Спєх Степан


Stephan Spiech

Композитор, співак (тенор), церковний діяч, музичний редактор

Записи з платівки «Pearls of Ukraine»

        Народився Степан Спєх 13 червня 1922 року у селі Глідно, яке розташоване в мальовничому куточку Лемківщини, в Березівському повіті на Ряшівщині (сьогодні Польща). З дитинства закоханий в українські пісні, які йому співала мама, зворушений і зачарований красою звучань кожної він записував їх, згодом став співати у місцевому церковному хорі, мріяв здобути музичну освіту.
        Втім друга Світова війна розділила життя музиканта ніби на дві частини: тяжка робота молодого остарбайтера, боротьба за існування у повоєнній зруйнованій Німеччині, життя в американських таборах для переміщених осіб, праця столяром, будівельником, та музична творчість, що стала органічною частиною його подальшого життя.
        Йому судилося навчатися у клясі відомого німецького педагога Клер Фрюлінґ-Ґерлах, яка була професором Кельванської консерваторії, а також брати лекції у відомого українського тенора Ореста Руснака.
        Для продовження навчання виїхав до США, де закінчив Український музичний інститут в Ню-Йорку як учень співачки Іванни Прийми та композитора Володимира Грудина.
        Диплом з відзнакою став свідченням успіхів починаючого композитора і співака, що присвятив своє подальше життя популяризації української музики. За роки життя у США він як вокаліст співпрацював з диригентом Альберто ді Натале в оперній студії Гунда Мордан, у театрі-студії О.Добровольської та Й.Гірняка, у хорі «Думка» під керівництвом Л.Крушельницького, виступав на Нью-Йоркському громадському радіо, а з ансамблем Шандора Лакотоша записав на платівку «Перли України» українські народні пісні й танці (Apon Record – APON 2636), з огляду дефіциту друкованих українських творів переписував ноти для виконавців (скрипаль В.Цісик).
        Повернувшись 1959 року до Німеччини, С.Спєх довгі роки співпрацював з камерним хором й піаністкою А.Вагнер, виступаючи з концертами в містах Німеччини, Італії. Основу концертного репертуару С.Спєха становили українські народні пісні, класичні романси, арії з опер українських, німецьких, італійських та французьких композиторів, як-от: Гулака-Артемовського («Запорожець за Дунаєм»), Лисенка («Тарас Бульба»), Данькевича («Богдан Хмельницький), Верді («Ріголетто», «Аіда»), Гуно («Фауст»), Бізе («Кармен»).
        Композиторська спадщина Степана Спєха включає твори різних жанрів (камерно-вокальні, хорові), які ввійшли до альбому «Композиції» і, звичайно, Літургію і духовні твори, які засвідчують багатогранність таланту автора, майстерність композицій. Його праця в умовах еміграції послужила розвитку української музики і духовності. У 2005 році С.Спєх видав альбом «Композиції» з власними творами на слова німецьких, польських і російських авторів, також в українському перекладі.
        Помер Степан Спєх 22 лютого 2009 року, похований на лісовому цвинтарі в Мюнхені.

Джерело:
1. Зимомря М., Панько С., Зимомря І., Юрош О. «Непроминальний спадок Степана Спєха» Свобода. Український щоденник. 20.11.2009, №47. cтор. – 25.
2. Шарко Б. «Помер співак і композитор Степан Спєх». Свобода. Український щоденник.
24.04.2009, №17. cтор. – 22.
3. Німилович О., Хрипун Р. «Мистецька спадщина композитора і співака Степана Спєха». Молодь і ринок. Щомісячний науково-педагогічний журнал, №4 (87) квітень 2012, стор. – 106-112.
4. Кавунник О. «Степан Спєх. Закоханий в Україну». «Українська музична газета», листопад 2009 (текст: nizhen.syaivo.com).