Шалайкевич Марія Василівна


Шалайкевич Марія

Українська співачка, народна артистка України, композитор, солістка гурту «Соколи»

Окремі записи:

Марія Шалайкевич та Михайло Мацялко

Марія Шалайкевич та Михайло Мацялко на Святі культури русинів-українців Словаччини. 2016

Шалайкевич Марія_02

        Марія Шалайкевич народилась 6 січня на початку 50-х років у селі Смільна Дрогобицького району Львівської області. Її мама чудово співала, володіла тонким, ліричним голосом, цей талант передався і Марії. Змалечку музика стала для неї головним захопленням, де тільки могла, слухала лемківські, бойківські народні пісні, всмоктувала глибоко у душу їхній зміст, мелодію, прислухалася й придивлялася до манери виконання стареньких жінок.
        Навчалась Марія Шалайкевич у бориславській школі-інтернаті, тут самотужки опановувала ази музики. Жодний святковий захід у школі не обходився без її пісень. По закінченню школи поїхала з дівчатами в Росію і там влаштувалася на якусь фабрику. Пізніше вона заспівала на одному концерті, де їй сказали: «Ти не туди потрапила. Тобі треба навчатися в училищі».
        Поступила вона в Калінінське музичне училище, яке закінчила з відзнаками. Згодом продовжила музичну освіту на музичному факультеті Дрогобицького педінституту (зараз Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка).
        У 1977 році Михайло Мацялко з допомогою ЛОМА організовував у Трускавці вар’єте для виступів в місцевих ресторанах. Для концертної програми їм потрібна була добра солістка. Переслухали кілька претенденток, але жодна не підійшли. Тоді брат Михайла, Іван Мацялко порекомендував Марію Шалайкевич, з котрою разом навчався у Дрогобицькому педінституті. Коли Михайло Мацялко на одному з концерті послухав Марію, то одразу зрозумів, що вона буде солісткою в його концертних програмах. З того часу Марія Шалайкевич разом із Михайлом Мацялком співали у ресторанах Дрогобича і Трускавця аж до кінця 80-х.
        У 1989 році в Дрогобицькому будинку культури Михайло Мацялко та Марія Шалайкевич організували гурт «Соколи», який у 90-х роках став одним із найпопулярніших музичних ансамблів на Західній Україні. Пісні «Соколів» щодня звучали на Українському радіо і телебаченні, гурт з концертами об’їздив майже всю Україну, численними були гастролі і за кордоном. І зараз «Соколи» з Марією Шалайкевич та Михайлом Мацялком є бажаним учасниками мистецьких заходів як в Україні, так і за ї межами.
        Марія Шалайкевич – обдарована солістка та талановитий композитор. ЇЇ авторству належать музика до чудових пісень «Мова колискова» (Й.Фиштик), «Соломія» (Г.Канич), «Коні на вигоні» (М. Воньо), «Любов» (В.Шурат-Глухої), «Нічого вічного немає лише любов» (В.Романюк), «Все це – дари Божі» та ін. З піснею «Усі ми прагнемо любові» на слова Вадима Крищенка стала лауреатом на «Пісенному вернісажі-94», перемогла в номінації вокалістів на «Мелодії-95». За свою пісню «Соломія» на слова Ганни Канич отримала Гран-прі на «Пісенному вернісажі-95». Небувалого успіху (перемога в 4 номінаціях) здобула пісня Марії «Нічого вічного немає – лише любов» на слова Віктора Романюка.
        У 1999 році за вагомий особистий внесок у розвиток українського пісенного мистецтва, високу виконавську майстерність Марії Шалайкевич присвоєне почесне звання «Народний артист України».

Джерело:
1. Атаманюк Ю. Відомому на всю Україну та у світі музичному гуртові «Соколи» виповнилося 25 років. «Час i Подiї» 02/18/2015, номер #2015-08 (chasipodii.net).
2. Качкан В. А. «Я піду за тобою на край світу…» (Марія Шалайкевич). Постаті : Студії. Есеї. Сильвети. Рефлексії : у 2-х томах. Т. 1 / В. А. Качкан. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2012., стор.: 422 – 440.
3. Соколи, гурт /Дрогобич – Львів, Україна/ (ukrmusic.org).
4. Інформація з поліграфії до альбому «Вона одна» (Ліда).
5. Марія ШАЛАЙКЕВИЧ: «Справжнім українцям українське завжди буде цікавим. Бо це – наша сутність». 28.05.2011
Галина Гузьо. Високий замок online (wz.lviv.ua)
6. Фото zakarpattya.net.ua та ria.lviv.ua.

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомГей, зі Львова до Мукачева (Cassette)Фенікс - ??
альбомГілка калини (Cassette)Фенікс - Ф 007?
альбомВсе це дари божі (Cassette)Фенікс - ??
альбомГілка калини (Cassette)Студія «Міст» - MJVA A0051991Studio Meeest_MJVA A005_front
альбомУсі ми прагнемо любові (Cassette)Студія «Фенікс» – Ф 0023199601_Phoenix_F_0023_front
альбомГей, зі Львова до Мукачева… (Cassette)ILON – без номера?01_ILON_Sokoly_Гей, зі Львова до Мукачева_front
альбомУсі ми прагнемо любові (Cassette)ILON – без номера?ILON_Sokoly_Усі ми прагнемо любові
альбомУсі ми прагнемо любові (CD)Media Casset - ?1998
альбомВона одна (CD)Ліда - без номера2002
альбомГей зі львова до Мукачева (CD)Ліда - без номера2003
альбомУсі ми прагнемо любові (CD)Ліда - без номера2004