Світязь, вокально-інструментальний ансамбль (Луцьк, Україна)


Switiaz, VIA_01

Switiaz, VIA_02

        «Світязь» – популярний вокально-інструментальний ансамбль який працював при Волинській обласній філармонії з початку 70-х до початку 90-х років. У репертуарі ансамблю українські народні пісні, твори тогочасних композиторів та власні твори, велика частина з яких у джаз-рокових обробках.

        

        На початку 70-х (1972 – ?) музиканти Волинської філармонії Дмитро Мілюшенко, Олег Потейчук, солістка Людмила Масляна (інструментальне тріо групи «Будьмо знайомі») створили концертну програму з популярних ліричних пісень, творів про Волинь і на початку 70-х років на сцену вийшов вокально-інструментальний ансамбль «Світязь». До групи приєдналися співак Олександр Воскобойник, артисти – Ігор Лобода, Леонід Череповський та Неллі Сташевська. У такому складі колектив давав по 250 концертів у рік, гастролюючи по області і на теренах Радянського Союзу.
        З 1974 року ВІА «Світязь» концертував уже в оновленому складі. Його основу склали музиканти ансамблю «Карпати» (м. Чернівці), який спочатку запросили до Хмельницької філармонії, де ансамбль отримав назву «Товтри», а у 1974 році – у Волинську філармонію. Художнім керівником ансамблю став Валерій Громцев.
        В цей час ансамбль також багато гастролював, було записано кілька пісень для великої платівки «Естраднi ансамблi України» («Мелодія» – С60 10431-32). Проте справжній успіх прийшов після 1977 року, коли до «Світязя» приєднався Василь Зінкевич. Вже за рік «Світязь» був один з найпопулярніших ВІА в Україні.
        «Світязь» пропонував слухачам оригінальні твори від фольклору з волинським колоритом до джаз-року і класичну музику у композиції «Сувенір». Концерти групи були своєрідним синтезом музики, пісні і слова, де кожен твір перетворювався у театральну мініатюру. Висока сценічна культура музикантів і солістів, оригінальні сценічні костюми, майстерне ведення концертів Іваном Шепелем та лауреатом Всеукраїнського конкурсу сатири і гумору Володимиром Чибарем забезпечували постійний успіх концертів.
        Щодо сценічних костюмів ансамблю, то вони справді були одними з кращих в Радянському Союзі. Все це завдяки Василю Зінкевичу, який за професією був художником і власноручно розробляв ескізи костюмів, до того ж Волинська філармонія не шкодувала грошей на їх пошиття. Василь Іванович особисто контролював роботу пошивного цеху.
        Василю Зінкевичу і «Світязю» глядачі аплодували стоячи в Палаці культури «Україна» в Києві, Кремлівському палаці з’їздів у Москві, «Світязь» брав участь у культурній програмі Олімпіади-80 і ХІІ Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Гавані, виступав перед будівельниками БАМу, жителями Сахаліну і Сибіру, країн Прибалтики, успішними були гастролі в Югославії, Польщі, Німеччині, Фінляндії.
        З 1983 року на концертній афіші «Світязя» з’явилося ім’я Дмитра Гершензона, музиканта-віртуоза, аранжувальника, який незабаром став лідером колективу. В ансамбль приходять 1987 року обдаровані музиканти Андрій Остапенко та Анатолій Говорадло, які вдихнули нове життя в гастрольно-концертну діяльність «Світязя».
        Музичними керівниками «Світязя» були Валерій Громцев (1974 – 1979), Станіслав Чуєнко, Михайло Мусієнко, Олександр Сєров, Олег Дерев’янко, Ігор Перчук і Дмитро Гершензон в 1983-1994 роках. Також творче обличчя «Світязя» творили прекрасні музиканти і солісти – Олександр Сєров, Лілія Сандулеса, лауреати Всеукраїнського фестивалю «Червона рута» Олександр Гаркавий та В’ячеслав Хурсенко, артисти – Ольга Гаркава, Зінаїда Пронько, Лариса Півачук. Створити багату звукову палітру допомагали Іван Дільний, Володимир Мазур та Павло Завада, який і сьогодні працює з Василем Зінкевичем. Неординарною особистістю, чудовим музикантом і прекрасним організатором був адміністратор ВІА – Іван Благун, який майже двадцять років працював у колективі.
        В 1989 році Ігор Перчук переходить працювати в «Студію Лева» і передає керівництво ансамблем Дмитрові Гаршензону. Через рік від «Світязя» відділився ретро-філіал у вигляді гурту «Світ» на чолі з Олександром та Ольгою Гаркавими. З початку 90-х до 1994 року, через відсутність фінансування склад «Світязя» скоротився до трьох музикантів, а в центрі-студії «Олекса» почав працювати дует «Світязь» у складі заслужених артистів України Дмитра Гершензона та Анатолія Говорадло.

Джерело:
1. З любові до гармонії (volynconcert.net).
2. СВІТЯЗЬ (cheremshyna.org.ua)
3. Вокалісти дуету «Світязь» розповіли про кращі часи Волинської філармонії. 15.09.2013. (pravda.lutsk.ua)
4. Старі фотографії: дует «Світязь». 21.04.2015 (volyn.tabloyid.com).
5. Позняк-Хоменко Н. Напередодні 25–річчя дуету Анатолій Говорадло та Дмитро Гершензон розповіли про секрет творчого довголіття (umoloda.kiev.ua).
6. Фото: volynpost.com
7. Інформація з обкладинок до платівки «Естраднi ансамблi України»

Вокально-інструментальний ансамбль «Світязь» | ВІА «Світязь» | ВИА «Свитязь»

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаЕстрадні ансамблі України (33 rpm/12")Мелодия - С60 10431-321978Melodiya_C60 10431-32_front Melodiya_C60 10431-32_back
збіркаБуковинський сувенір (33 rpm/12")Мелодия -
С90 30527-28
С90 30529-30
1991
збіркаЧічері. Українські народні пісні у виконанні українських ВІА (CD-Audio)Астра Рекордс - AR-009-04200401-Astra Rekords_AR-009-04_front 05-Astra Rekords_AR-009-04_back