Сандулеса Лілія


Liliia Sandulesa

Українська і молдавська співачка. Народна артистка України (1996)

        Сандулеса Лілія Василівна народилась 28 лютого 1958 pоку в селі Маршинці Новоселицкого району Чернівецької області.
        Творча біографія співачки розпочалась у шкільні роки виступами в художній самодіяльності, а згодом в районному Будинку культури. 1977 рік знаменний у творчому зростанні талановитої співачки. Вона стала лауреатом спершу республіканського, а потім і першого Всесоюзного фестивалів самодіяльної творчості, на якому Лілія Сандулеса виборола золоту медаль і диплом першого ступеня. Згодом виступила на Центральному телебаченні в концерті з нагоди Московської Олімпіади.  У цьому ж році почала виступати на професійній сцені, отримавши запрошення до ансамблю «Жива вода» Чернівецької обласної філармонії.
        Згодом молоду співачку запросили до ансамблю «Світязь» Волинської обласної філармонії, де пісня справді стала її долею. Почалися наполегливі пошуки свого творчого обличчя. I свіжими барвами заграла її мистецька палітра, приємний соковитий альт і витончений артистизм, що привертав дедалі більшу увагу шанувальників естради.
        У 1981 році Лілія Сандулеса взяла участь у Республіканському конкурсі «Молоді голоси». Наступного року їй присудили першу премію на республіканському конкурсі артистів естради.
        Влітку 1982 року на Всеросійському конкурсі виконавців в Сочі Сандулесу була лише третьою (і це при чотирьох перших і трьох других місцях), та вже у вересні перемогла на конкурсі артистів естради України в Чернівцях (випередивши сестер Ротару, Олександра Сєрова, Віталія Білоножка і Павла Дворського). В 1984 році Сандулесу запросили до Київського мюзик-холу, з’явилася можливість частенько записуватися на радіо. В 1985 році вона добилася першого справді великого успіху – з піснею Володимира Бистрякова «Гончарный круг» пройшла в фінал всесоюзного телефестивалю «Пісня року», її почали запрошувати в новорічні «Вогники», пісні зазвучали в «Ранковій пошті» та інших популярних телепередачах. Фірма «Мелодія» випустила її міньйон «Спочатку ти».
        1986 року Лілія Сандулеса повернулася дипломанткою з Дрезденського шлягер-фестивалю, a 1987 pоку їй присвоєне звання Заслуженої артистки України.
        У цей період свого творчого зростання Лілія Сандулеса працювала в ансамблі «Серпанки» Чернівецької обласної філармонії, духовому та естрадно-симфонічному оркестрах України. З гастролями й виступами побувала в багатьох містах України та колишнього СРСР. Згодом співачка повернулася до Чернівців, де створився новий вокально-інструментальний ансамбль «Селена». Цей крок відкривав більші можливості для розширення її репертуару та розвитку притаманної їй творчої манери.
        В 1990-му вона повернулася до столиці – в театр «Етюд». Нова хвиля популярності Сандулеси надходить в 1992 році, коли вона об’єднується в дуеті з Іво Бобулом. Дует багато виступав за кордоном, де і вийшов їхній компакт «Берег любови». З часом в репертуарі Сандулеси з’явилися сильні драматичні пісні – «Несу свій хрест», «Зраджене кохання».
        В 1997 році Лілії Сандулесі присвоєне звання Народної артистки України. В 2002 році, по десятиріччю спільного творчого, а потім і сімейного життя Сандулеса розлучилася з Іво Бобулом.
        У 2004 році вийшов її сольний компакт під назвою «Співає Лілія Сандулеса»
        За час активної творчої діяльності Лілія Сандулеса побувала з гастролями в Америці, Канаді, Франції, Нідерландах, Німеччині, Чехії, Угорщині, Польщі, Румунії та Південній Кореї. З особливою теплотою зустріла її концерти українська діаспора США, коли Лілія Сандулеса виступала там у 2003 році на День українського радіо.

Література:
1. Сандулеса Лілія Василівна (novoselitsa.com).
2. Лілія Сандулеса (kmstudio.com.ua).

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаБуковинський сувенір (33 rpm/12")Мелодия -
С90 30527-28
С90 30529-30
1991
збіркаЛелека з України. Пісні Г.Татарченка та В.Крищенка (33 rpm/12")Мелодия - С60 31479-801991Melodiya_С60_31479-80_front Melodiya_С60_31479-80_back