Попадюк Василь Іванович


Popadiuk Vasyl Ivanovych

Видатний музикант-сопілкар, засновник фольклорного ансамблю «Троїсті музики», народний артист України (1990)

        Попадюк Василь Іванович (26.01.1940, с. Мишин, Коломийського району Івано-Франківської обл. — 27.09.1991, м. Київ).
        Перші музичні університети розпочалися для Василя ще в шкільному віці, коли його, щоб не залишати самого вдома, брали на полонини. Чарівна природа, щирі, хвилюючі мелодії діда-скрипаля формували майбутнього музиканта. Своєрідним і водночас відповідальним екзаменом була для нього гра перед найавторитетнішими весільними музикантами, які невдовзі прийняли хлопця до свого оркестру. Такої шани міг заслужити лише справжній талант, наділений природним відчуттям імпровізації.
        Під час оглядів художньої самодіяльності шкіл Василь Попадюк здобув першість у районі та області. Перше офіційне визнання таланту юного музиканта відбулося у Києві, на республіканській олімпіаді (1951), де за успішний виступ його нагородили Грамотою Міністерства культури УРСР, костюмом та іменним годинником, а поет Павло Тичина запросив хлопця до себе в гості й подарував книжку своїх віршів з дарчим підписом.
        Після закінчення семирічки і проходження відбіркового конкурсу, у 1955 році Василь Попадюк став артистом оркестру Державного Гуцульського ансамблю пісні і танцю УРСР (м. Івано-Франківськ), де працював до 1959 року.
        У 1963 році Василь Попадюк з успіхом закінчив Львівське музичне училище, а потім консерваторію (1969) по класу флейти. З 1963 по 1965 рік – соліст Львівської філармонії.
        З 1966 по 1970 рік Василь Попадюк очолював оркестрову групу заслуженого самодіяльного ансамблю танцю «Ятрань» (м.Кіровоград), де разом з керівником ансамблю М.Кривохижею подорожував по селах, записуючи народні танці та пісні.
        Глибока теоретична підготовка та висока виконавська майстерність привели Василя Попадюка до Державного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г.Верьовки, очолюваного Анатолієм Авдієвським, котрий всіляко сприяв розвитку таланту артиста. З 1970 по 1982 рік – соліст-інструменталіст у Державному заслуженому академічному народному хорі ім. Г.Г.Верьовки.
        За дванадцять років творчої діяльності при оркестрі народних інструментів Василь Попадюк створив і очолював невеликий фольклорний ансамбль «Троїсті музики» (1971) який користувався величезною популярністю не лише в нашій країні, а й за кордоном. Праця музиканта-віртуоза дістала високу оцінку — йому присвоєно звання заслуженого артииста УРСР (1976).
        З 1982 по 1990 рік Василь Попадюк працював в фольклорно-етнографічному ансамблі Укрконцерту, (з 1987 року фольклорно-етнографічний ансамбль «Калина» при «Київконцерті»). У 1982 році – організував та очолив фольклорний ансамблю «Троїсті музики». Ансамбль гастролював з концертами в Україні та багатьох країнах світу, зокрема: Канаді, Іспанії, Португалії, Італії, Японії, Франції та ін.
        Наприкінці 80-х Василь Попадюк разом із колегами з Ансамблю ім. Вірського організував перший приватний в Україні ансамбль «Гопак» ( м. Київ), в якому з 1990 по 1991 рік керував оркестровою групою.
        У 1990 році видана збірка «Троїсті музики» – партитури п’єс для ансамблю українських народних інструментів, упорядник В.І.Попадюк (м.Київ, «Музична Україна»). Цього ж року Василю Попадюку присвоєно почесне звання «Народний артист України».
        Двоє синів Василя Попадюка відомі музиканти, молодший – Попадюк Василь Васильович, відомий скрипаль, живе і працює в Канаді де організував гурт «Papa Duke» та старший – Попадюк Ярослав Васильович, також скрипаль, живе і працює у Києві.
        Помер Василь Попадюк, після тривалої хвороби, на 53 році життя, 27 вересня 1991 року, похований у Києві, на Байковому кладовищі.

Література:
1. Інформація та фото з обкладинки до платівки «Українські народні мелодії. Обробки В.Попадюка».
2. Попадюк Василь Іванович. Dnipro-art (uk.wikipedia.org).
3. Василь Попадюк — Золота Скрипка України — зірка за кордоном і невідомий музикант на Батьківщині. Лідія Корсун (umoloda.kiev.ua).
4. Мій рідний край «село Мишин» (refine.org.ua).
5. Василь Попадюк: «Я – українець в душі, але коли мова йде про роботу, то для мене існує одна національність – музикант». С.Іванишин-Угрина, 11/19/2009, «Час і Події» №2009-46 (chasipodii.net).

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомУкраїнські народні мелодії. Обробки В.Попадюка (33 rpm/12")Мелодия - С30 24983-841987Melodiya_C30_24983-84_front Melodiya_C30_24983-84_back