Прометей, чоловічий хор (Філадельфія, США)


Prometheus Ukrainian Male Chorus_logo

Один із найвідоміших та найстаріших українських чоловічих хорів у світі. В репертуарі класичні твори українських та західноєвропейських композиторів, релігійні та народні пісні

Prometheus Ukrainian Male Chorus_01Prometheus Ukrainian Male Chorus_02Prometheus Ukrainian Male Chorus_03

        Чоловічий хор «Прометей» (Prometheus ukrainian male chorus) організований у м. Філадельфія (США) в кінці 1962 року з ініціативи діячів хорового мистецтва – Ярослава Бернадина, Омеляна Татунчака та Маріяна Капія. З початків своєї діяльності хор складався переважно із колишніх членів хору «Ватра» та «Кобзар». Репетиції хору проводив Петро Куриленко, акомпанував О.Кобільник.
        Першим диригентом «Прометея» був визначний диригент та музиколог Іван Задорожний, акомпаніаторкою – Лідія Бульба. Через деякий час хор підготував програму, з якою міг успішно виступати на різних заходах, а пізніше і з самостійними концертами.
        Після смерті Івана Задорожного, диригентами хору були Володимир Третяк та Роман Степаняк. А з 1969 року диригентом хору стає ентузіаст української пісні, оригінальний інтерпретатор складних композицій, кваліфікований диригент з високою музичною освітою, талантом і організаційною підприємливістю Михайло Длябога. З того часу починається новий розділ в історії «Прометея».
        У 70 –х роках «Прометей» почав активну концертну діяльність. Побував з концертами у більшості міст США та Канади де проживала українська громада, виступав на сценах «Carnegie Hall» у Нью-Йорку, «Kennedi center» у Вашингтоні, «Roy Thompson Hall» у Торонто, «Auditorium Theatre» в Чикаго та ін.
        У 1980 році, за сприяння Володимира Луціва, який організував концерти в Англії, «Прометей» провів своє перше турне по Європі, виступав в Англії, Франції, Голландії, Австрії та Німеччині. У 1984 році хор вдруге побував на європейському континенті. В Швейцарії виступав з власними концертами, а в Монтро приймав участь в Міжнародному фестивалі хорів. Ще кілька успішних концертів були в Німеччині і Франції. Місцева преса високо оцінила мистецьке виконання хором творів українських та західноєвропейських композиторів.
        З 1991 по 1998 рік хором диригував Андрій Бриттан, а з 1998 по 2008 рік – Нестор Казимишин.
        У 1995 році «Прометей» гастролював в Україні, побував з виступами в Івано-Франківську, Чернівцях, Тернополі, Трускавці та Дрогобичі, а в Львові провів спільний виступ разом з львівським чоловічим хором «Гомін» в театрі опери та балету ім. І.Франка в концерті, присвяченому четвертій річниці незалежності України. Хором диригував А.Бриттан при фортеп’яновому супроводі Оксани Фесюк зі Львова.
        За час діяльності хору його акомпаніаторками були піяністки Лідія Бульба, Ірина Чума, Галя Мазурок, Оленка Карпинич, Христина Остапович, Дозя Сигіда, Ірина Пелех-Зварнч (1979-1997) і з 2008 року по теперішній час.
        Головами Управи хору були: Ярослав Бернадин, Ігор Правдюк, Олександер Білик, Маріян Капій, Орест Збир, Микола Касіян, Ігор Кушнір, Омелян Татунчак, Олег Прасіцький, Володимир Вірщук, Павло Галас, Василь Панчак, теперішній голова хору Петро Гевка.
        На цей час хором диригує Роман Кучарський, і зараз «Прометей» зберігає багатий та барвистий репертуар з яким продовжує виступати на різних заходах у Північній Америці.

Література:
1. Луців В. «Прометей» – двадцятиліття мистецької діяльности. Свобода. Український щоденник. 17.04.1984, №72 – с.6.
2. Чайківський З. Хорові «Прометей» у Філядельфії – 35 років. Свобода. Український щоденник. 11.10.1997, №195 – с.3.
3. Інформація та фото з сайту: prometheuschorus.com.

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомХор підземних ковалів (33 rpm/12")Waterstradt Sound - WS 360 (Інші лейбли)?Waterstradt Sound - WS 360_front Waterstradt Sound - WS 360_back
альбомПромитей / Prometheus (33 rpm/12")Location Sound Recording - LSR 7-31980 (Інші лейбли)?Location Sound Recording - LSR 7-31980__front Location Sound Recording - LSR 7-31980_back