Рутенія, гурт (Київ, Україна)


Окремі записи:                Рутенія – популярний український музичний гурт. В основі репертуару власні твори, патріотичні, народні та бардівські пісні в поєднанні з елементами року, ритм-енд-блюзу, боса-нови та інших музичних напрямів.
        З 1987 року на мистецько-політичних акціях студентського об’єднання «Громада», що виникло наприкінці 80-х у Київському державному університеті, почали звучати пісні у виконанні вокалістів та гітаристів, студентів фізичного факультету цього ж університету Анатолія Сухого та Кості Єрофеєва. А з 1989 року до них долучились студенти-економісти Дмитро Моторний (гітара), Дмитро Сеньків (бас-гітара), Тетяна Талащенко (скрипка). Новостворений гурт з подачі Кості Єрофеєва назвалти «Рутенія».
        У такому складі музиканти записали любительський магнітоальбом «Україна сучасна в рамках дозволеного» та взяли участь у першому фестивалі «Червона Рута» ставши його дипломантами. У ті часи фактично разом із «Рутенією» також були: письменник Олесь Ульяненко (часткове авторство та ідея тексту пісні «Київ то Гарлем»), «імпресаріо» Петро Шеревера, автор-виконавець – Олександр Веремчук (формально до складу «Рутенії» не входили).
        «Рутенія» звучала своєрідно й незвично і в 1991-1992 роках стиль гурту практично не мав аналогів в українській популярній музиці, в ньому гармонійно поєднувалися елементи української народної пісні та англійської рок-балади, афро-американського ритм-енд-блюзу та латиноамериканської боса-нови. «Рутенію» слухали і захоплювалися, кожен виступ – подія, успіх.
        Наступний склад «Рутенії» (К.Єрофеєв, А.Сухий, В.Смаженко, Г.Лук’яненко та С.Саламанов) записав альбом «Перехрещені вогнем», який в більш-менш цивільний спосіб тиражувався і продавався на касетних розкладках. Незважаючи на постійні зміни складу, кожна нова формація «Рутенії» поповнювалась все досвідченішими музикантами. Третій реліз вже записали за участі Романа Суржа і Дмитра Підлуського (обидва з «Рок-Тріо») та Ігор Давидянца («Табула Раса»). Альбом з назвою «Вулиці рожевого міста» виданий у 1994 році на касетах аудіокомпанією «Гарба». Невдовзі цей альбом став бестселером і витримав кілька перевидань.
        На початку 90-х «Рутенія» досить активно концертувала, зняла відеокліп на пісню «Неопалима купина», записала саундтрек до фільму «Цвітіння кульбаби» (кіностудія ім. О.Довженка). А з середини 90-х гурт практично зникл з теренів української рок-сцени.
         Після тривалої перерви, у 1997 році Анатолій Сухий відродив «Рутенію» у новому складі. До гурту увійшли Валерій Косенюк (гітара), Влад Возняк (бас-гітара), Олександр Комісаренко (ударні інструменти) та Анатолій Сухий (вокал, гітара). Цього разу група грала міцний ритм-енд-блюз майже в чистому вигляді, зберігаючи при тому увесь шарм лірики Сухого і стиль подання текстів. Квартет радо вписувався в усі можливі на той час клубні тусівки, давав сольні концерти, але, як не прикро, в матеріальному плані ледь-ледь животів.
        Мінімальним коштом Анатолій Сухий і друзі з першого заходу в студії «Столиця» записали новий матеріал, який згодом видали альбомом з назвою «Провінційний джаз». Це – чудовий живий альбом, половина пісень з якого потрапила в різні збірки, зокрема «Леді рок-н-рол» та «Провінційний джаз» – до «Антології української рок-музики». На жаль, і ця реінкарнація «Рутенії» не була тривалою. Через відсутність чітких перспектив або бодай стабільних концертів музиканти покинули А.Сухого.
        Втім, разом з Кирилом Галенком, своїм давнім приятелем, він почав формувати матеріал в умовах досить пристойної домашньої студії. Час від часу А.Сухий і К.Галенко відважуються на концертні виступи. Один з них презентував збірку старої «Рутенії» під назвою «Десять років по тому», яку видала на аудіодисках фірма «Темпора» у 2001 році.
        Загалом з 1989 року побачили світ вісім сольних альбомів гурту: «Похрещені вогнем» (1991), «Вулиці рожевого міста» (1995), «Провінційний джаз» (1998), «Десять років по тому» (2001), «Десь за Дніпром гримить гроза» (2002), «Безіменні» (2002), «Неопалима купина» (2007), «Хто живий» (2009).
        З початку двохтисячних «Рутенія» знову відновила активну творчу діяльність. Гурт у складі: Анатолій Сухий – гітара, вокал, Григорій Лук’яненко – гітара, вокал, перкусія, клавішні, Едуард Драч – гітара, вокал, Дмитро Підлуський – ударні, перкусія, Олександр Комісаренко – перкусія, Роман Суржа – електрогітара, Ярослав Забродський – скрипка, Віктор Магомет – дводенцівка продовжує записувати нові альбоми та концертувати.

Джерело:
1. Євтушенко О. Рутенія (rock-oko.com).
2. Рутенія (kmstudio.com.ua).
3. Коськін В. «Рутенія» поєднала бардів, рокерів, кобзарів і поетів. 18.06.2009. «Портал Українця» (vox.com.ua).
4. Павлов О. «Рутенія»: ілюзії дев’яностих не справдилися. 09.12.2009. (dw.com).
5. Музика О. Фестиваль Рутенія: сила співаного українського слова. 28.05.2015 (kyiv1.org).
6. Інформація з поліграфії до альбомів гурту «Десять років по тому» та «Неопалима купина».

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомУкраїна сучасна в рамках дозволеного (Cassette)? - ?1989
альбомПохрещені вогнем (Cassette)? - ?1991
альбомВулиці рожевого міста (Cassette)Новий простір - НП 001
МО Гарба - 011
1995
збіркаКращі рок-балади України (Cassette)МО Гарба - 1011997
альбомПровінційний джаз (?)? - ?1998
збіркаЛегенди химерного краю 2. Антологія українського року (CD)JRC - 00347-22000
збіркаРеволюція на граніті. Золоті рок-балади України Vol. 1 (CD)JRC - ?2000
альбомДесять років по тому (CD)Tempora, Rostok Records - ?200101-Tempora-Рутенія-Десять років по тому_front 07-Tempora-Рутенія-Десять років по тому_back
альбомВулиці рожевого міста (CD)? - ?2002
альбомПровінційний джаз (CD)Рутенія ‎– none2002
альбомДесь за Дніпром гримить гроза. Рутенія 1992-2002 (CDr)Саме Так! - none2002
альбомДесь за Дніпром гримить гроза. Рутенія 1992-2002 (Cassette)Саме Так! - none2002
збіркаЛегенди химерного краю. Українська рок-антологія (CD)Atlantic Music Artist Agency - none2002
альбомБезіменні (CD)? - ?2003
альбомНеопалима купина (патріотичні пісні) (CD)Саме так! - none2007
альбомПід крилом кондора. Рутенія. 1991 (CD)Atlantic Music Artist Agency - ?2009
альбомХто Живий (УНСО) (2CD)Наш Формат - none2011
збіркаМузична Сотня • Майдан. Частина 2 / Грудень ‎(CD)Остання Барикада - none2014