Мирвода Світлана Іванівна


Ssvitlana Myrvoda

Українська бандуристка, співачка. Заслужена артистка України (2006)

Ssvitlana Myrvoda_02
Ssvitlana Myrvoda_03

        Народилася Світлана Іванівна Мирвода (дівоче прізвище Оліщук) 29 лютого 1960 року у с. Дубове Ковельського району Волинської області.
        Пісню любить з дитинства. Цю любов до пісні передали їй батько і мати. З відзнакою закінчила Ковельську музичну школу. Пізніше – Луцьке музичне училище, а у 1985 році Львівську державну консерваторію ім. М.Лисенка (клас бандури В.Герасименка).
        Громадською та концертною діяльністю почала займатися ще з часів навчання у Луцькому музичному училищі, а навчання у консерваторії Світлана Іванівна поєднувала з творчою роботою у тріо бандуристок «Львів’янки». Уже тоді співачка виїжджала з концертами до Іспанії, Німеччини, Індії та Непалу. Згодом Світлана Мирвода почала працювати у Києві, в Національному оркестрі народних інструментів, згодом – в Оркестрі народних інструментів Національного радіо України, де працює і зараз.
        Новим етапом вокальної та інструментальної творчості Світлани Мирводи став квартет «Благовіст-2000» (скрипка, бандура, альт, віолончель), який був створений у 2000 році. Бандура посіла у цьому колективі гідне місце, надавши неповторного колориту. Світлана Мирвода, до того ж, змогла добирати у свій репертуар як шедеври зі скарбниці народних пісень, так і найкращі твори сучасних талантів. Згодом – стала палкою прихильницею українського романсу, адже він, маючи славну історію, продовжує свій розвиток у наш час, зберігаючи всі особливості українського мелосу.
        З 2004 року Світлана Мирвода активізувала свою участь у різних конкурсах і фестивалях. І на багатьох з них здобула перемогу, а початок цим перемогам поклало Гран-прі на VII Міжнародному фестивалі «Світ музики» (Італія) у номінації «Сольний народний спів», де співачка представила світовій публіці українські народні пісні. Також були відзнаки та перемоги у таких творчих змаганнях: фестиваль родинної творчості у Трускавці, радіофестиваль сучасного романсу «Осіннє рандеву» в Миргороді, Дитячий міжнародний фестиваль «Чарівна свічка», І Міжнародний фестиваль авторської православної пісні (виступала з сином Тимофієм, якому на той час було 16 років). Влітку 2009 року Світлану Мирводу нагородили Дипломом Національної програми «Мистецький Олімп України» та вмістили інформацію про творчу діяльність співачки у виданні однойменного фестивалю. Також Світлана Мирвода стала лауреатом Всеукраїнського фестивалю кобзарського мистецтва ім. Остапа Вересая.
        У 2005 році Світлана Мирвода була нагороджена Грамотою Верховної Ради України «За досягнення перед Українським народом», а у 2006 році співачці було присвоєне почесне звання «Заслужений артист України».
        Перший альбом Світлани Мирводи – «Любові мить…» – вийшов у 2005 році за підтримки земляків співачки із «Волинського братства». Через рік вийшов другий альбом «Любові голоси», в якому співачка разом із заслуженим артистом України Олегом Дзюбою та народними артистами Павлом Дворським і Олександром Василенком виконує пісні на вірші Олександра Матвєєва. Цікавим є той факт, що поет родом з України, однак багато років прожив на Сахаліні та у Москві, тож для диску було зроблено деякі переклади українською мовою. Під час викладацької роботи в Університеті «Україна» у Світлани Мирводи виникла ідея створення третього альбому «Україно моя», куди увійшли нові сольні пісні та дуети. Останньою студійною роботою співачки Світлани Мирводи на сьогоднішній день є диск «Струни серця».
        Репертуар Світлани Мирводи дуже різноманітний. У супроводі поєднання різних інструментів: бандури, флейти, сопілки, скрипки, саксофону, окарини, а також електронної музики співачка виконує народні та естрадні пісні; старовинні та сучасні українські романси. Основою творчості Світлана Мирвода вважає народний мелос, глибину народної пісні, без яких не може існувати гарна сучасна українська пісня. Проте співачка не відкидає і прогресивні тенденції, технічні досягнення, іде в ногу з музичною модою. Та все ж, на перше місце Світлана Мирвода ставить професійний рівень, високу планку та зв’язок із національними джерелами, з витоками української ідентичності.
        Світлана Мирвода виконує пісні на вірші багатьох, відомих та зовсім молодих авторів, серед яких – В.Крищенко, С.Галябарда, М.Луків, С.Шевченко, О.Білаш, Ю.Тітов, В.Кияниця, С.Лясота та ін. Багато з вищезгаданих авторів є щирими друзями співачки.
        Концерти Світлани Мирводи проходять з незмінним успіхом перед різною аудиторією як в Україні (Донецьку, Києві, Трускавці, Ковелі та ін.), так і за її межами (Санкт-Петербурзі, Южно-Сахалінську, що у Росії та у містах штату Флорида, що у США). Проте своїм обов’язком співачка вважає також виступи на так званих малих майданчиках – у музеях, на презентаціях, виставках. Світлана Мирвода вважає таку роботу хоч і незначним, але вагомим внеском у збереження духовності української нації. Багато заходів Світлана Мирвода організовує в Університеті «Україна». У цих заходах беруть активну участь як вона сама, так і її друзі.
        У 2005 році Світлана Мирвода увійшла до студентсько-викладацької родини Відкритого Міжнародного Університету Розвитку Людини «Україна». Закінчивши магістратуру цього навчального закладу, вона почала працювати старшим викладачем на кафедрі менеджменту організацій – розробила та читає курс «Соціально-економічні основи розвитку культури».
        Світлана Мирвода поєднує співочу творчість та викладацьку роботу з активною громадською діяльністю. Так, вона є заступником голови Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги, членом Міжнародного громадського об’єднання «Волинське братство», Творчого об’єднання «Світлина», Громадського об’єднання «Музей шістдесятництва». В усіх цих різноманітних аспектах життя Світлану Мирводу активно підтримують чоловік Григорій та сини – Клим і Тимофій.

Джерело:
1. Пата С. Співачка та викладач Університету «Україна» Світлана Мирвода долучилася до встановлення світового музичного рекорду. 27.06.2015 (asyan.org).
2. Мирвода (Оліщук) Світлана Іванівна (автобіографія) 05.11.2010 (volyniany.org.ua).
2. Фото з стонки співачки у Facebook (facebook.com/svit.myrvoda).

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомЛюбові мить… (CD)?2005
альбомЛюбові голоси (CD)?2006
альбомУкраїно моя (CD)?2009 - ?
альбомСтруни серця (CD)?2015