Вітер Валерій Сергійович


Valery Viter

Художник-плакатист, співак та музикант,
лідер-вокаліст та один із засновників ВІА «Кобзи», Заслужений художник України (2010)

        Вітер Валерій Сергійович народився 23 липня 1947 року в місті Києві. В підлітковому віці співав у дитячому хорі, приймав участь у художній самодіяльності, де педагоги відзначали його абсолютний слух, голос неповторного тембрального забарвлення і природну здатність до багатоголосся.
        У 1960 році, коли йому виповнилось тільки тринадцять років, він не просто заспівав «Аве Марія» Баха-Гуно у фільмі С.Параджанова «Українська рапсодія», а й виконав одну з головних ролей.
        Окрім музичного таланту Валерій Вітер має талант до малювання, який також розвивав з самого дитинства. Спочатку навчався у художній школі, а по її закінченню – Київському художньому інституті (1965-71).
        Будучи блискучим студентом цього інституту, Валерій Вітер не полишає занять музикою, і стає яскравим співаком-солістом – в ансамблі «Березень» (1967-70), в ансамблі «Веснянка» Київського державного університету (1970). Згодом стає вокальною окрасою вокально-інструментального ансамблю «Кобза» (1971-87), у складі якого об’їздив не тільки весь колишній Радянський Союз, а й багато країн світу.
        У 1993 році Валерій Вітер і Володимир Кушпет, мало не експромтом – Валерій з гітарою, Володя з бандурою – нашвидкуруч створили дует і як два ветерани «Кобзи» впродовж двох місяців виступали на півночі Франції та в Бельгії. Пізніше до них приєднався, ще один із засновників ВІА «Кобзи» флейтист-віртуоз Георгій Гарбар. У 2001 році до цього тріо приєднались ще кілька музикантів, був створений гурт «Кобза-original», керівником і головним вокалістом якого став Валерій Вітер.
        Реалізував Валерій Вітер і кілька сольних проектів, записав із десяток сольних компакт-дисків, на яких представлені найкращі українські та російські пісні, романси, естрада.
        Зараз Валерій Вітер багато працює, як художник, створює кіно- і театральні плакати на соціальні, політичні та екологічні теми. Він є учасником багатьох виставок, його персональні виставки проходили в Києві, в Німеччині, Великій Британії, Фінляндії, Канаді. Його колоритні метафоричні роботи осіли в музеях і колекціях багатьох країн світу.
        Як музикант Валерій Вітер вражає феноменальною музичною пам’яттю і чистотою співу, як художник – миттєво впізнаваними портретами, в яких завжди присутній несподіваний сюжет. Сумнівний комплімент «серед співаків він найкращий художник, а серед художників — найкращий співак» не про Валерія Вітера. В обох іпостасях він досяг вершин.
        За час своєї творчої діяльності Валерій Вітер отримав численні нагороди та став лауреатом багатьох конкурсів, зокрема Всесоюзного конкурсу пісні (м. Мінськ, Білорусь, 1973 р.), Республіканського конкурсу пісні (м. Каховка, 1977 р.), Фестивалю « Молоді голоси » (м. Київ, 1978 р.), Республіканської комсомольської премії імені М.Островського (1980 р.). У 2010 році йому присвоєно почесне звання «Заслужений художник України».
        У 2009 році режисер Тетяна Міллер на УТ-1 запропонувала зробити документальний фільм про життя та творчість Валерія Вітера, в результаті чого на екрани вийшов п’ятдесятихвилинний фільм «Повернення у майбутнє».
        Над буденністю Валерія Вітера несе любов до України і особливо до української пісні, без якої, на його думку, неможливо уявити нашу історію, наше сьогодення і наше майбутнє, вона є невичерпним джерелом, з котрого черпають творчу енергію і натхнення поети, композитори, художники і музиканти.

Література:
1. Вітер — помірний, часом поривчастий. В.Канаш / 01.06.2007, «Дзеркало тижня. Україна» (gazeta.dt.ua)
2. Валерій Вітер:«Моя любов да живопису, музики і кіно взаємна». Володимир КОСКІН (rock-oko.com)
3. Валерій Вітер: «Я — художник, що співає». Володимир Коскін / 03.01.2007, “Портал Українця” (vox.com.ua)
4. Інформація з поліграфії до альбому «Повій вітре на Вкраїну» (ZZvuki records).
5. Указ Президента України № 128/2010 «Про відзначення державними нагородами України».

        
Валерій Вітер | В.Вітер | Валерий Витер |Витер В.

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
іншеКобза (33 rpm/12")Мелодия - СМ 03069-701972Melodiya_CM_03069-70_front Melodiya_CM_03069-70_back
альбомПовій вітре на Вкраїну (CD)ZZVUKI Records - без номера2008ZZvuki records_Povii, vitre, na Vkrainu_front ZZvuki records_Povii, vitre, na Vkrainu_back
іншеЛісова пісня (33 rpm, 12″)Chwyli Dnistra – CD-35?01-Chwyli Dnistra_CD 35_front 02-Chwyli Dnistra_CD 35_back