Верховина, Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України


Zasluzhenyi Prykarpatskyi ansambl pisni ta tantsiu Ukrainy «Verkhovyna»

        Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» заснований при Дрогобицькій філармонії весною 1946 року. Створений ансамбль на основі Бойківської чоловічої капели, художнім керівником якої був Петро Ємець. Поступово була сформована танцювальна і оркестрова групи і прийнято на роботу декілька жінок-вокалісток. Спільна робота започаткувала ансамбль пісні та танцю, який свою назву отримав трохи пізніше.
        В 1957 році ансамбль завоював І місце на республіканському конкурсі молодіжних художніх колективів у Києві, а також звання Лауреата і бронзову медаль на Всесоюзному конкурсі VI – го Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Москві.
        Ансамбль з концертами обїздив весь колишній Радянський Союз, починаючи із Прибалтики і закінчуючи Сахаліном та Камчаткою. Гастролював колектив також в Угорщині, Бельгії, Замбії і Зімбабве. Ансамбль став лауреатом, у фестивалях «Київська весна», «Білоруська музична осінь», «Кримські зорі», «Лемківська ватра», українців-русинів у Свиднику (Словаччина).
        4 липня 1969 року був опублікований Указ Президії Верховної Ради УРСР про присвоєння почесного звання “Заслужений ансамбль України “Прикарпатському ансамблю пісні та танцю “Верховина” з Дрогобича.
        У різні часи художніми керівниками ансамблю були: Євдокія Середа та Петро Гречаніченко (1948-1950), Заслужений діяч мистецтв України Юліан Корчинський (1950-1970), Заслужений артист України Олексій Волинець (1970-1980), Тарас Матвіїв (1980-1982), Мирон Дуда та Зореслава Гладяк (1983-1997), Микола Ковальчук (1999-2002).
        Балетмейстерами ансамблю були: Надія Веселова, Павло Пиков Заслужений діяч мистецтв Бурятської АСРР Анатолій Бондарев, Володимир Михайлов, Володимир Савченко. Постановки танцювальних номерів робили і такі відомі балетмейстери як Ярослав Чуперчук, Євген Миколаєвський, Григорій Чудак та артисти балету Володимир Музика і Едуард Щербанюк.
        Нині колектив ансамблю очолює молодий, талановитий художній керівник Світлана Майданик, диригент Світлана Понайда, балетмейстер Кулаківський Василь, керівник оркестру Желіско Галина, директор ансамблю Зорян Ацедонський.
        Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» — це відродження, розвиток і популяризація звичаїв, традицій та обрядів Бойківщини, її фольклорного, вокально-хореографічного мистецтва, своєрідний і особливий внесок мистецького досвіду Прикарпаття до загальної культурної спадщини України. Своїм натхненним мистецтвом Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України “Верховина” оспівує красу рідного краю, дарує людям естетичну насолоду, робить свій внесок у національне відродження і розвиток музичної культури.

Література:
1. Веб-сайт ансамблю (verhovyna.org.ua).
2. Державний заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю України «Верховина» відсвяткував свій 60-річний ювілей. 15.06.2006 (zik.ua).

Варіації назви: Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» | Прикарпатський ансамбль пісні і танцю | Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина»

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаУкраїнські народні пісні і танці (33 rpm/10")Мелодия - Д 3478-791956
збіркаГай – розмай. Ukrainian folk ballads (33 rpm/12") RSVP - 701001970
збіркаБуковинський сувенір (33 rpm/12")Мелодия -
С90 30527-28
С90 30529-30
1991