Миколайчук Марія Євгенівна


Українська співачка, фольклористка, акторка, Народна артистка України

Окремі записи:

Іван та Марія Миколайчук, Київ, 1960-і

Марія Миколайчук, 2000-і

        Марія Миколайчук народилася 8 квітня 1941 року в селі Витилівці Кіцманського району Чернівецької області в сім’ї Євгена та Євгенії Карп’юків. З дитинства мріяла стати актрисою, також любила українську пісню і гарно співала. В інтелігентній, національно свідомій родині шанували і любили українську пісню, саме батьки та дідусь навчили її перших пісень.
        Школу закінчила в Чернівцях, куди сім’я переїхала на проживання. Марія кілька років була учасницею шкільного театрального гуртка де співала і танцювала. Пізніше вступила до театральної студії при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О.Кобилянської. Тут познайомилася з Іваном Миколайчуком, який через кілька років стане зіркою українського кіно. По закінченню студії, обоє грали у виставах цього театру, саме там народилося їхнє кохання.
        З 1961 року Марія почала співати в Українському народному хорі імені Г.Верьовки, була ведучою концертів.
        29 серпня 1962 року вийшла заміж за Івана Миколайчука. З 1963 року молода сім’я поселилась в Києві, де Іван Миколайчук продовжив навчання на кіноакторському факультеті Театрального інституту ім. Карпенка-Карого та почав зніматись у кіно, а Марія продовжила співати в Українському народному хорі імені Г.Верьовки.
        На початку 70-х, Марія Миколайчук, разом з Ніною Матвієнко та Валентиною Ковальською організували тріо «Золоті ключі», ансамбль здобув велику популярність і більше 30-и років тішив слухачів чудовим співом.
        У 1970 році вийшов перший фільм з Марією Миколайчук – військова драма Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою». У кіно актриса більше не знімалася, та й на цю роль вона погодилася виключно в силу того, що серед головних дійових осіб фігурував її чоловік. Як учасниця тріо «Золоті ключі» Марія все ж з’являлася в декількох кінострічках, серед її робіт можна відзначити фільми «Пропала грамота» і «Дівочі мрії», але на цьому кіно з Марією Миколайчук і закінчувалося.
        Більше часу Марія Миколайчук присвячувала саме своїй музичній кар’єрі, ставши справжньою фольклорною зіркою. З тріо «Золоті ключі» багато гастролювала по Україні, були і гастрольні поїздки за кордон. В 1975 році «Золоті ключі» на фірмі «Мелодия» записали 22 народні пісні в акапельному виконанні. Видана платівка мала великий успіх, кілька разів видавались її повторні тиражі. У 1989 році, на запрошення українсько-канадської фірми «Кобза», відбулась перша поїздка тріо «Золоті ключі» до Канади. Тут з великим успіхом тріо виступало у багатьох містах, на фестивалях, на радіо та телебаченні. Наступного року відбулась друга поїздка до Канади. Цього ж року їхній спів слухали мешканці Англії, а Лондонське радіо «Бі-Бі-Сі» записало пісні у їх виконанні.
        У 1992 році Марія Миколайчук та Валентина Ковальська були удостоєні почесного звання заслужених артисток України. Далі – поїздки в Литву, Латвію, Естонію, Росію, Молдову, двічі дівчата були запрошені в круїзи по Чорному та Середземному морях, відвідали Туреччину, Грецію, Італію, Єгипет, Мальту, Ізраїль на океанському судні «Тарас Шевченко». Видано кілька аудіо-альбомів з записами пісень у виконанні тріо.
        Також Марія Миколайчук тривалий час була солісткою-вокалісткою творчого об’єднання «Музика» Національної радіокомпанії України. За цей час вона записала не одну сотню пісень для фондів Українського радіо. Як солістка записала кілька сольних альбомів – у 2001 році виданий альбом під назвою «Прощаюсь, Ангеле, з тобою» присвячений Іванові Миколайчукові, який помер у 1987 році. Через два роки виданий ще один збірник співачки – «Буковина», куди ввійшли пісні буковинського фольклору, а в 2009 виданий третій, останню на сьогоднішній день, альбом «Ой, червона калиночка».
        Впродовж багатьох років, Марія Миколайчук опікується різноманітними мистецькими заходами, що присвячені вшануванню пам’яті про Івана Миколайчука.

Джерело:
1. «Mariya Mykolaychuk talks about happiness, singing and love» (wumag.kiev.ua).
2. Ільєва Галина, «Марія Миколайчук: пісенна доля, сповнена журбою» // Час i Подiї, 03.02.2006, № 2006-9 (chasipodii.net).
3. Чередниченко Інга. «Я піду в далекі гори. Марічка Миколайчук: “Коли Іван хворів, я не могла виступати… Відчувала, що пісня рветься назовні, а виходу — немає”» // Дзеркало тижня. Україна, 17.02.2006 (gazeta.dt.ua).
4. Гордейчук Ірина. «Закохана і щаслива. Сьогодні в народної артистки України співачки Марічки Миколайчук — ювілей» // День, 08.04.2011 (day.kiev.ua).
5. «Іван Миколайчук – Крила любові». Розповідає Валентина Ковальська – Народна артистка України // Разом Media Group, 15.06.2013 (razom.media).
6. Бахарева Таисия. «Маричка Миколайчук: “Иван категорически был против того, чтобы я снималась в кино” » // Факты и комментарии, 09.04.2016 (fakty.ua).
7. Золоті ключі, тріо /Київ, Україна/ (ukrmusic.org).
8. Фото: pisni.org.ua /01/ (надав Микола Рудаков), razom.media /03, 02/, з обкладинки до платівки «Українські народні пісні» (Мелодия – С30 08469-70) та wumag.kiev.ua /04/ (з архіву Марії Миколайчук).

__________
Марія Євгенівна Миколайчук | Марія Миколайчук | Марія Євгенівна Карп’юк (дівоче прізвище) | Марічка Миколайчук | Maria Mykolaichuk

        

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомПрощаюсь, Ангеле, з тобою (Cassette) Оберіг XXI - O-020-4, Taras Bulba Entertainment - 0352001
альбомПрощаюсь, Ангеле, з тобою (CD-Audio) Оберіг XXI - 035-О-020-12001
іншеУкраїнські народні козацькі пісні та думи (CD-Audio) Астра Рекордс - A.R. 028-052005Astra Rekords_AR-028-05_front Astra Rekords_AR-028-05_back
іншеУкраїнські народні пісні (CD-Audio) Астра Рекордс - A.R. 040-062006Astra Rekords_AR-040-06_front Astra Rekords_AR-040-06_back
альбомБуковина (CD-Audio) ?2008
альбомОй, червона калиночка (CD-Audio) Астра - AR 050-082009