Солов’яненко Анатолій


Anatoliy Solovianenko

Український оперний співак (лірико-драматичний тенор), Народний артист СРСР (1975), Герой України (2008)

Окремі записи:

        Солов’яненко Анатолій Борисович народився 25 вересня 1932 року у місті Сталіно (нині — Донецьк) в шахтарській сім’ї. Змалку захоплювався музикою. Його батьки виступали в аматорських виставах опер «Наталка Полтавка» М.Лисенка та «Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського. Змалку Анатолій брав участь у художній самодіяльності, співав дискантом. Після закінчення школи у 1949 році вступив у Донецький політехнічний інститут на гірничий факультет. В інституті виступав з сольними номерами у супроводі інструментального ансамблю.
        У 1952 році Анатолій Солов’яненко робить спробу вступити в Ленінградську консерваторію, але невдало. Бере уроки у соліста Донецького оперного театру О.Коробейченка. У 1954 році, по закінченні інституту, почав працювати асистентом кафедри графіки та нарисової геометрії. Водночас продовжує заняття у Коробейченка. У 1962 році вперше бере участь у концерті художньої самодіяльності Донецької області у Києві.
        У липні 1962 року під час Всесвітнього конгресу профспілок у Москві Анатолій Солов’яненко брав участь у концерті та був обраний для стажування в Італії, в Мілані, у театрі «Ла Скала». З січня 1962 року Анатолій Солов’яненко півроку стажується в Італії, в «Ла Скала», у відомого співака Дженнардо Барра.
        22 листопада 1963 року у Київській опері відбулася прем’єра опери «Ріголетто», в якій Солов’яненко виконав роль герцога Мантуанського. В січні 1964 року Солов’яненко знову перебуває на стажуванні в Італії. Того ж року бере участь в концерті трупи Великого театру в Мілані, в «Ла Скала». У 1965 році стає переможцем конкурсу естрадної пісні «Неаполь проти всіх» в Італії. Після конкурсу повертається в Москву та виступає у Великому театрі. Бере участь у численних гастрольних поїздках в Радянському Союзі та за кордоном.
        З 1965 Анатолій Солов’яненко — соліст Київської опери. Де за 28 років роботи виконав понад 20 партій в операх українських, російських та зарубіжних авторів, зокрема Кавародоссі, Рудольф («Тоска», «Богема» Пуччіні), Едгар («Лючія ді Ламмермур» Доніцетті), Турідду («Сільська честь» Масканьї), де Гріє («Манон» Массне), Фра-дьяволо («Фра-дьяволо» Обера), Андрій («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Петро, Кобзар («Наталка Полтавка», «Тарас Бульба» Лисенка), Ленський («Євгеній Онєгін» Чайковського); Герцог, Радамес, Альфред, Манріко, партія тенора («Ріголетто», «Аїда», «Травіата», «Трубадур», «Реквієм» Верді); Фауст («Фауст» Гуно), Надір («Шукачі перлин» Бізе), італійський співак («Кавалер з трояндою» Штрауса), Самозванець, Голіцин («Борис Годунов», «Хованщина» Мусоргського), Володимир Ігорович («Князь Ігор» Бородіна), індійський гість («Садко» Римського-Корсакова), тенор («Реквієм» Моцарта) та ін.
        У репертуарі Анатолія Солов’яненка також багато арій, романсів, українських і російських народних пісень.
        Широкою є географія гастролей співака: Болгарія, Румунія, Японія, Австралія, Канада й ін. У 1977—1978 роках Анатолій Солов’яненко співав у славетному нью-йоркському театрі «Метрополітен-опера». У 1987 році співак брав участь у серії концертів у Чорнобилі.
        Через творчі розбіжності з керівництвом Київського театру опери та балету у 1993 році Анатолій Солов’яненко залишив цю сцену і займався концертною діяльністю в Україні та за кордоном.
        У 1967 році Анатолій Солов’яненко був удостоєний звання заслуженого артиста УРСР, в 1975 — народного артиста СРСР. У 1980 році Солов’яненко став лауреатом Ленінської премії, грошову винагороду за неї він передав у Фонд Миру. Також А. Солов’яненко був нагороджений орденом Дружби народів. У 1997 році отримав премію ім. Т.Г. Шевченка.
        Помер Анатолій Солов’яненко 29 липня 1999 року. В останню путь великого тенора прийшли проводити тисячі людей, труну виносили під грім оплесків. Анатолія Борисовича поховали в селищі Козин (Київська область), недалеко від заміського будинку співака.
        У грудні 1999 року ім’я Анатолія Солов’яненка присвоєно Донецькому державному академічному театру опери та балету. 31 травня 2002 року біля цього театру йому встановлено пам’ятник.
        Указом Президента України № 615/2008 від 3 липня 2008 року за значний особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та з нагоди 140-річчя від дня заснування Національного академічного театру опери та балету України імені Т.Г. Шевченка народному артисту України Анатолію Борисовичу Солов’яненко посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.
        На сьогодні Анатолію Солов’яненку поставлено три пам’ятники: в Козині (Київська обл.) на могилі співака, в Києві (вул. Інститутська) біля будинку, де він мешкав, — на самій будівлі встановлено меморіальну дошку (чудові роботи відомого скульптора Миколи Рапая), а в Донецьку перед Оперним театром встановлено монумент Анатолію Борисовичу в образі Герцога з «Ріголетто» (автори пам’ятника — скульптор Олександр Скорих і архітектор Віталій Вязовський. В 2012 році, до ювілею (80 років з дня народження А.Соловяненка) видано фотоальбом і монографію музикознавця Алли Терещенко «Співак і доля».

Джерело:
1. 25 вересня Анатолій Солов’яненко відзначив би 80-ті річчя із Дня народження. Т.Поліщук. 23 вересня 2012. Music-review Ukraine (m-r.co.ua).
2. «Трагічний тенор епохи…». Олександр Москалець. 21 вересня, 2012 «День» (day.kiev.ua).
3. Як відзначатимуть ювілей відомого співака в Києві та Донецьку? Тетяна Поліщук. 21 вересня, 2012 «День» (day.kiev.ua).

        
Анатолій Солов’яненко | А.Солов’яненко | Anatoliy Solovianenko | A.Solovianenko | Анатолий Соловьяненко

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомСпіває Анатолій Солов’яненко (33 rpm/12")Мелодия - С30 19145-461985Melodiya_C30 19145-46_front Melodiya_C30 19145-46_back
альбомАрии из итальянских опер (33 rpm/12")Мелодия - С10 23231-321985Melodiya_d_С10 23231-32_front Melodiya_c10 18389-90_back
збіркаHalychanochka and other ukrainian songs. Vol. II (33 rpm/12")Volya Records - CCR-9305 (Інші лейбли)1987Volya Records - CCR-9305_front Volya Records - CCR-9305_back