Весоловський Богдан Остапович


Bohdan Vesolovsky

Популярний український пісняр, композитор, акордеоніст

        
Окремі записи:

        Народився Богдан Остапович Весоловський 30 травня 1915 року у Відні (Австрія). Після Першої світової війни родина переїхала до Стрия (Львівська обл., Україна).
        Здобувши початкову освіту, Богдан Весоловський вступив до Стрийської гімназії. Одночасно навчався у філії Вищого музичного інституту ім. Миколи Лисенка. Вправлявся у грі на фортеп’яно, робив перші спроби у композиції. Його музичним опікуном був знаний галицький композитор і музикознавець Зиновій Лисько. З друзями організували капелу “Ревелірс” яка виступала в клубах і святкових заходах в Стрию.
        Після закінчення гімназії 1933 року Богдан вступив на правничий факультет Львівського університету, але музику не покинув – навчався у Вищому музичному інституті ім. Миколи Лисенка. Перебував у мистецькій атмосфері, яку творили яскраві особистості – С.Людкевич, В.Барвінський, М.Колесса, Б.Кудрик, у якого Весоловський навчався гармонії. Мистецтво гри на фортеп’aні опановував у визначного піаніста Р.Савицького.
        В цей час разом зі скрипалем Леонідом Яблонським (Ябцьо) і акордеоністом Анатолієм Кос-Анатольським входив до складу популярної на той час молодіжної «Джаз-капели Яблонського» (солістка Ірина Яросевич). У програмі оркестру були й твори Богдана.
        Здобувши освіту, 1938 року Богдан Весоловський поїхав працювати до Закарпаття. З початком Другої світової війни Весоловський виїхав до Відня, де вступив до Консульської академії в надії, що його знання дипломата послужать вільній українській державі. Тут познайомився зі своєю майбутньою дружиною, донькою відомих громадських діячів Олени та Миколи Залізняків. Перші роки подружнього життя припали на воєнне лихоліття. Під час бомбардування, втративши все майно, з двома малолітніми синами – Остапом і Юрієм виїхали з Відня й опинилися в американській зоні окупації. Богдана призначили урядовцем прикордонної контрольної служби між Австрією та Німеччиною. Перебуваючи на цій посаді, Весоловський допоміг багатьом українцям перейти кордон, врятуватись від більшовицької навали.
        У 1949 Богдан Весоловський з сім’єю емігрував до Канади. Жив у Монреалі, де спочатку отримав роботу в кооперативі музичних інструментів, потім працював на Канадському радіо, а згодом очолив українську секцію міжнародної служби «Голос Канади».
        У 1968 (1971 – ?) році, Весоловський відвідав Україну, як представник Канадського радіо. Тоді він побував у Львові, зустрівся з своїми родичами та давніми приятелями, у Каневі відвідав могилу Тараса Шевченка.
Помер Богдан Весоловський 17 грудня 1971 року в Монреалі. Заповів, щоб його прах спалили, а урну поховали у Стрию, в родинному склепі — дружина виконала його волю. Прах композитора перевезли до Стрия і поховали у родинному склепі на цвинтарі, поблизу місця вічного спочинку визначних діячів Стрийщини – Остапа і Нестора Нижанківських, Ольги Бачинської.
        У творчому доробку Б.Весоловського близько 130 пісень із надзвичайно душевними, зворушливими мелодіями, багатством музичних мотивів, влучним добором текстів О.Олеся, В.Сосюри, М.Рильського, В.Симоненка, Г.Чубач та ін. Багато пісень Весоловський написав також на власні тексти, які жанрово і тематично належать до любовної лірики. Виконували його пісні М.Вербицька, Т.Косач, А.Добрянський, В.Луців. Але найкращим інтерпретатором його творчости був Антін Дербіш. Співали його пісні квартет «Верховина», тріо «Троянда», гурт «Львівське ретро».
Література:
1. Мистець Богдан Весоловський. Літопис Бойківщини. Ч. 2/81(92) 2011, с. 24-26.
2. Пісні заблукалого перехожого. Лариса Брюховецька 9 серпня 2002, «Дзеркало тижня. Україна» (gazeta.dt.ua).
3. Пізнавальний телепроект “Наші Герої” – Весоловський Богдан.
4. Симоненко В. “Українська енциклопедія джазу”. – К.: Центромузінформ, 2004, с. 24.
4. Фото – facebook.com/BohdanVesolovsky.

Богдан Весоловський | J.B.Weselowsky | B.Wesolowsky |

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
іншеNamaluy meni nich / Ne pytay (78 rpm/10")Echo Records - E-18 A, E-18 B (Інші лейбли)?Echo Records_E-18A Echo Records_E-18B
іншеLety tuzshlyva pisne / Kozshney raz (78 rpm/10")Arka Records (Канада) - 103-A, 103-B?
іншеNitchyu / Zahray meni (78 rpm/10")Arka Records (Канада) - 111-A, 111-B?
іншеSertse / Na zdorovya (78 rpm/10")Arka Records (Канада) - 114-A, 114-B?Arka-Records (Canada)_114-A Arka-Records (Canada)_114-B
іншеBrodiaha and other songs ukrainian Rusalka Records - LP RR 211963 - ? Rusalka Records_LP RR 21_front Rusalka Records_LP RR 21_back
іншеDvi zironky. And other modern ukrainian dances… (33 rpm/12″)Rusalka Records - LP RR 23?
іншеСерця у пісні обнялися (33 rpm/12)Chwyli Dnistra - CD-25?
іншеРушничок (33 rpm/12")Sage Promotions - ESP 731001973
іншеРушничок. Volume four (33 rpm/12")Sage Promotions - ESP 764001976 (?)
іншеРушничок. Volume five (33 rpm/12")Sage Promotions - ESP 806001978 (?)
іншеAndrij Dobriansky with songs by J.B.Wesolowsky (33 rpm/12") Echo Records - RAS-757 (Інші лейбли)?
іншеЗірка. Альбом композицій Богдана Веселовського / The StarPean Recording?