Соколи, гурт (Дрогобич – Львів, Україна)


Sokoly_group_03

Окремі записи:

        
Sokoly_group_01
Sokoly_group_02

        «Соколи» – один із найпопулярніших українських музичних гуртів 90-х, в репертуарі українські народні пісні, пісні про козаків, Січових стрільців, УПА, власні твори та твори українських авторів.

        

        Історія «Соколів» починається у 1989 році, коли в Дрогобицькому будинку культури, з наміром виконувати більш актуальну, на хвилі національного відродження, музику, колишні учасники гурту «Дзвін» Михайло Мацялко та Марія Шалайкевич організували музичний гурт.
        До складу гурту також увійшли: лідер-вокаліст Іван Мацялко (брат Михайла Мацялка), Ярослав Дуб (клавіші), Роман Наконечний (клавішні, акордеон), Іван Остапчук (бас-гітара), Ігор Піхоцький (гітара), Роман Касперський (клавішні, скрипка; екс-«Дзвін»). Аранжування для новоствореного гурту робив керівник ВІА «Дзвін», композитор Анатолій Іванюк. З ансамблем також працювали костюмери Наталя Гадиняк та Орися Угрин, звукорежисери Богдан Маліш, Іван Сокіл та Роман Остапчук, адміністратор Василь Загайло.
        Музиканти чітко визначились з тематичною концепцією гурту. Це мали бути пісні про козаків, Січових стрільців, УПА та фольклорний матеріал в сучасній інтерпретації. З таким репертуаром і почали виступати в Дрогобичі. Чудове музичне оформлення, прекрасні голоси та пісні з щиро-сентиментальною патріотикою припали до душі слухачам. Популярність «Соколів» зростала з кожним їх виступом.
        На початку 1990 року музикантів запросили на серйозний виступ, гурту потрібно було дати якусь назву. Вибирали з багатьох варіантів, Роман Пастух, відомий журналіст і публіцист, запропонував назватись «Соколами». Така назва сподобалась музикантам. Уже на концерті 20 січня 1990 року музиканти виступали, як гурт «Соколи», цю дату і вважають офіційним стартом гурту.
        У 1990 році «Соколи» взяли участь в червневому фестивалі «Одна в нас мова солов’їна», який відбувався у Львові, а вже 27 липня на Першому львівському міжнародному українському фестивалі «Громада» вибороли звання лауреата. Цього ж року «Соколи» відправились на свої перші закордонні гастролі в Канаду.
        Колектив тричі брав участь у Міжнародному фестивалі «Слов’янський базар», став лауреатом всеукраїнських пісенних вернісажів – 93, 94, 95. У 1990 – 1992 роках «Соколи» давали понад 40 концертів щорічно у Канаді та США. У 1992 році здійснили всеукраїнське турне «Захід – Схід», присвячене 50-річчю УПА. В 90-х роках також побували з концертами в Югославії, Німеччині, Англії, Словаччині, Польщі, Білорусії та Росії. В скорім часі творчий доробок «Соколів» високо оцінили на державному рівні, двом солістам і художньому керівнику гурту присвоїли звання «Народний артист України»
        У 1995 році «Соколи» з Дрогобича перебрались до Львова. Тут їм надали приміщення у палаці культури залізничників «Рокс». В цей час Іван Мацялко розпочав сольну кар’єру (хоч час від часу виступав і з «Соколами»). На перші ролі у гурті вийшла з власними піснями Марія Шалайкевич. Вона здобула перше місце на телеконкурсі «Мелодія-95» та Гран-прі фестивалю «Пісенний вернісаж-95» за пісню «Соломія». Згодом співачці, а також керівникові гурту Михайлу Мацялку були присвоєні звання Заслужених артистів України. В 1999 році «Соколи» встановили свій абсолютний рекорд, це був пік їх популярності, тоді всеукраїнське турне гурту тривало 9 місяців, за цей час вони дали понад 170 сольних концертів.
        Пісні у виконанні «Соколів» у 90-х роках майже щодня звучали на Українському радіо і телебаченні, потрапили до фільму студії «Укртелефільм». На початку 90-х видані три магнітоальбоми гурту – «З Києва до Мукачева», «Гілка калини» та «Все це дари божі». В 1998 році лейбл «Media Casset» (ФРН) випустив CD-збірник кращих пісень гурту «Усі ми прагнемо любові». В 2002 році вийшов новий альбом гурту «Вона одна», наступного року був виданий концертний альбом «Гей, зі Львова до Мукачева», записаний в Торонто ще в 1990 році. Про гурт знято фільм «Гей, зі Львова до Мукачева» (режисер Т.Магар), а також вийшла книга академіка Володимира Качкана під назвою «Хлопці, як соколи».
        Своє 25-ліття «Соколи» відзначили у 2015 році ювілейним концертом з програмою «Молюсь за тебе, Україно!».

Джерело:
1. Давидчак Х. Гурт «Соколи»: талант від Бога, Журнал «Листи до Приятелів» 22.01.2010 (текст – lysty.com.ua).
2. «Людина живе, поки її пам’ятають». 16.12.2012, Благодійний фонд «Добре серце» (dobreserce.com).
3. Соколи (cheremshyna.org.ua).
4. Стефанівський Ю. Гурт «Соколи» з Дрогобича. Свобода. Український щоденник. 28.08.1992, №165, стор. – 2, 3.
5. Козирєва Т. У Львові гурт «Соколи» святкуватиме 25-річчя. 10.02.2015, «День» (day.kiev.ua).
6. Остапчук С. Наша думка, наша пісня не вмре, не загине! «Час i Подiї» 02.04.2010, номер #2010-05 (chasipodii.net).
7. Атаманюк Ю. Відомому на всю Україну та у світі музичному гуртові «Соколи» виповнилося 25 років. «Час i Подiї» 02/18/2015, номер #2015-08 (chasipodii.net).

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомГей, зі Львова до Мукачева (Cassette)Фенікс - ??
альбомГілка калини (Cassette)Фенікс - Ф 007?
альбомВсе це дари божі (Cassette)Фенікс - ??
альбомГілка калини (Cassette)Студія «Міст» - MJVA A0051991Studio Meeest_MJVA A005_front
альбомГей, зі Львова до Мукачева… (Cassette)ILON – без номера?01_ILON_Sokoly_Гей, зі Львова до Мукачева_front
альбомУсі ми прагнемо любові (Cassette)ILON – без номера?ILON_Sokoly_Усі ми прагнемо любові
альбомУсі ми прагнемо любові (CD-Audio)MЕDІА САSSЕТ – без номера199801_MЕDІА САSSЕТ_Соколи_Усі ми прагнемо любові_front
альбомВона одна (CD)Ліда - без номера2002
альбомГей зі львова до Мукачева (CD)Ліда - без номера2003
альбомУсі ми прагнемо любові (CD)Ліда - без номера2004