Зазуляк Михайло


Mykhailo Zazuliak

Український концертний співак (баритон)

        Михайло Зазуляк народився 1887 року у Львові. Там закінчив гімназію та працював учителем української мови і літератури. Ще в юнацькі роки він захопився співом і мав голос досить приємного тембру. Уже тоді друзі та знайомі радили йому вчитися співу. Так він і зробив, але не в рідному місті, а виїхав до Варшави, де брав приватні уроки вокалу в одного з відомих оперних співаків.
        Коли Михайлові виповнилося 22 роки, він разом із матір’ю та сестрою емігрував до США й оселився в Нью-Йорку. Тут він навчався співу в професорів музичної студії, що розташовувалася в приміщенні театру «Метрополітен-опера». А по закінченні навчання співав там у оперному хорі. Пізніше виступав з власними концертами.
        Досить часто йому доводилося виступати з концертами не тільки в Нью-Йорку, а й у інших містах Америки. 11 листопада 1928 року він із великим успіхом виступив у Детройті в спільному концерті з славетним хором «Думка» під керівництвом Івана Атаманця.
        Окрім співу Михайло Зазуляк захоплювався журналістикою, графікою, видавничою справою та був помітним у громадсько-політичному житті. У Нью-Йорку він видав збірку пісень «Вже воскресла Україна», де власною рукою написав ноти й тексти творів, ілюструвавши їх своїми малюнками. А написані ним статті про діяльність книгарні «Сурма», музичного життя в Америці та рецензія про Шевченківський концерт мистецьких колективів Нью-Йорка за участю Соломії Крушельницької стали зразком української журналістики.
        Та все ж найбільшим досягненням Михайла Зазуляка була його звукозаписна діяльність. Загалом із осені 1915-го до березня 1929 року він записав 98 пісень, із них — 67 українських, 29 польських і дві литовські. Протягом 14 років співпрацював із такими американськими фірмами, як «Колумбія», «Віктор», «Окей», «Едісон» і французькою компанією «Пете». Його дискографія є однією з найчисленніших в українській музиці й поступається лише надбанню Павла Гуменюка.
        У зв’язку з хворобою Михайло Зазуляк в останні роки відійшов від музичного життя. Помер 19 серпня 1936 року, похований на кладовищі «Кальварія» в Нью-Йорку (США).

Джерело:
1. «Маловідомі сторінки із життя Михайла Зазуляка». Анатолій Житкевич. Листопад 07, 2013. (meest-online.com).
2. Фото: Michael Zazulak (loc.gov).

        
Михайло Зазуляк | Mykhailo Zazuliak | Михаилъ Зазулакъ | Michael Zazulak

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
синглВже воскресла Україна / Марселєза (78 rpm/10")Viktor - 72509-A, 72509-B1919Victor_72509-A Victor_72509-B