Смерічка, вокально-інструментальний ансамбль


Smerichka, vokalno-instrumentalnyi ansambl_01

Вокально-інструментальний ансамбль “Смерічка”

Ансамбль «Смерічка» на передньому плані: Назарій Яремчук(вокал) Левко Дутковський (клавішні, керівник ансамблю), В. Зінкевич (вокал). На другому плані: Олег Федотов (бас-гітара),Олесь Курик (труба), Олександр Мазан(ударні) Олександр Бродовінський(труба), Октавіан Бендас(лідер-гітара), Олександр Мараков (ритм- гітара, вокал)

Ансамбль «Смерічка» на передньому плані: Н.Яремчук, Л.Дутковський, В. Зінкевич.
На другому плані: О.Федотов, Олесь Курик, О.Мазан, О.Бродовінський, О.Бендас, О.Мараков

ВІА «Смерічка» та соліт ансамблю Володимир Матвієвський під час виступу в телепередачі «Камертон доброго настрою» з піснею Л. Дутковського «Бажання». Осінь 1967 року

ВІА «Смерічка» та соліт ансамблю Володимир Матвієвський під час виступу в телепередачі «Камертон доброго настрою» з піснею Л. Дутковського «Бажання». Осінь 1967 року

ВІА ”Смерічка”: солісти Назарій Яремчук, Марія Ісак, Василь Зінкевич. За клавішами - керівник Левко Дутковський. 1970 рік.

ВІА “Смерічка”: солісти Назарій Яремчук, Марія Ісак, Василь Зінкевич. За клавішами – керівник Левко Дутковський. 1970 рік.

Вижницький період (1966–1973)

        Ансамбль «Смерічка» створений у 1966 випускником Мукачівського музично-педагогічного училища Левком Дутківським у Вижницькому Будинку культури.
        Була створена:
        – вокальна група (бек-вокал) у складі: Раїса Хотимська, Марія Наголюк, Стела Фрунзе, Ніна Цопа та
        – біг-біт група до складу якої увійшли Олексій Гончарук — вокал, гітара, Олександр Шкляр — соло-гітара, саксофон, Юрій Шорін — барабани, Віктор Музичко — бас-гітара, вокал, Валерій Бурмич і Леонід Сіренко — духові, Л.Дутковський — клавіші, гітара, вокал.
        Першими солістами ансамблю були: Лідія Шевченко, Віталій Середа, Володимир Михайлюк, Володимир Матвієвський, Марія Ісак.
        У кінці 1968 у ансамблі з’явився початкуючий співак Василь Зінкевич, у листопаді 1969 свої перші кроки у вокальній школі Л.Дутківського почав робити — Назарій Яремчук.
        У квітні 1970 року ансамбль отримав Диплом першого ступеня і Велику Золоту медаль на Республіканському фестивалі-конкурсі самодіяльного мистецтва. Фірма «Мелодія» випустила першу платівку-міньйон «Смерічки» з конкурсними піснями.
        З 1970 у «Смерічці» брали участь: Левко Дутковський (музичний і хужожній керівник, клавішні), Октавіан Бендас (лідер-гітара), Олександр Мараков (ритм-гітара, вокал), Олег Федотов (бас-гітара), Олександр Мазан (ударні інструменти), Валерій Бурмич, Олесь Курик, Олександр Бродовінський, Василь Гнатюк (духові інструменти), Галина Мокрецова, Таня Герасимова, Одарка Журумія, Марія Наголюк, Зоя Маслова (бек-вокал), Марія Ісак, Мирослава Єжиленко (з 1972 р.), Василь Зінкевич, Назарій Яремчук (солісти).
        У 1972 році «Смерічка» у Москві перемогла у телеконкурсі «Алло, ми шукаємо таланти» з піснею Л.Дутківського «Горянка». Ансамбль був нагороджений Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР і отримав звання народного. У ці два роки «Смерічка» взяла участь у телеконкурсах в Москві. Зокрема «Пісня-71» з піснею В. Івасюка «Червона рута» та «Пісня−72» з піснею В. Івасюка «Водограй».

                Переїзд у Чернівецьку філармонію і всесоюзна слава.
        1 квітня 1973 «Смерічка» під керуванням Л. Дутківського разом з солістами Н.Яремчуком та В.Зінкевичем переходить на професійну сцену у Чернівецьку філармонію. Дутковський запрошує до ансамблю нових вокалістів. В «Смерічці» співають: Алла Зборлюкова, Людмила Артеменко (пізніше солістка Дніпропетровського ансамблю «Водограй»), Анастасія Лазарук з Кишинева (тепер популярна поп-зірка в Румунії) пізніше сестери Євгенія та Катерина Зайцева, а також Надія Пащенко з Києва, Олена Шевченко із Закарпаття (майбутня дружина Н.Яремчука).
        Успішні гастролі, скрізь аншлаги по Всьому Радянському Союзі. В цей час за участю ансамблю «Смерічка» знімаються телестрічки «Стартує пісня», «Ти плюс я — весна» та ін. Ансамбль «Смерічка» бере участь в Днях української літератури та мистецтва в Естонії, у багатьох фестивалях мистецтв: «Московські зірки», «Київська весна», «Марцешор», «Буковинська весна», «Кримські зорі», «Білоруська музична осінь».
        Колектив в 1975 р. записує на фірмі «Мелодія» свою першу платывку-гігант з піснями Л.Дутківського, В.Івасюка, В.Громцева, Г.Скупінського, яка в 1976 розходиться великим тиражем.

        Чорна смуга в 1975.
        В 1975 році виходить фільм естонського телебачення під назвою «Виступає ансамбль «Смерічка» під керуванням Левка Дутківського», знятий на Буковині і у Косівському та Коломийському районах Івано-Франківщини. Після зйомок цього фільму в житті «Смерічки» наступає чорна смуга. На партзборах у філармонії почалась чергова критика і цькування ансамблю. Для колективу створюються певні «творчі умови», а також виснажливі гастролі. Все це не сприяє творчому зростанню колективу. Першим не витримує В.Зінкевич і літом 1975 року переходить працювати в ансамбль «Світязь». За ним покидає філармонію і Н.Яремчук. Переходить на телебачення Л.Дутковський в жовтні 1975 році і стає звукорежисером.

        Повернення Назарія Яремчука
        Назарію запропонували житло, і він повернувся у філармонію. В цей час в ансамблі почали працювати: Назарій Яремчук, Давид Степановський, Алла Зборлюкова (солісти), сестри Євгенія і Катерина Зайцеві, Олена Шевченко-Яремчук, (бек-вокал), Гама Скупинський (музичний керівник, клавіші) трохи пізніше музичним керівником і піаністом стає Володимир Таперечкін, Олександр Герцен (гітара) В’ячеслав Рябченко (фортепіано), Андрій Зомборі (бас-гітара), Алік Шерман, Пилип Майзель, Микола Григорович (духові), Слава Борисенко (ударні), Натан Зільберман (оригінальний жанр).
        ВІА «Смерчка» з Назарієм Яремчуком репрезентує своє мистецтво в Чехословаччині та НДР. В 1976 році ансамбль записує платівку-міньйон з піснями Л.Дутковського, «Якщо мине любов», «Посміхнулась ти» (соліст Н. Яремчук) та «Жива вода» (солісти Н.Яремчук та Д.Степановський). Склад ансамблю постійно змінюється. В 1978 році ВІА «Смерічка» записує свою нову платівку під керуванням В.Таперечкіна. Поступово творчість ансамблю занепадає і «Смерічка» втрачає свою популярність.

        Повернення Левка Дутківського
        1979 року філармонія на прохання Н.Яремчука реорганізує колектив і знову запрошує очільником ансамблю Левка Дутківського та залишає у складі ансамблю лише Назарія Яремчука та Павла Дворського. Л.Дутковський запросив в ансамбль нових артистів: співака Віктора Морозова, барабанщика Ігора Лесько, гітариста Юрія Луцейко, бас-гітариста Олександра Соколова, клавішників Віталія Середу і Володимира Прокопика та бек-вокалісток — Світлану Гнатюк-Дворську та Світлану Соляник.
        ВІА «Смерічка» знову здивували глядача концертною програмою з нових пісень Л.Дутківського, В.Морозова, П.Дворського, новаторською режисурою Л.Дутківського, одним з перших у Союзі світло-лазерним оформленням. Художник-модельєр Алла Дутківська подивувала оригінальним і майстерним вирішенням нових комплектів стилізованих концертних костюмів. До ансамблю «Смерічка» знову повернулася всесоюзна популярність.
        У цей період Н.Яремчук здобув звання дипломанта та приз глядацьких симпатій на фестивалі «Братіславська ліра» з піснею Раймонда Паулса «Я тебя рисую», а також ансамбль «Смерічка» отримав Республіканську комсомольську премію ім. М.Островського. В 1980 році «Смерічка» записує на фірмі «Мелодія» платівку-міньйон з піснями Левка Дутківського та Віктора Морозова.

        «Смерічка» на чолі з Назарієм Яремчуком
        У 1982 році, після призначення Левка Дутківського режисером-постановником філармонії, «Смерічку» очолює Назарій Яремчук, музичну частину — О.Соколов, пізніше — В.Прокопик.
У 1984 році гурт став лауреатом всесоюзного огляду-конкурсу тематичних програм, через рік — дипломантом XII Всесвітнього фестивалю молоді.
        Після залишення ансамблю В.Морозовим і кількома іншими музикантами, гурт деякий час акомпанував Назарію Яремчуку і Павлу Дворському.
1995 року зі смертю Назарія Яремчука гурт припинив існування.

Джерело:
1. Вікіпедія (uk.wikipedia.org)
2. Фото з filarmoniya.cv.ua.

        
Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
альбомПісня з України. Чернiвецька область (33 rpm/7")Мелодия - Д 00028351-521970
збіркаУкраїнська естрада (33 rpm/7")Мелодия - Д 00030961-621971
збіркаЧервона рута. Альбом українських пісень (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records - BDS 1018?
збіркаТи прийди в синю ніч. Альбом українських пісень (33 rpm/12")Borys Dniprowy Records - BDS 1019?
альбомПесни Л.Дутковского (33 rpm/7")Мелодия - C62 09651-521977
альбомЯ бачу тебе (33 rpm/7")Мелодия - С62 11715-561979
альбомЗачаруй (33 rpm/7")Мелодия - С62 15813-141981
збіркаПесни А.Злотника (33 rpm/7")Мелодия - С62 21891-921985
збіркаБуковинський сувенір (33 rpm/12")Мелодия -
С90 30527-28
С90 30529-30
1991
збіркаЧічері. Українські народні пісні у виконанні українських ВІА (CD-Audio)Астра Рекордс - AR-009-04200401-Astra Rekords_AR-009-04_front 05-Astra Rekords_AR-009-04_back
альбомМузична колекція (Українські ВІА) (CD)Єнісей Груп - NMCCD 00532007
збіркаВибране (CD)Астра - A.R. 060-102010