Писанка, дует (Україна, Чернівці)


Pysanka duet_01
Pysanka duet_02
Pysanka duet_03
Pysanka duet_04
Pysanka duet_05
Pysanka duet_06

        «Писанка» – популярний дует створений у 1990 році як творчий колектив Чернівецької обласної філармонії у складі співачки Оксани Савчук та музиканта-цимбаліста Івана Кавацюка. У репертуарі дуету українські народні пісні, буковинські та гуцульські романси, релігійні пісні, пісні українських авторів.
        Історія дуету «Писанка» почалася ще з 1988 року, коли на вечорі-фестивалі пам’яті Володимира Івасюка в Кіцманському палаці культури Оксана Савчук та Іван Кавацюк спонтанно дуетом виконали пісню «Балада про дві скрипки». А у 1989 році на всеукраїнському фестивалі «Червона рута» в Чернівцях, Оксана та Іван остаточно визначилися в своїх почуттях і стали єдиним цілим у житті й творчості. Восени цього ж року вони взяли участь у міжнародному конкурсі фольклорних колективів у Греції.
        Перший різдвяний концерт дуету відбувся у 1989 році на сцені Будинку офіцерів в (м. Чернівці). Зі сцени полинули прадідівські щедрівки, колядки, йорданські пісні, призабуті, майже втрачені найкоштовніші пісенні перлини Буковини й Гуцульщини.
        З наступною своєю концертною програмою Оксана та Іван виступили на Великодні свята в 1990 році. І одразу ж так сподобались, припали до душі глядачам, що люди самі називали їх найкращим і наймилішим словом «Писанка». Забуті старовинні народні пісні, легенди, інструментальна музика, відтворені оригінальним дуетом, були яскравим відкриттям, відвертим пізнанням своїх пракоренів, народнопісенних джерел.
        Після цих двох концертів на великій сцені задумали митці розробити програму на всі чотири пори року. І в кожну вкласти частку того великого дійства, що було притаманне нашому народові в тій чи іншій порі року.
        Глядачі побачили на сцені ці програми, що митці втілювали протягом кількох років. Зиму Оксана та Іван прикрасили колядками й щедрівками, весну – веснянками та маївками, літо – купальськими й косарськими піснями, осінь – весільними й обжинковими творами. Пісні, мелодії відбирали ретельно – вони мали бути також співзвучні їхнім думкам, почуттям, поглядам. Переплітали музичні твори народними оповідями, легендами, переказами. На сцені розгорталося справжнє театральне дійство.
        Але абсолютно нова сторінка відкрилася для «Писанки», коли дует познайомився з отцем Валерієм Сиротюком, який пише духовні пісні. Як згадує Оксана Савчук: «ця зустріч з цим священиком справді була не випадковою, я б навіть сказала, благословенною. І вона через пісню поєднала нас, і як людей-християн дуже змінила – і мене, і чоловіка. Люди потягнулися до Бога, а в нас відкрилася нова сторінка в творчості – сторінка духовної пісні. До народної пісні ми йшли довго, а до духовної – ще довше. Скажу вам, що людина має бути готова до такої пісні. І ми щасливі від того, що сьогодні «Писанку» вже не уявляють без таких творів».
        Перші успіхи у духовній творчості артистів прийшли у 1998 році, коли за пісню Валерія Сиротюка «О Всехвальна!» дует «Писанка» отримав диплом та першу премію Всеукраїнського радіоконкурсу «Пісня року-98». У 2000-у році автор і митці отримали першу премію та приз «Золота Ніка» на «Пісенному вернісажі-2000» за пісню отця Валерія Сиротюка «Киріє, Елейсон» («Господи, помилуй»).
        Піснями отця Валерія Оксана зустрічала 2001 року у Львові папу Римського. Виступав дует «Писанка» весною 2003 року й у самому Римі та інших італійських містах. Цього ж року репертуар дуету «Писанка» поповнили пісні «Два ангели», «Два образи» отця Сиротюка. Твір «Два ангели» став лауреатом Всеукраїнського радіофестивалю «Пісня року» (2003). А під час різдвяного бенефісу дует отримав найвищу нагороду Української церкви – медаль «Божої Матері».
        Кожен вихід дуету «Писанка» на сцену подібний святу. Вражає гарний смак у всьому – гармонійне поєднання концертних костюмів із сюжетами пісень, що оспівують українські звичаї, традиції, давні обряди. Значну частину репертуару складають колядки, веснянки, коломийки, балади, легенди, українські народні пісні, гуцульські й буковинські автентичні твори. Та не лише пісні можна почути на концертах дуету «Писанка», а й прекрасні сольні виступи на цимбалах Івана Кавацюка та легенди, що майстерно переповідає Оксана Савчук.
        У творчому доробку дуету «Писанка» – десятки музичних альбомів, виданих в Україні, Канаді, США. Вони – герої музичних телефільмів: «Любов моя і смуток, Буковино!» (1989), «Карпатські мотиви» (1989), «Свят вечір» (1991), «Забута пісня» (1994), «Барви «Писанки» (1995), «Віри не скарай» (1997), «А ми такі паровані» (1998), «Моя родино християнська» (2000), «Миріться, люди, любіться, люди» (1991), «Мелодії цимбалів Івана Кавацюка» (2006), «Чотири щастя Оксани Савчук» (2008), «Христос Воскрес!» (2010), «Різдвяночка» (2011), «Буковинська Писанка» (2005), «Дует «Писанка» (2002), «Писала мати писанки» (2010), «Різдво на Буковині» (2006). Записи музичних творів дуету «Писанка» зберігаються в фондах телерадіо України, фондах радіо Ватикан (Італія), США, Канади, Австрії, Румунії. У 2007 році побачила світ пісенна збірка під назвою «Писаночко-голубочко», до якої увійшли твори з репертуару дуету.
        Надзвичайно широкою є й географія гастрольних поїздок дуету. Дует «Писанка» представляв пісенне мистецтво України у багатьох країнах світу, зокрема, в Італії, Канаді, США, Франції, Польщі, Румунії, Фінляндії, Австрії й Німеччині, Ізраїлі, Швеції, Росії, Туркменістані, Чехії, Угорщині, Хорватії, Греції та навіть на Аландських островах.
        У 2014 року заслужені артисти України Оксана Савчук й Іван Кавацюк святкують 25-річчя творчої діяльності, а у 2015 році їм присвоєно почесні звання «Народних артистів України». Сьогодні ж артисти готують нові творчі проекти, виступають з концертами по Україні та є бажаними гостями для української діаспори у багатьох країнах світу.

Джерело:
1. Фещук Н. «Дует “Писанка”: Ми довго йшли до народної пісні, а до духовної – ще довше». 25.12.2009 (diocese.ko.if.ua).
2. Юрик П. «У щастя своя струна». Письменницький портал Пилипа Юрика (pilipyurik.com).
3. Середа В. «Дуету “Писанка” – 25. Візерунки долі на тлі пісенного небокраю». Письменницький портал Пилипа Юрика (pilipyurik.com).
4. Фещук Н. «Дивіться! Вони – мов писанка». 28.04.2005 «Молодий буковинець» (molbuk.ua).
4. ПИСАНКА (cheremshyna.org.ua).
5. Інформація з поліграфії до альбому «Пісні Володимира Івасюка».
6. Указ Президента України №491/2015 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України».
7. Фото: duet-pysanka.fedun.com.ua та molbuk.ua.

Інтернет-ресурси: Офіційний веб-сайт, Канал на YouTube.

        
Дует «Писанка» | Duet «Pysanka»

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомБуковинські і гуцульські народні пісні і мелодії (CD)Russian Dick - RDCD 004691994
альбомПісні Володимира Івасюка (Cassette)Саме так! - ?2000Same Tak_Пісні Володимира Івасюка_inside 01
альбомБуковинські, гуцульські народні пісні, мелодії (CD-Audio)Оберіг XXI - 023-0-012-1200001-Оберіг XXI 023-0-012-1_front 06-Оберіг XXI 023-0-012-1_back
альбомЧерез тою коломийку я не можу спати (CD-Audio)Оберіг XXI - 055-П-015-22002Оберіг XXI 055-P-015-2_front Оберіг XXI 055-P-015-2_back