Павлова Ольга Пантелеймонівна


Павлова Ольга Пантелеймонівна

Популярна українська співачка (сопрано)

Окремі записи:

        Ольга Павлова (Olga Pavlova) народилася 21 вересня 1919 року у м. Вінніпезі (Канада), у родині о. Пантелеймона Божика. Її батько разом із сім’єю прибув до Канади ще 11-річним підлітком із буковинського села Онута.
        У хаті Божиків часто було чути музику та пісню. Співав батько, співала мати. Інколи можна було почути їх у дуеті. Так, слово за словом, звук за звуком, ще в колі сім’ї вчилася Ольга української пісні. Подальших знань вокального та хорового співу вона набувала в академії Св. Марії у Вінніпезі, а згодом – у професорів Дена Камерона в Саскачеванському університеті, Норберта Арделлі в Нью-Йорку та Ді Філіппі в Маямі.
        Уперше її голос прозвучав по канадському радіо Бі-Бі-Сі. І той спів так сподобався радіослухачам, що на адресу радіо Нью-Йоркської компанії «Радіо Сіті Мюзік-гол» надійшла велика кількість відгуків і прохань запросити Ольгу на постійну роботу до Нью-Йорка. Що й було зроблено. Так Ольга Павлова стала виконавцем пісень народів світу. Для неї це було досить цікавою та корисною справою, бо якщо раніше вона володіла тільки українською й англійською, то згодом вивчила ще й німецьку, італійську й іспанську мови.
        Навесні 1954-го Ольга вийшла заміж і через сімейні обставини змушена була переїхати до Маямі. Зроблено це було досить вчасно, бо майже відразу по приїзді її було запрошено до Маямського симфонічного оркестру під орудою відомого дириґента Цезаря Ля Моніки. І вже 28 травня того ж року вона успішно виступила з ним на естраді амфітеатру «Бейфронт-парку». Кілька тисяч людей захоплено слухало в її виконанні арію з опери «Кавалерія Рустикана» П. Масканьї, «Царевича» І. Кальмана та в’язанку українських народних пісень, а на закінчення вона, одягнена в український національний стрій, блискуче заспівала славетний американський гімн «Зоряний прапор».
        Гарної зовнішності, активна, імпульсивна співачка швидко завоювала популярність у маямських шанувальників пісні. Радо зустріла її українська громада міста, тим більше що вже невдовзі після приїзду при 17-му відділі Союзу українок Америки імені О.Теліги вона на волонтерських умовах заснувала жіночий хор «Веселка».
        У 1963 та 1965 роках американським лейблом Monitor видано дві сольні платівки з записами пісень у виконанні співачки. У 1966 році, цим ж лейблом було видано ще одну платівку Ольги Павлової, пісні для якої записані разом із відомим бас-баритоном Юрієм Богачевським. Цей проект двох відомих співаків є їхнім найвартіснішим мистецьким здобутком і небуденним явищем того часу. Це — справжній шедевр професійного рівня, починаючи від підбору репертуару та закінчуючи чистотою інтонації, дикції, культури виконання й ідеальної злагодженості голосів.
        У 1972 році здійснилася давня мрія співачки – побачити землю своїх батьків. На Україні побувала вона як член американської крайової федерації музичних клубів, а також мала змогу відвідати Лондон, Брюссель, Ленінград, Москву та Київ. Саме в Києві й стали їй у пригоді випущені в Маямі платівки, цілу валізу яких вона роздала викладачам і студентам музичної школи імені композитора Андрія Штогаренка, де виголосила промову та виконала для присутніх кілька народних пісень. Сама поява заокеанської українки в правдивому українському вбранні була великим сюрпризом для багатьох присутніх у залі.
        Протягом кількох десятків літ Ольга Павлова була однією з найбільш знаних співачок – пропагандистів народної та сучасної української пісні. До кінця своїх днів вона жила в Маямі. Там і померла 6 жовтня 2004-го. В останню путь її проводжали донька Ольга Щефер, син Михайло Павлов, брат Володимир Божик, родина та численні друзі. Ховали її зі зали української католицької церкви, а тлінні останки спочивають на цвинтарі Всіх святих Cropo Funeral Chapel.

Джерело:
1. Житкевич А. «Під небом Маямі». 21.02.2013, Тижневик “МІСТ Online” (meest-online.com).
2. Billboard, January 12, 1963, c.-27; Billboard, May 8, 1965, c.-26;
Billboard, July 2, 1966, c.-46.
3. Записи та фото з альбому Popular ukrainian folk songs.

        
*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомPopular ukrainian folk songs (33 rpm/12")Monitor - MF 3921963Monitor MF 392_front Monitor MF 392_back