Цісик Володимир Олександрович


Tsisyk Volodymyr Oleksandrovych

Видатний український скрипаль, диригент, музичний діяч і педагог

Володимир Цісик з Дочкою Квіткою Цісик

Володимир Цісик з дочкою Квіткою Цісик

        Цісик Володимир Олександрович (20.09.1913, с. Ліски, тепер Коломийський район, Івано-Франківської обл. — 07.02.1971, Нью-Йорк, США).
        Початкову освіту Володимир Цісик здобув у рідному селі. Потім навчався у Коломийській гімназії. В Коломиї талановитий хлопець берав уроки у відомого у краї скрипаля та педагога Романа Рубінгера. У 1926 році до гімназії прийшов знаний диригент Филип Баран. Він організував симфонічний оркестр, до якого залучив найкращих учнів-музикантів, між ними і Володимира Цісика. Володимир грав у групі перших скрипок. З 1929 року Володимир Цісик став студентом коломийської філії львівського Вищого музичного інституту ім. М.Лисенка.
        Музичну освіту Цісик продовжив у Празькій консерваторії, де займався протягом двох років у класі видатного скрипаля і педагога Бедржиха Волдана. Повернувшись до Галичини, поступив до консерваторії ім. К.Шимановського Польського Музичного Товариства у Львові (клас професора Марека Бауера). Закінчив консерваторію в 1936 році. Одночасно відвідував заняття з камерного ансамблю в Музичному Інституті ім. М.Лисенка у відомого віолончеліста професора Петра Пшенички.
        Ще до закінчення своєї музичної освіти, з 1935 року, Володимир почав працювати у Львівському симфонічному оркестрі, де був одним з не багатьох скрипалів-українців. У цьому ж році митець був залучений диригентом Антоном Рудницьким до участі в ювілейній тисячній виставі «Запорожця за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського.
        Виступав Цісик і з сольними номерами в різних імпрезах. Так, 8 березня 1936 року він взяв участь у Шевченківському святі у Стрию, виконавши твори Чайковського і Лисенка. 23 березня 1939 року в Малому залі Львівського музичного інституту ім. М.Лисенка відбувся сольний концерт Володимира Цісика (концертмейстер Нестор Нижанківський).
        В роки Другої світової війни Володимир Цісик викладав у Вищому Музичному Інституті ім. М.Лисенка, виступав на радіо, працював у Львівській опері (концертмейстер, потім інспектор оркестру).
        Навесні 1944 р. разом із частиною трупи Львівської опери Володимир Цісик емігрував на Захід, де в Німеччині потрапив у однин з таборів для переміщених осіб. Попри складні життєві обставини, він багато виступав в концертах та виставах камерного театру «Веселий Львів», що також був у еміграції, викладав музику у греко-католицькій семінарії у Гіршберґу, грав в симфонічних оркестрах Відня, Мюнхена, Байройта. В цей час Володимир багато працював над собою, зростав його фаховий рівень.
        Тут в еміграції складається й особиста доля Володимира Цісика: він одружується з Іванкою Кандяк-Лев, яку знав ще зі Львова. Іванна стала справжнім «ангелом-хоронителем» щасливої сім’ї Цісиків, джерелом нового творчого натхнення Володимира. Вона створила всі умови для подальшого розвитку таланту свого чоловіка і їхніх дітей. У 1945 році у подружжя народилася донька Марія, майбутня відома п’яністка і педагог.
        Восени 1949 року Цісики виїхали до США, де оселились у Нью-Йорку. 1953 року сім’я поповнюється ще однією донькою – Квітославою, в майбутньому видатною співачкою, відомою в Америці як Кейсі, а в Україні – як Квітка Цісик.
        В США Володимир Цісик постійно влаштовував сольні концерти-звіти, в яких репрезентував, поруч із відомою класикою скрипкової літератури, творчість композиторів української діаспори. Грав Цісик і у складі тріо та квартету. Також один час В.Цісик був концертмейстером симфонічного оркестру музичного товариства в Квінсі (район Нью-Йорку).
        Також плідною була педагогічна діяльність Володимира Цісика. В кінці 1949 року він відкрив у Нью-Йорку приватну школу скрипкової гри, в 1952 року став співзасновником Українського Музичного Інституту (УМІ) в Нью-Йорку та Ньюарку, якому віддав більше 15 років своєї праці в якості вчителя, а в Нью-Йорку – якийсь час і директора. Два останні роки життя працював учителем музики в Marywood College у Скрентоні, штат Пенсильванія.
        7 лютого 1971 року під час виконання кінцівки першої частини концерту в Українському музичному інституті у Нью-Йорку Володимиру Цісику стало погано. Дорогою до шпиталю він залишив цей світ на 57-му році життя.

Джерело:
1. «Володимир Цісик – скрипаль і педагог (до 100-річчя від дня народження)». Галина Максим’юк. «Українська музика», 2013/4 (10), с. 82 – 95.
2. «У Ню Йорку помер відомий педагог і скрипаль проф. Володимир Цісик». «Свобода». Український щоденник. 09.02.1971, №26 – с.1.
3. Фото: Книга мистців і діячів української культури. Друкарня о. Василіян, Торонто, 1954, с. – 265.

        
Володимир Цісик | В.Цісик | W.Cisyk

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
синглPowiy witre / Ruta miata (78 rpm/10") BMP Records - M-502 (Інші лейбли)?BMP_Records_M-502A BMP_Records_M-502B