Сурма, хор (Львів – Чикаго)


Chor Surma (Lviv - Chykaho)_chasipodii.net_01

Реґензбурґ, 1947 р.

Реґензбурґ, 1947 р.

 Концерт. Детройт, 1949-1950 рр.  «Ліга Української Американської молоді» Диригент – професор Мирон Федорів

Концерт. Детройт, 1949-1950 рр. «Ліга Української Американської молоді» Диригент – професор Мирон Федорів

Мішаний хор «Сурма», 1964 рік Концерт у Вашингтоні. Диригент – Іван Трухлий

Мішаний хор «Сурма», 1964 рік
Концерт у Вашингтоні. Диригент – Іван Трухлий

Chor Surma (Lviv - Chykaho)_chasipodii.net_14

Хор “Сурма”. 2014 р.

        Хор «Сурма» організовано у Львові в 1927 році, першим диригентом хору став Іван Охримович. До новоствореного чоловічого хору вступали люди різних професій, студенти, навіть учні середніх шкіл. Приймали всіх, хто мав гарний голос і хотів працювати в хорі. А працювати доводилося солідно, відбували по дві, а то й більше репетицій на тиждень. Невдовзі хор «Сурма» посів перше місце серед хорів Львова. Він часто з великим успіхом виступав на загальних громадських імпрезах. Згодом хор влаштовував власні концерти на певну тематику, до репертуару яких входили, окрім українських, також твори західноєвропейських композиторів. З окремими концертами чеської та німецької музики хор об’їздив всю Західну Україну. В 1937 році керівники хору запросили диригентом широковідомого тоді маестро Омеляна Плешкевича. Під його керівництвом «Сурма» влаштувала низку успішних концертів старогалицьких та французьких пісень.
        В 1939 році, коли Галичина була приєднана до Радянського Союзу, діяльність хору припинилася. Під час німецької окупації хор знову запрацював. У 1943 році хор здобув срібну чашу на крайовому конкурсі хорів у Львові.
        В 1944 року, гнані наближенням фронту, сотні тисяч українців, серед них і багато членів «Сурми», виїхали на Захід. А вже 1945 року, одразу після закінчення війни, хор «Сурма» відродився в місті Ноймаркт, у Німеччині, під проводом свого ж таки диригента – Омеляна Плешкевича. Впродовж двох наступних років відновлена «Сурма» дала понад п’ятдесят концертів для американських військових частин у Німеччині. У 1947 році новим осідком хору стало місто Реґензбурґ, де був великий табір переміщених осіб. Звідти хор об’їхав із концертами цілу американську зону Німеччини. В той час посилено здійснювалася еміграція переміщених українців до США. Повиїжджали й співаки «Сурми», хор знову припинив свою діяльність.
        У Чикаго, на час прибуття третьої хвилі українських емігрантів, існувало кілька мішаних українських хорів. Серед членів третьої хвилі назріла думка створити виключно чоловічий хор. Першими ентузіастами того почину були: Роман Бараболяк, Осип Литвинишин і Василь Хадай. Чоловічий хор заснували влітку, 1948 року, першим його диригентом став В.Войтиховський. Наступного року диригентуру перебрав Ігор Гуменюк. На його пропозицію, оскільки кілька хористів в минулому були членами «Сурми» у Львові, хор назвали «Сурма», щоби продовжити славну традицію львівського хору на чужині.
        У 1951 році до Чикаго приїхав колишній диригент хору «Сурма» у Львові Омелян Плешкевич, який з радістю перебрав музичний провід хору. За співучасті піаніста Єдвина Блідого він почав розучувати новий репертуар. З того часу не відбулося жодного громадського святкування, де би не виступала «Сурма».
        Саме тоді, коли хор готувався до своєї 10-ї річниці, несподівано обірвалася нитка життя диригента О. Плешкевича. Новим диригентом став Юрій Яримович, і під його проводом відбулося відзначення десятиріччя хору. Однак після кількох виступів він передав провід хору в 1962 році професору Іванові Трухлому. В тому часі провід переорганізував хор на мішаний; незаперечним є факт, що виступи хору увінчалися великим успіхом. Музичну спадщину з тих часів записано на двох платівках, а це: концерт колядок та Шевченківський концерт, що з нагоди 150-річчя народження поета відбувся у Вашингтоні, в час посвячення пам’ятника в його честь.
        Однак, через поганий стан здоров’я професор Іван Трухлий змушений був залишити хор у 1968 році. Після того «Сурма» переживала «кризу». Незважаючи на великі старання, управі вдалося зберегти хор тільки до 1972 року. У роботі «Сурми» настав застій. В 1978-79 роках, завдяки прихильникам хорового мистецтва та при співпраці з місцевим відділом УККА, «Сурма» відновила свою діяльність.
        У 1985 році диригентом хору став Роман Андрушко. Як і раніше, хор продовжував давати концерти та виступати на різних святах. У 1987 році був зроблений запис концерту хору на відео- та аудіокасетах, а прибуток з продажу касет передали Громадському комітетові у фонд для святкувань тисячоліття Хрещення Руси-України. Готуючись до тисячоліття, управа знову реорганізувала хор на мішаний. Його виступ на святкуваннях, 6-го листопада 1988 року, відбувся в новому складі; «Orchestra Hall», за участю чиказького симфонічного оркестру, був дійсно величавим і пам’ятним. Цей небувалий успіх спонукав управу зберегти мішаний склад хору.
        Під диригентурою Романа Андрушка хор провів багато вдалих та успішних концертів. Тут слід згадати наступні заходи: виступ на телевізійній програмі (канал 5), різдвяний концерт на радіо PBS, що транслювався на всю Америку, участь у «Illinois State Fair» у Спрінґфілді. При тому хор постійно брав участь у святкуваннях із різних нагод, що їх організувала українська громада. Згодом, після проголошення незалежності України, хор «Сурма» щороку, впродовж шістнадцяти років, брав участь у концертах, що їх влаштовував чиказький відділ «Руху» під назвою – «Колядуємо Україні».
        На сьогодні «Сурма» продовжує свою діяльність як мішаний хор, але в обмеженому чисельному складі, під диригентурою Зеоніда Модрицького.

Джерело:
1. Осип Литвинишин, Чикаго. Спеціально для «Час і Події», 12.19.2012 / номер #2012-51 (chasipodii.net).
2. Фото – там же та Хор «СУРМА»: різдвяні візерунки. Марія Хлановська, Чикаго. «Час і Події» 01.07.2010 / номер #2010-01 (chasipodii.net).

        
Варіації назви: Хор “Сурма” | Ukrainian choir Surma | Ukrainian choir Surma of Chicago | Chor “Surma”

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
синглCzorna rila izorana / A chto chocze wijnu znatu (78 rpm/10")Arka Records - 401 A - 401 B?
синглChorus Surma (Lviw)Surma - SU 108?Surma_SU 108_side_1 Surma_SU 108_side_2