Платонов Микола Платонович


Mykola Platonov

Український оперний та концертно-камерний співак (тенор). Заслужений артист УРСР (1943)

        Платонов (справжнє прізвище — Слуцький) Микола Платонович народився 13 грудня 1902 року в м. Канів, тепер Черкаської область.
Вокальну освіту здобув у Київській консерваторії (1921 – 25, клас О.Муравйової). В цей час приймав участь у концертах української хорової капели «Думка». Приблизно в 1925 році йогов иступи в капелі були помічені К.С.Станіславским, який запросив його до Москви, в свою Оперну студію.
У 1934 році Микола Платонов повернувся в Київ. Причина цього рішення була досить прозаїчна: побутова невлаштованість і відсутність будь-яких перспектив. Незабаром після повернення до Києва він одружився з Зоєю Гайдай.
Останні передвоєнні роки були, мабуть, кращими у творчій кар’єрі Миколи Платонова. У Київському оперному театрі він швидко став одним з провідних артистів. Він був повний сил, красивий і талановитий, його любила київською публікою, багато співав у театрі, записувався на грамплатівки і знімався в кінофільмах. В музичному фільмі режисера Івана Кавалерідзе «Наталка Полтавка», першому радянському кінофільмі, зробленому в жанрі «фільм-опера» (1936 рік), Микола Платонов заспівав основну тенорную партію.
Під час Німецько-ряданської війни було організовано евакуацію цілого ряду провідних артистів Київської опери в Уфу (РФ), Микола Платонов і Зоя Гайдай відправилися теж разом. В останній рік війни Микола Платонов брав участь в зйомках музичного фільму-концерту «Українські мелодії», знятого на Київській кіностудії. Прем’єра фільму відбулася в серпні 1945 року, і в ньому, разом з ним, знімалася також і його на той час дружина – Зоя Гайдай. Їх шлюб остаточно розпався в другій половині 40-х років: між 1946 і 1950 роками.
На початку 1950-х Микола Платонов переїхав до Росії. Деякий час виступав в оперному театрі в м. Самара. Потім працював в філармонії м. Калінін, де і познайомився з майбутньою дружиною – заслуженою артисткою РРФСР Л.Борисовою.
В середині 50-х років дружину Миколи Платонова запросили працювати в театр «Червоний Факел» в м. Новосибірськ, куди вони разом і переїхали. В Новосибірську Микола Платонов працював завідувачем вокального відділення в Новосибірському театральному училищі та викладав вокал.
Помер Микола Платонов 8 жовтня 1968 року в м. Новосибірську, де і похований.

Література:
1. Николай Платонов. Первая грамзапись «Ночи». Валентин Антонов. “Солнечный ветер” (vilavi.ru).
2. Платонов Микола. Співаки України. Енциклопедичне видання. — 2-ге вид., перероб. і допов. / Лисенко І.М. — К., 2011.

Микола Платонов | М.Платонов | Николай Платонов | Н.Платонов

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
синглНіч яка місячна, зоряна, ясная / Скажи мені правду (78 rpm/10")Апрелевский завод - 5291-52921937
синглДівка в сінях стояла / Ох, і вийду я за ворітечка (78 rpm/10")Апрелевский завод - 8702-87031939