yevshan Records - CYFP 2047?