Ткаченко Георгій Кирилович


Tkachenko Heorhii Kyrylovych

Видатний український бандурист

        Ткаченко Георгій Кирилович (05.05.1898, село Глушкова нині Курської обл. – 11.12.1993, м. Київ) – бандурист. Народився в бідній сім’ї сліпого селянина-ремісника. З дитячих років почав самостійне трудове життя. Після сільської школи вчився в Курському реальному училищі, а з 1917 – в Харківському художньому училищі. В 1922 вступив до Московського художнього інституту, який закінчив у 1929 р., одержавши звання художника-архітектора. Архітектором працював недовго, своє покликання знайшов у малярстві та музиці. Незрячий батько Ткаченка був добрим співаком, а старший брат дуже добре грав на гітарі. В реальному училищі Георгій грав у духовому оркестрі, де й засвоїв нотну грамоту. Ще в юнацькі роки самотужки виготовив собі бандуру і почав на ній вчитися грати. Переїхавши у Харків, він за допомогою музичного майстра, виготовив другу бандуру. Під впливом видатних кобзарів Г.Гончаренка, С.Пасюги, П.Древченка, які в цей час бували в Харкові, Г.Ткаченко вдосконалював техніку гри на бандурі, збагатив свій репертуар. Великий вплив на формування харківської школи гри засвоєної Ткаченком мав також неперевершений бандурист Гнат Хоткевич.
        Георгій Ткаченко багато мандрував по Україні, записував народні пісні, малював рідні краєвиди. Його мистецькі твори з успіхом експонувались на персональних виставках у Києві. Він був у великій дружбі з кобзарем Є.Мовчаном.
        Брав участь у концерті кобзарів у залі Київського оперного театру, в гастрольних поїздках по Україні, а також у Москві (1970), Ленінграді (1971).
        В репертуарі кобзаря історичні думи «Про сестру та брата», «Про Олексія Поповича», «Про Хведора Безрідного», «Про втечу трьох братів», 5 псалмів, історичні пісні «Про Саву Чалого», «Про Супруна», «Про Морозенка», «Зажурилась Україна», «Побратався сокіл», «Максим козак Залізняк», «Гей сів пугач на могилі», чумацькі та побутові «Було літо, було літо», «Ой піду я лугом», «Ой не жур мене, моя мати» та інші, жартівливі пісні і танці.
        Почесний член музично-хорового Товариста УРСР. Жив у Києві. Про нього знято фільм: режисера О.Бійма «Дороги кобзарські» (Укртелефільм, 1988).

Література: Жеплинський Б. Ткаченко Георгій Кирилович. // Кобзарі. Бандуристи. – Львів: Академічний експрес. – 1997. Листівки з біографіями на звороті; Фісун О. Етнографічні акварелі Георгія Ткаченка. НТЕ, 1968, №6; Ющенко, 1969.

Джерело: Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Жеплинський Б.М., Ковальчук Д.Б. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2011.

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаОстанні кобзарі / The Last Kobzari (CD) Караван - KCD 2502001Karavan_KCD_250_front Karavan_KCD_250_back