Руся


Rusya (Iryna Osaulenko)_01
Дівчинка Русява, або просто Руся…

        Руся, справжнє ім’я Ірина Осауленко (дівоче прізвище Поривай). Народилася 9 червня 1968 року в місті Києві в родині диригентів хорової капели «Світоч» Будинку Вчителя Володимира та Людмили Поривай. Ще з ранніх літ співала у хорі і, звичайно, спочатку пішла до музичної школи по класу фортепіано, а пізніше закінчила Київське музичне училище імені Глієра по класу хорового диригування. В цей час вона познайомилась із музикантами київського гурту «Міраж», які в той час працювали з відомим київським композитором Володимиром Бистряковим.
        Власне, кар’єра співачки почалась на танцювальному майданчику у м. Дагомис, куди вона поїхала відпочивати разом із музикантами гурту «Міраж» та В. Бистряковим. 1987 р. гурт «Міраж» змінив назву на «МідіМ», а його лідер Костянтин Осауленко запросив Ірину стати солісткою. Групу «MidiM» складали Віталій Данилов, Микола Павлов, Костянтин Осауленко та Володимир Назаренко. На той час це була фактично група студійних музикантів, які працювали над записами фонограм для багатьох артистів, включаючи Т.Петриненка, Н.Яремчука, В.Білоножка, А.Кудлай та інших. Також працювали над своїми проектами. Два альбоми «Метро» 1986 та «Пугало» 1988 року були записані у Державному Будинку звукозапису.
        Влітку 1989 виникла ідея створення самостійного сольного проекту Руся. Сценічне ім’я (скорочення від Іруся) їй придумав К.Осауленко. Разом з музикантами «Міді-М» було записано перший альбом «Ворожка», тексти пісень до якого написав Анатолій Матвійчук. Це був перший україномовний альбом вітчизняної поп-музики, а Руся стала першою з українських виконавців, чиї пісні зазвучали на танцювальних майданчиках усієї країни. Альбом мав феноменальний успіх на Україні.
        Микола Павлов починає працювати з Іриною Білик і продюсує перші записи співачки. Віталій Данилов продюсує фольклорний гурт «Кияночка». В той час музиканти ще працюють разом, але це вже востаннє.
        Перші концерти Русі відбулися у Львові в жовтні 1989 року. Далі лише К.Осауленко і В.Данилов брали участь у них. Вони були дуже вражені побаченим, тому по поверненню до Києва Руся повертається до студії і записує другий альбом «Різдвяна ніч», пісня з якого — «Зачароване коло» — приносить їй диплом лауреата «Пісенного вернісажу» 1989 року. Цей альбом також був записаний на вірші Анатолія Матвійчука.
        Влітку 1990 року виходить альбом «Даруй мені, мамо». Цього разу автором текстів став Дмитро Акімов. Саме в цей час Руся перша з українських поп-зірок збирає Палац Спорту. На той час це могли робити лише російські зірки. Але її приклад довів, що це під силу робити і українським виконавцям. Наприкінці року у співпраці із композитором Г.Татарченком К.Осауленко написав дві пісні «Дівчинка Русява» і «Попелюшка», перша з яких стає кращою піснею 1990 року, а альбом «Даруй мені, мамо» посідає перше місце у номінації альбомів. За підсумками Національного хіт-параду Руся визнана кращою співачкою 1990 року.
        На початку 1991 року Руся їде до Англії, де бере участь у ряді концертів для української діаспори. Саме в цей час виходить альбом «Попелюшка». В травні того ж 1991 відбулося три сольних концерти Русі в палаці культури «Україна». Руся знов була першою з хвилі молодих українських виконавців 90-х, хто зміг це зробити. Влітку 1991 року Руся працює вперше на стадіонах. Під час гастролів по Західній Україні на при кінці літа 1991 року вона переїжджає до Львова на півтора місяці. Протягом цього періоду вона дає більше, ніж 100 концертів, і таким чином ставить знову своєрідний рекорд.
        В серпнi 1991 року Руся записує на Фірмі «Мелодія» російськомовний альбом «Маленькое счастье». Альбом планувався як перший реліз співачки на тереторiї республік СРСР. Але у зв’язку з розвалом Радяньського Союзу альбом не було видано. За підсумками Національного хіт-параду Руся визнана кращою співачкою 1991 року (два роки поспіль).
        Наприкінці 1991 року Руся їде до Канади, де за контрактом з фірмою «Євшан» записує альбом «Руся». Два роки вона проживає в м. Торонто, де попрацювала за спеціальністю – диригувала хором православної церкви Святого Андрія.
        1992 року, з чотирьох перших альбомів співачки, фірма звукозапису «Аудіо Україна» скомпілювала збірку найкращих пісень, яку було видано на вінілових платівках.
        У 1994 році Руся повертається на Україну, де у студії «Комора» записує два альбоми: «Кияночка» та ретро-альбом «Черемшина», присвячений пам’яті свого батька, до якого увійшли його улюблені пісні.
        Потім знову їде до Канади де бере участь у ряді українських фестивалів у Канаді та Америці. Включаючи відомі «Верховина» та «Союзівка». В 1997 році записує альбом «Мій американець».
        Останні гастролі в Україні відбулися у 1998 році, в рамках гастрольного туру «Дві сестри» з Наталкою Корольовою. Готуючись до цього туру Руся записує альбом «Белые Кружева», до якого увійшли нові росiйськомовнi пiснi i, так само, деякі наново записані пiснi з альбому «Маленькое счастье» 1991 року. Альбом, за збігом обставин, так само залишився невиданим.
        Наступний альбом побачив свiт 10 рокiв потому i мав назву «Кращі пісні». Цей альбом став першим альбомом співачки, який можна купити у інтернет-магазині AppleiTunes.
        У березнi 2009 вийшов альбом «Маленькі подарунки» в якому після 12 річної перерви було записано першi новi пiснi так само як i декiлька вiдомих старих хітів.
        На даний час Ірина Осауленко з чоловіком Костянтином проживає в США (Маямі), де працює викладачкою музики в приватному коледжі, а також виховує двох дітей – сина Матвія та доньку Софію.

Джерело:
1. Офіційний веб-сайт (russya.net)
2. Вікіпедія (uk.wikipedia.org)
3. Сестра Наташи Королёвой, ушла в монастир. Надежда БУШУЕВА «Экспресс газета online» 14.02.2010 р. Номер 5 (782) (eg.ru).

Варіації назви: Руся | Russya

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомПопелюшка (LP/33/12″)Аудіо Україна / LPP 00391992